Постанова від 03.02.2016 по справі 822/6198/15

Копія

Справа № 822/6198/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівБлонського В.К. Козачок І.С. Касапа В.М.

при секретарі за участі: представників позивача представника відповідачаВарченко В.В. Подворного І.Г. Возної Е.А. Бучковського І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Івар" м. Хмельницький до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протипраними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 24.11.2015 року за № 27 та № 28.

Свій позов позивач мотивує тим, що за наслідками проведеної перевірки посадова особа відповідача прийняла постанови про накладення штрафу на позивача за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Такі постанови не відповідають вимогам чинного законодавства, тому їх необхідно скасувати.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, пояснивши суду, що за наслідками проведеної перевірки посадова особа відповідача прийняла постанови про накладення штрафу на позивача за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Такі постанови не відповідають вимогам чинного законодавства, тому їх необхідно скасувати.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що проведення перевірки повністю відповідає вимогам чинного законодавства, перевіркою встановлено, що позивач при проведенні будівельних робіт порушив законодавство у сфері містобудування, за що законом передбачена відповідальність, тому постанови скасуванню не підлягають.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Статтею 1 Закону України «Про основи містобудування» № 2780-XII від 16.11.1992 року визначено, що містобудування (містобудівна діяльність)-це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.

Відповідно до статтей 6, 7 Закону України «Про основи містобудування», законодавство України про містобудування складається з Конституції України, цього Закону, законів України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів, що видаються на їх виконання.

Державне регулювання у сфері містобудування здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Статтею 15 цього Закону встановлено, що компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю визначається відповідно до закону (стаття 15 Закону України «Про основи містобудування»).

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 року, який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до частин 1, 3 статті 6 цього Закону управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється в тому числі і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 1 «Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України-Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Дослідження змісту вказаних норм чинного законодавства вказує на те, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України-Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Пунктами 6, 7 частини 1, частиною 2 статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації, надання (отримання, реєстрації), повернення (відмови у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

У разі якщо сільські, селищні, міські ради не утворили виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю, повноваження таких органів виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через відповідних головних інспекторів будівельного нагляду.

Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року затверджено «Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».

Частиною 1 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» передбачено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в тому числі і Держархбудінспекцією.

Згідно частини 3 Порядку № 553 від 23.05.2011 року державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.

Відповідно до частин 5, 7 Порядку № 553 від 23.05.2011 року державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Однією із підстав для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Виконуючий обов'язки начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 року «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», з метою перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності підписав та видав посадовій особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області направлення № 721 від 04.11.2015 року для здійснення позапланової перевірки на об'єкті: реконструкція даху з надбудовою мансардного поверху, офісні приміщення по вул. Проскурівського підпілля, 71 в м. Хмельницькому.

Замовником вказаних будівельних робіт є ТОВ «Транс-Івар».

Згідно направлення предметом такої перевірки є перевірка достовірності даних, поданих до декларації про готовність об'єкта до експлуатації (вх. № 21491-15 від 04.11.2015 року, дозвільний центр Хмельницької міської ради).

Строк дії направлення встановлений з 10.11.2015 року до 16.11.2015 року.

На підставі зазначеного направлення, посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку достовірності даних наведених у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, поданої ТОВ «Транс-Івар» до дозвільного центру Хмельницької міської ради, вх. № 21491-15 від 04.11.2015 року.

Відповідно до пункту 2 частини 11 Порядку № 553 від 23.05.2011 року посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом.

Частинами 16, 17 Порядку № 553 від 23.05.2011 року передбачено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області за результатами перевірки позивача, 16.11.2015 року складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Транс-Івар» в 2012 році здійснило будівництво кабінетів № 23 та № 24, розташованих на 2-му поверсі по вул. Проскурівського підпілля, 71 в м. Хмельницькому з відхиленням від проектної документації, а саме: відсутня сходова клітка, в кабінеті № 24 відсутній віконний проріз, невідповідність площі об'єкта, невідповідність фасаду, чим порушило статтю 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», пункти 1, 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про основи містобудування».

Оскільки при проведенні перевірки виявлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 00299 від 16.11.2015 року, та припис про усунення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 16.11.2015 року.

Відповідно до частин 20, 22 Порядку № 553 від 23.05.2011 року протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України.

Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

Відповідно до пункту 3 частини 1, пункту 2 частини 2 статті 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» № 208/94-ВР від 14.10.1994 року справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Накладати штраф в межах та відповідно до вимог, визначених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», мають право від імені органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду-головні інспектори будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.

Відповідно до пункту 8 частини 3 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення як виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил або затверджених проектних рішень - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до абзацу 3 пункту 6 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення як експлуатація або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації, а саме: об'єктів III категорії складності - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.

На підставі протоколу № 00299 від 16.11.2015 року, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області прийнята постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 27 від 24.11.2015 року в сумі 124020 грн., та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 124020 грн., № 28 від 24.11.2015 року в сумі 62010 грн.

Як зазначено вище у мотивувальній частині позову, направлення № 721 від 04.11.2015 року для здійснення позапланової перевірки на об'єкті: реконструкція даху з надбудовою мансардного поверху, офісні приміщення по вул. Проскурівського підпілля, 71 в м. Хмельницькому, видане посадовій особі управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області для перевірки достовірності даних, поданих до декларації про готовність об'єкта до експлуатації (вх. № 21491-15 від 04.11.2015 року, дозвільний центр Хмельницької міської ради).

ТОВ «Транс-Івар» через дозвільний центр Хмельницької міської ради подав до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, а саме: реконструкція даху з надбудовою мансардного поверху, офісні приміщення по вул. Проскурівського підпілля, 71 в м. Хмельницькому.

Вказана декларація була зареєстрована у дозвільному центрі Хмельницької міської ради 04.11.2015 року за № 21491-15.

Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області не прийняло жодного рішення щодо такої декларації як це передбачено «Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів».

Судом встановлено, що на дату видачі посадовою особою управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області направлення для здійснення позапланової перевірки № 721 від 04.11.2015 року для здійснення позапланової перевірки на об'єкті: реконструкція даху з надбудовою мансардного поверху, офісні приміщення по вул. Проскурівського підпілля, 71 в м. Хмельницькому, в управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області була відсутня декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована в установленому порядку, також така декларація не поверталась позивачу на доопрацювання.

Згідно частин 1, 10 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Згідно частини 2 статті 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до правової позиції викладеній у постанові Верховного Суду України від 02.06.2015 року у справі № 21-720а15|816/6496/13а, колегія суддів дійшла висновку, що поняття «подання декларації» як складова підстав для відповідальності за повноту та достовірність зазначених в ній даних включає і реєстрацію (прийняття) Інспекцією цієї декларації. У разі використання Інспекцією свого права на відмову у реєстрації декларації та повернення її для виправлення виявлених недоліків, така декларація не може вважатися поданою та бути підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої Законом N 208/94-ВР за порушення норм Закону N 3038-VI.

Постанова Верховного суду України від 2 червня 2015 року стосується протиправності притягнення до відповідальності за недостовірність наведених у декларації даних за відсутності реєстрації (прийняття) такої декларації, тому висновки такої постанови можуть бути враховані при вирішенні спору, оскільки не може бути предметом спірної перевірки, перевірка достовірності даних незареєстрованої декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Суд при вирішенні спору бере до уваги те, що направлення № 721 від 04.11.2015 року для здійснення позапланової перевірки на об'єкті: реконструкція даху з надбудовою мансардного поверху, офісні приміщення по вул. Проскурівського підпілля, 71 в м. Хмельницькому, видане за відсутності законної підстави для проведення позапланової перевірки, оскільки в управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на дату видачі направлення була відсутня зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації, тоді як підставою для направлення на позапланову перевірку позивача вказано саме перевірка достовірності даних, наведених в декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Призначення та проведення позапланової перевірки за відсутності законної підстави для її призначення та проведення є грубим порушенням Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».

За таких обставин, постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 27 від 24.11.2015 року в сумі 124020 грн., та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 124020 грн., № 28 від 24.11.2015 року в сумі 62010 грн., які прийняті на підставі висновків акту позапланової перевірки, що проведена всупереч вимогам чинного законодавства, тобто за відсутності підстави для проведення позапланової перевірки, є протиправними та підлягають скасуванню.

Враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений у судовому засіданні дослідженими доказами, тому його необхідно задовольнити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 6, 7, 15 Закону України «Про основи містобудування», ст. ст. 6, 7, 34, 39, 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. ст. 2, 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», «Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», «Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», «Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», ст.ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову за правопорушення у сфері містобудівної діяльності управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області № 27 від 24.11.2015 року, якою головний інспектор будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області застосував до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Івар» м. Хмельницький, штраф в сумі 124020 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову за правопорушення у сфері містобудівної діяльності управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області № 28 від 24.11.2015 року, якою головний інспектор будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області застосував до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Івар» м. Хмельницький, штраф в сумі 62010 грн.

В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 08.02.2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 лютого 2016 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/В.К. Блонський І.С. Козачок В.М. Касап

"Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський