Справа № 815/7189/15
05 лютого 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третя особа - Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третя особа - Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2, зобов'язання відповідача надіслати на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 з терміном дії з 14.09.2007 року до 14.09.2017 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 з терміном дії з 03.11.2009 року по 03.11.2019 року, видані на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, зобов'язання відповідача надіслати на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5 з терміном дії з 21.10.2009 року до 21.10.2019 року, виданий на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Представник позивачів в судове засідання з'явився. Позовні вимоги обґрунтовані позивачами тим, що єдиною підставою для скасування рішень про набуття громадянства України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рішення ГУ ДМС України в Одеській області про скасування набуття громадянства за територіальним походженням батьків позивачів, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_4, однак, судовим рішенням, яке набрало законної сили спростована правомірність скасування громадянства батьків позивачів та встановлена правомірність набуття ними громадянства України. Фактично рішення ГУ ДМС України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування набуття позивачами громадянства України за територіальним походженням є похідними від рішень ГУ ДМС України в Одеській області від 20.05.2015 року про скасування набуття громадянства батьками позивачів, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник відповідача в судове засідання з'явився.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за відсутності третьої особи
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду та за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, не прибуття в судове засідання третьої особи, відсутність клопотань про допит свідків, експертів, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 року у м. Бендери Республіки Молдова, що підтверджується копією свідоцтва про народження Серії НОМЕР_6 (аркуш справи 21).
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року у м. Бендери Республіки Молдова, що підтверджується копією свідоцтва про народження Серії НОМЕР_7 (аркуш справи 22).
ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (батьки позивачів) 24.10.2003 року звернулися до начальника ГУМВС УМВС України в Одеській області із заявами про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, на підставі ст. 8 Закону України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 року. Крім того, в своїй заяві мати позивачів зазначила, що одночасно із нею просить оформити набуття громадянства України за територіальним походженням, її неповнолітнім дітям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (аркуш справи 69-71).
На підставі поданих документів, 07.11.2003 року ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», прийнято рішення про набуття ОСОБА_3 разом із дітьми ОСОБА_1 та ОСОБА_2 громадянства України за територіальним походженням.
В матеріалах справи наявна копія паспорту громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_8, виданого Шевченківським ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 29.09.2008 року та копія паспорту громадянина України ОСОБА_2 серії НОМЕР_9, виданого Київським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області 14.11.2003 року (аркуші справи 25, 26).
ОСОБА_1 21 жовтня 2009 року отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5 з терміном дії з 21.10.2009 року до 21.10.2019 року (аркуш справи 27).
ОСОБА_2 14 вересня 2007 року отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 з терміном дії з 14.09.2007 року до 14.09.2017 року та 03.11.2009 року паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 з терміном дії з 03.11.2009 року по 03.11.2019 року (аркуші справи 28-29).
Під час перетинання державного кордону України 29 жовтня 2010 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повідомлено про те, що до бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» внесені дані про їх паспорти.
Листами Державної прикордонної служби України від 10.11.2015 року №М-3446/64, №М-3444 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повідомлено, що станом на 09.11.2015 року в базі даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» перебуває інформація щодо їх закордонних паспортів (аркуші справи 41, 43).
Крім того позивачам надіслані повідомлення Адміністрації Державної прикордонної служби України №4/5-209537 про недійсність паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5, термін дії з 21.10.2009 року до 21.10.2019 року ОСОБА_1, з підстав скасування громадянства України та №4/5-209537 про недійсність паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3, термін дії з 14.09.2007 року до 14.09.2017 року ОСОБА_2, з підстав скасування громадянства України (аркуш справи 42, 44).
Скасування громадянства України позивачів відбулося 19.06.2015 року за поданнями ГУ ДМС України в Одеській області про скасування рішень про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 та ОСОБА_2, за формою 41, затвердженою наказом МВС України № 715 від 16.08.2012 року (аркуші справи 147-148, 157-158).
На підставі вищезазначених подань від 19.06.2015 року, ГУ ДМС України в Одеській області прийняті рішення про скасування рішення ГУМВС України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 та ОСОБА_2, оскільки, громадянство України набуто ними шляхом надання неправдивих відомостей та фальшивих документів, зокрема, довідки Понятківської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання в с. Балкове з 1972 по 1980 рік.
Відповідно до ст. 1, 6, 8 Закону України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 року (в редакції на час отримання громадянства України позивачами) громадянство України - це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках. Громадянство України набувається, зокрема, за територіальним походженням. Особа, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, повнорідні брат чи сестра народилися або постійно проживали до 16.07.1990 року на території, яка стала територією України відповідно до ст. 5 Закону України «Про правонаступництво України», а також на інших територіях, що входили до складу Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, що взяв зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її діти реєструються громадянами України.
Згідно із п. 4, 7 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, зокрема, щодо скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених ст. 21 цього Закону, щодо вилучення у осіб, громадянство України яких припинено, паспортів громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон, тощо.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 року рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до ст. 8, 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
При цьому, у відповідності до п. 88 «Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженого 27.03.2001 року Указом Президента України №215, для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, відповідно до ст. 21 Закону України «Про громадянство України», зокрема, органами міграційної служби готується подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України та документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України.
Із змісту оскаржуваних рішень вбачається, що Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області посилається на положення ст. 21 Закону України «Про громадянство України» та зазначає про неправдивість довідки Понятківської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання в с. Балкове з 1972 по 1980 рік матері позивачів.
Проте, відповідачем до суду не надано жодних доказів, які б свідчили про наявність обставин, передбачених ст. 21 Закону України «Про громадянство України» та були б підставою для скасування рішень про оформлення набуття позивачами громадянства України.
У суду відсутні будь-які належні докази, які свідчать про неправдивість відомостей або фальшивість документів щодо проживання матері позивачів на території України, з подання та наданих відповідачем матеріалів справ позивачів не зрозуміло які докази безперечно свідчать про те, що довідка Понятківської сільської ради народних депутатів Роздільнянського району Одеської області про проживання в с. Балкове з 1972 по 1980 рік матері позивачів є підробленою або не достовірною.
Слід зазначити, що з метою оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням матір'ю позивачів до ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області були надані документи, що підтверджують факт її постійного проживання до 16.07.1990 року на територіях України, та під час прийняття рішень про оформлення набуття позивачами громадянства України, ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області мало перевірити надані матір'ю позивачів документи, тобто, будь-яких порушень законодавства міграційними органами встановлено не було, а тому позивачам обґрунтовано оформлено набуття громадянства України.
Крім того, суд звертає увагу на те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року по справі №815/3464/15 адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень задоволений та рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 20.05.2015 року про скасування рішення ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства за територіальним походженням ОСОБА_3 та ОСОБА_4 скасовані.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2015 року по справі №815/3464/15 апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року без змін.
В зазначених рішеннях суду, які набрали законної сили, встановлені обставини щодо відсутності у відповідача жодних документів, які б підтверджували, що позивачі набули громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області не було законних підстав для прийняття рішень про скасування набуття громадянства України ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а тому ці рішення мають бути скасовані та повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорти громадян України для виїзду за кордон ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають бути направлені до Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третя особа - Адміністрація Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2, зобов'язання відповідача надіслати на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 з терміном дії з 14.09.2007 року до 14.09.2017 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 з терміном дії з 03.11.2009 року по 03.11.2019 року, видані на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, зобов'язання відповідача надіслати на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5 з терміном дії з 21.10.2009 року до 21.10.2019 року, виданий на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_2.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області надіслати на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 з терміном дії з 14.09.2007 року до 14.09.2017 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 з терміном дії з 03.11.2009 року по 03.11.2019 року, видані на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 19.06.2015 року про скасування рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 07.11.2003 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області надіслати на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України повідомлення про виключення інформації з бази даних «Загублені, викрадені та оголошені недійсними документи» про паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5 з терміном дії з 21.10.2009 року до 21.10.2019 року, виданий на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ІНН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 974,40 грн.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 974,40 грн.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Л.І. Свида