Справа № 604/1389/15-а
Провадження № 2-а/604/3/16
01 лютого 2016 року смт. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого: Сташківа Н.Б.
за участю
секретаря судового засідання: Стадніцькій З.О.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Підволочиську Тернопільської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі, про зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Підволочиському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок йому пенсії. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що 18 червня 2013 року йому призначено пенсію державного службовця відповідно до ст.. 37 ЗУ «Про державну службу» № 19-11 від 30 жовтня 2008 року. При призначенні пенсії до розрахунку заробітної плати не були взяті до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за період з 01 червня 2005 року по 31 жовтня 2010 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 07 грудня 2015 року, дізнавшись про порушення свого права, ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії із врахуванням сум вищезазначених виплат, однак ОСОБА_3 пенсійного фонду України в Підволочиському районі листом від 10 грудня 2015р. № 4918/02 у задоволенні заяви йому відмовлено у зв'язку з тим, що у відповідності до ЗУ «Про державну службу» зазначені виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця при призначенні пенсії немає.
Вважає, дії відповідача незаконними, оскільки відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір та ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Згідно ст.. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога та виплати соціального характеру. Тому, зважаючи на те, що відповідач своєю відмовою порушив його конституційне право на належне пенсійне забезпечення, просить визнати незаконною відмову ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі щодо перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 18 червня 2013 року відповідно до Закону України "Про державну службу", з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з червня 2005 року по травень 2010 року в розмірі 90 % згідно довідки Підволочиської РДА від 04 грудня 2015 року № 01-28/01-23 з розшифруваннями інших виплат, з яких було виплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про державну службу".
Ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 23 грудня 2015 року № 2-а/604/36/15, яка вступила у законну силу, позовні вимоги ОСОБА_2 про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 18 червня 2013 року по 06 червня 2015 року залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримав, уточнивши його та просить визнати незаконними та протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області здійснити перерахунок його пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з червня 2005 року по травень 2010 року в розмірі 80 % відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з часу звернення за таким перерахунком, тобто з 07 грудня 2015 року. Крім того просить стягнути із відповідача суму сплаченого судового збору.
Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі в судовому засіданні позову не визнала, подала суду письмове заперечення, в якому зазначає, що відповідно до ч.1 ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для рішення соціально-побутових питань та індексація зарплати , грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розмірі заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає, а відтак просять у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, ознайомившись з наданими письмовими запереченнями, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі та з 18 червня 2013 року отримує пенсію державного службовця, що не оспорюється стороною відповідача.
Згідно довідки № 01-28/01-23, та розшифровки до неї форми № 5-1, виданої 04 грудня 2015 року Підволочиською РДА про складові заробітної плати ОСОБА_2 за період з червня 2005 року по травень 2010 року позивачу нараховувалися та виплачувалися такі виплати як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. На усі виплати, зазначені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як встановлено в судовому засіданні, 07 грудня 2015 року позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок йому пенсії державного службовця, враховуючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації зарплати, що виплачені в період з червня 2005 року по травень 2010 року та подав довідку про їх розмір.
На звернення ОСОБА_2 від 10 грудня 2015 року листом № 4918/02 ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі відмовлено позивачу в перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на те, що відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для рішення соціально-побутових питань та індексація зарплати, грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, а тому підстав для включення вказаних видів оплати праці до розмірі заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» немає.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі держаної служби не мене 10 років, які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи , які мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій державних службовців, незалежно від місяця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія їм призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії .
У відповідності до ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата є винагородою, яка, як правило, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 зазначеного Закону визначена структура заробітної плати, в яку входять основна і додаткова заробітна плата , заохочувальні та компенсаційні виплати.
Як встановлено ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які, відповідно до обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на таке страхування .
У статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
До такого доходу ( заробітної плати) враховується суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.
Як підтверджено копією довідки Підволочиської районної державної адміністрації від 04 грудня 2015 року № 01-28/01-23 із ОСОБА_2 з виплат, які він отримував на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань стягувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і він склав 26773,97 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення прав позивача відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити, а саме визнати дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними та зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 07 грудня 2015 року з розрахунку 80 відсотків заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з червня 2005 року по травень 2010 року, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 6,11, 17,18, 159, 160, 161- 163, 167, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» , ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд - ,
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області щодо не включення ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань , індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для визначення розміру пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок його пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації за період з червня 2005 року по травень 2010 року в розмірі 80 % відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з часу звернення за таким перерахунком, тобто з 07 грудня 2015 року.
Стягнути з державного бюджету України в користь ОСОБА_2 487 грн. 20 коп судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Підволочиський районний суд Тернопільської області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови.
Суддя