Справа № 819/3478/15
01 лютого 2016 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Лавренюк О.М.
за участю: представника позивача - споживчого кооперативу "Оксія" Білецького М.Й.,
представника відповідача - управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Медвідя Р.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом споживчого кооперативу "Оксія" до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції Марко Лесі Антонівни про визнання дій протиправними, скасування припису та постанови, -
Споживчий кооператив "Оксія" звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України, головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни, в якому просить:
- визнати протиправними дії управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо проведення планової перевірки СК "Оксія", що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 18 оф. 605;
- визнати протиправними дії головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни щодо проведення перевірки СК "Оксія", складання акту про недопущення посадових осіб інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функції від 20.11.2015 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.11.2015 року, припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20.11.2015 року, постанови №17/40-1019/2383-15 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.11.2015 року;
- визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20.11.2015 року;
- визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 27.11.2015 року № 17/40-1019/2383-15.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що споживчий кооператив "Оксія" є замовником будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою бульвар П.Куліша в м. Тернополі і 20.11.2015 року головою СК "Оксія" Гач І.В. було не допущено до проведення планової перевірки об'єкта будівництва головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Л.А., оскільки не було надано наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 29.09.2015 року № 1070 та документів, які б підтверджували законність та повноваження щодо проведення цієї перевірки. При цьому, повідомлено, що обсяг доходів СК "Оксія" за 2014 рік не перевищує 20 млн. грн. і відповідно до абз.1 п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Того ж дня було складено акт про недопущення посадових осіб інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функції, а також відповідачем складено та вручено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з вимогою забезпечити можливість проведення перевірки з будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою бульвар П.Куліша в м. Тернополі з 02.12.2015 року.
Також головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Марко Л.А. 20.11.2015 року було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності і 27.11.2015 року постановою № 17/40-1019/2383-15 накладено штраф за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780 грн.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення згідно з наведеними у позовній заяві обґрунтуваннями. Вважає, що мораторій, встановлений у п.3 Прикінцевих положень Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VІІІ, поширюється на перевірки усіх без винятку контролюючих органів, а не тільки на перевірки контролюючих органів, які займаються адмініструванням податків і зборів. Просив суд адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та пояснив суду, що позивачем всупереч чинному законодавству, безпідставно не було допущено посадову особу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області до проведення планової перевірки об'єкта будівництва, яка діяла на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 29.09.2015 року № 1070 та затвердженого даним наказом плану перевірок об'єктів будівництва, замовниками яких є юридичні особи та фізичні особи-підприємці, на IV квартал 2015 року. А тому вважає, що відповідачем правомірно винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20.11.2015 року та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 17/40-1019/2383-15 від 27.11.2015 року. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
20.11.2015 року головою СК "Оксія" Гач І.В. не було допущено до проведення планової перевірки об'єкта будівництва головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Л.А. Внаслідок чого 20.11.2015 року складений акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій. Враховуючи виявлені порушення зі сторони СК "Оксія", що полягали у недопущенні посадових осіб інспекції до проведення перевірки, управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, окрім акту перевірки з врахуванням положень пункту 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553, складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.11.2015 року та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20.11.2015 року. У відповідності до вищевказаного протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розгляд справи призначено на 27.11.2015 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області.
27.11.2015 року відповідачем винесена постанова № 17/40-1019/2383-15 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 13780 грн., оскільки управління визнало споживчий кооператив "Оксія" винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безстороннього (неупередженого); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В розумінні КАС України виявлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності слугує підставою для задоволення адміністративного позову за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Суд звертає увагу на те, що дії відповідача при винесенні оскаржуваних припису та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності аналізуються судом на предмет їх правомірності та відповідності вимогам чинного законодавства України станом на момент вчинення цих дій та обсягу доказів та інших фактичних обставин, які існували на цей момент.
У відповідності до пп.1,2,3 п.2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно - технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Частиною 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI та пунктом 11 Порядку № 553 визначено, що посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право серед іншого: - безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; - складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; - видавати обов'язкові для виконання приписи; - проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.
Згідно п.5 вищевказаного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Плановою перевіркою, згідно п. 6 зазначеного вище Порядку, вважається перевірка, що передбачена планом роботи інспекції, який затверджується керівником відповідної інспекції. Інспекції проводять планові перевірки об'єктів містобудування не частіше ніж один раз на півроку.
Строк проведення планової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника не більше ніж на п'ять робочих днів.
Згідно п.13 Порядку № 553 встановлено, що суб'єкт містобудування щодо якого здійснюється державний архітектурно - будівельний контроль, має право, зокрема, вимагати від посадових осіб інспекції дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб інспекції службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; отримувати та ознайомлюватися з актами перевірки; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки.
Судом встановлено, що 20.11.2015 року головою СК "Оксія" Гач І.В. не було допущено до проведення планової перевірки об'єкта будівництва головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Л.А. у зв'язку із наявністю мораторію на проведення перевірок суб'єктів господарювання, встановленого Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.
В даному випадку суд погоджується з позицією позивача та звертає увагу на те, що відповідно до абз.1 п.3 Прикінцевих положень даного Закону у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що, застосовуючи словосполучення "контролюючі органи" у наведеному абзаці пункту Прикінцевих положень Закону № 71-VIII, законодавець не уточнює, на які саме контролюючі органи розповсюджуються встановлені обмеження. З огляду на це, суд робить висновок, що вимоги п. З Прикінцевих положень Закону № 71-VIII стосуються всіх без виключення контролюючих органів, а не лише Державної фіскальної служби України.
Тому суд вважає, що наведене поняття слід застосовувати у розумінні п.1 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" від 23.07.1998 року № 817/98, відповідно до якого контролюючі органи - органи виконавчої влади, уповноважені від імені держави здійснювати перевірку фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності.
Також, з аналізу абз.2 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 року вбачається, що під органами державного нагляду (контролю) слід розуміти уповноважені законом центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи, державні колегіальні органи, органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" затверджено Перелік державних інспекцій та інших контролюючих органів, яким надаватиметься дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців, до яких, зокрема, належить Державна архітектурно-будівельна інспекція України.
Правовий статус Державної архітектурно-будівельної інспекції України та повноваження їх посадових осіб визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/2011 (далі - Положення №439/2011).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" 20.05.1999 року № 687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.
Згідно п.1 Положення №439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Як встановлено п.6 Положення №439/2011, Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Управління Державного архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, діє від її імені, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Таким чином, Держархбудінспекція України належить до контролюючих органів, які мають право на проведення перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України, за виключенням випадків, передбачених п.3. Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.
Разом з тим, відповідач не надав суду доказів, які б свідчили про надання дозволу Кабінетом Міністрів України на проведення перевірки, звернення позивача із за заявкою щодо його перевірки чи відповідного рішення суду.
З матеріалів справи вбачається, що СК "Оксія" за попередній календарний 2014 рік, що передує року проведення перевірки мало обсяг доходу до 20 мільйонів гривень, що підтверджується копією податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2014 рік
Матеріали справи свідчать про те, що наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 29.09.2015 року № 1070 затверджено план перевірок об'єктів будівництва, замовниками яких є юридичні особи та фізичні особи-підприємці, на IV квартал 2015 року, згідно якого перевірка багатоквартирного житлового будинку за адресою бульвар П.Куліша в м. Тернополі, замовником будівництва якого є СК "Оксія", запланована протягом 17-30 листопада 2015 року. Однак, враховуючи обмеження, встановлене Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для проведення перевірки позивача.
Доводи позивача про те, що перевірку у зазначений період посадові особи відповідача не мали права проводити є такими, що підтверджені належними письмовими доказами та не спростовані доводами та міркуваннями відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із зазначеного, з урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, на підставі аналізу норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог споживчого кооперативу "Оксія", у зв'язку з чим такі вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2,6,11,122,158-167 КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо проведення планової перевірки СК "Оксія", що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 18 оф. 605.
Визнати протиправними дії головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни щодо проведення перевірки СК "Оксія", складання акту про недопущення посадових осіб інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функції від 20.11.2015 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.11.2015 року, припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20.11.2015 року, постанови №17/40-1019/2383-15 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.11.2015 року.
Визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20.11.2015 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області територіального структурного підрозділу Державної архітектурно-будівельної інспекції України Марко Лесі Антонівни про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 27.11.2015 року № 17/40-1019/2383-15.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.