08.02.2016 Справа № 904/148/15
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Орєшкіної Е.В. (доповідач),
суддів: Пруднікова В.В.., Широбокової Л.П.,
секретар судового засідання: Однорог О.В.,
представники сторін:
від відповідача-1: Духневич О.С., довіреність №4/10-771 від 28.12.2015 р., представник;
від відповідача-2: Духневич О.С., довіреність №4/10-771 від 28.12.2015 р., представник;
від третьої особи-1: Зайцева Л.К., довіреність №8 від 27.01.2016 р., представник;
від третьої особи-1: Руденко С.О., довіреність №961 від 30.12.2015 р., представник;
представники позивача та третіх осіб-2, 3, 4 у судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Придніпровська залізниця" та Міністерства інфраструктури України на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.15 року у справі № 904/148/15
за позовом Міністерства інфраструктури України, м. Київ
до відповідача1: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до відповідача-2: Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державне підприємство "Придніпровська залізниця", м.Дніпропетровськ
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5, м. Дніпропетровськ
третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_6, м. Дніпропетровськ
третя особа-4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне виробниче підприємство Житлове ремонтне - експлуатаційне підприємство Красногвардійського району, м.Дніпропетровськ
про визнання недійсними рішень,
У січні 2015 року Мінітерство інфраструктури України звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, якою просило суд:
- визнати недійсним рішення Дніпропетровської міської ради «Про прийняття майна до спільної власності територіальних громад області» від 24.04.2003 року № 146-8/ХХІУ в частині прийняття у комунальну власність територіальних громад міста майна у вигляді нежитлового приміщення № 87 та № 88 площею 70, 4 кв.м. по АДРЕСА_1;
- визнати недійсним рішення Дніпропетровської міської ради 18.11.2004 року №3179 в частині передачі з балансу ОЖКП «Південне» на баланс КВ ЖРЕП Красногвардійського району нежитлових приміщень № 87 та № 88, розташованих за адресою: по АДРЕСА_1.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2015 року у справі 904/148/15 в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду, Мінітерство інфраструктури України та Державне підприємство "Придніпровська залізниця" подали апеляційні скарги, якими просять Дніпропетровський апеляційний господарський суд його скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Представники Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали; звернулись до суду з клопотанням про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача публічне акціонерне товариство "Українська залізниця".
Клопотання третьої особи-1 задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. № 200 утворено публічне акціонерне товариство «Українська залізниця». Товариство утворено, як публічне акціонерне, 100% акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовані шляхом злиття, згідно з додатком 1 до вищезазначеної постанови Кабінету Мінастрів України, до якого, зокрема, включено Державне підприємство «Придніпровська залізниця (ідентифікаційний код юридичної особи 01073828) - позивач у справі.
Підпунктом 4 пункту 5 цієї постанови Міністерство інфраструктури було зобов'язано вжити до 31.12.2015 р. заходів для припинення Укрзалізниці та підприємств, зазначених у додатку 1.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 735 затверджено Статут публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», пунктом 2 якого визначено, що новостворене товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту, на базі яких воно утворене.
21.10.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис за номером 1 070 134 0000 060039 про проведення державної реєстрації юридичної особи ПАТ «Українська залізниця» (ідентифікаційний код юридичної особи 40075815).
Наказом Укрзалізниці № 512-Ц/од від 30.11.2015 року «Про деякі питання щодо реорганізації підприємств, установ залізничного транспорту» визнано, що 30.11.2015 року є датою закінчення господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту (Укрзалізниця) та підприємств і установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття, згідно з додатком-1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №200.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру.
Як передбачено ч. 1 ст. 18 цього Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Згідно ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов'язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов'язання, або забезпечення виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом.
За приписами ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Отже, злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті злиття.
Разом з тим, на момент розгляду апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду єдиний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомостей щодо припинення третьої особи-1 не містить, до нього внесено запис, що з 16.07.2014 року Державне підприємтсво "Придніпровьска залізниця" перебуває в стані припинення, тобто держана реєстрація припинення третьої особи-1 не відбулась, з огляду на що відсутні підстави для залучення до участі у справі публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", як правонаступника третьої особи-1.
Представник відповідача-1 та відповідача-2 проти доводів апеляційних скарг заперечив, вважає їх необґрунтованими та безпідставними.
Представники позивача та третіх осіб-2, 3, 4 на виклик суду не з'явились.
З огляду на викладене, з метою дотримання засад рівності перед законом і судом, змагальності процесу, колегія суддів вважає необхідним розгляд справи відкласти.
Керуючись п.1, п.2 ч.1 ст.77, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
1. Розгляд апеляційних скарг Міністерства інфраструктури України та Державного підприємства "Придніпровська залізниця" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.12.2015 року у справі №904/148/15 відкласти на 29.02.2016 року о 14 год. 30 хв. Судове засідання відбудеться в приміщенні Дніпропетровського апеляційного господарського суду, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 65, зал засідань №511.
2. Відповідачу-1, відповідачу-2, третім особам-2, 3, 4 надати відзиви на апеляційні скарги.
3. Сторонам та третім особам забезпечити явку повноважних представників у судове засідання.
Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна
Суддя Л.П. Широбокова
Суддя В.В. Прудніков