Справа № 815/450/16
05 лютого 2016 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П., розглянувши клопотання Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про звільнення від сплати судового збору,-
До суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області до Управління соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації про стягнення заборгованості у розмірі 25318,67 грн.
В адміністративному позові позивач просить покласти витрати зі сплати судових витрат на відповідача та фактично звільнити Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області від сплати судового збору. В обґрунтування вказаного клопотання зазначено, що згідно положень ч. 2 ст. 73 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом. Позивач зазначає, що Тимчасовим розписом доходів і видатків Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області коштів на сплату судового збору не передбачено.
Дослідивши надані до суду матеріали, суддя вважає, що дане клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, передбачені Законом України “Про судовий збір”.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст.3 Закону України «Про судовий збір»).
Статтею 5 зазначеного Закону встановлено пільги щодо сплати судового збору. При цьому, зазначена норма не звільняє від сплати судового збору органи Пенсійного фонду України за подання адміністративних позовів.
З урахуванням викладеного, суддею встановлено, що законодавцем на рівні Закону визначений обов'язок суб'єкта владних повноважень сплачувати судовий збір.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Можливість оцінити майновий стан позивача у суду відсутня.
Крім зазначеного, невмотивоване звільнення від сплати судового збору суб'єктів владних повноважень утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб'єктів звернення до судового захисту.
З урахуванням обґрунтувань позивача та встановлених обставин, суддя вважає, що підстави для звільнення його від сплати судового збору відсутні, відтак клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню, у зв'язку із чим відмовляє у задоволенні останнього.
Керуючись ст.ст. 87, 160, 165 КАС України, суддя,-
У задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про звільнення від сплати судового збору, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Г.П. Самойлюк