Постанова від 01.02.2016 по справі 905/2800/14

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

01.02.2016 справа №905/2800/14

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3

при секретарі: за участю представників сторін: від скаржника: від банкрута: розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу на постанову господарського судуОСОБА_4 не з'явився не з'явився Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві Донецької області

від у справі20.05.2014р. №905/2800/14

за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк

пробанкрутство

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Донецької області від 20.05.2014р. по справі №905/2800/14 (суддя А.І. Гурова) визнано ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк м. Донецьк, код ЄДРПОУ 37950006 - банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 20.05.2015р. Обов'язки ліквідатора ТОВ “ОМС - Центральна Україна”, м. Донецьк покладено на голову ліквідаційної комісії ОСОБА_5 (83037, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1), якого зобов'язано оприлюднити на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк та по закінченні ліквідаційної процедури представити суду звіт про проведену роботу та ліквідаційний баланс банкрута с доданими документами, передбаченими ст. 46 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Оскаржуючи постанову господарського суду Донецької області від 20.05.2014р. по справі №905/2800/14 ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві просить її скасувати, а провадження у справі припинити,оскільки господарським судом порушено норми матеріального та процесуального права .

Тільки після оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку ст. 60 Господарського кодексу України, здійснюється публікація комісією з припиненням юридичної особи повідомлення і в порядку ст. 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та проходження позапланової (ліквідаційної) перевірки (відповідно до пп.78.1.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності такої обставини: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків), можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений ст. 105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”, яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.

Виходячи з аналізу чинного законодавства, до заяви про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство повинні додаватися документи, що підтверджуватимуть таку неплатоспроможність, а саме: рішення суду про стягнення заборгованості, наказ на примусове виконання судового рішення, постанова про відкриття виконавчого провадження тощо. За відсутності таких документів немає ознак неплатоспроможності боржника або загрози його неплатоспроможності. Зокрема, не вбачається строк виконання грошових зобов'язань боржника перед банками, бюджетом, іншими кредиторами. Хоча банкрутство ТОВ “ОМС - Центральна Україна” м. Донецьк було розпочато по спрощеній процедурі, передбаченій ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”, у будь - якому випадку у боржника повинні бути ознаки неплатоспроможності або її загрози. Інакше таке банкрутство має ознаки фіктивного. Дані обставини дають підстави вважати, що безперечно, дії боржника або в подальшому ліквідатора направлені на те, щоб уникнути податкової перевірки та встановлення в її результаті порушення норм діючого законодавства України.

Таким чином, в заяві голови ліквідаційної комісії про порушення справи про банкрутство відсутні посилання на факти здійснення оцінки наявного майна боржника, вчасного повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законодавством порядку в 3 денний термін та проходження податкової перевірки згідно до ст. 60 ГК України, які необхідні для з'ясування наявності чи відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”. При цьому, вказані обставини, виходячи з вимог Закону, повинні бути в наявності та з'ясовані на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою, чого судом першої інстанції зроблено не було. Таким чином, відомості проміжного ліквідаційного балансу, на підставі яких фактично суд прийшов до висновку про неплатоспроможність боржника, достовірними вважати не можна, оскільки вони не перевірені ДПІ.

Розглянувши матеріали справи судова колегія встановила.

Голова ліквідаційної комісії ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк, звернувся до суду із заявою про визнання ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк банкрутом на підставі ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 25.04.2014р. прийнято до розгляду заяву ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.05.2014р. порушено провадження у справі за заявою ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк про визнання боржника банкрутом відповідно до процедури, передбаченої статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою господарського суду Донецької області від 20.05.2014р. визнано ТОВ “ОМС-Центральна Україна” м. Донецьк, код ЄДРПОУ 37950006 - банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 20.05.2015р.

З матеріалів справи вбачається, що учасником підприємства боржника прийнято рішення (протокол загальних зборів учасників ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м.Донецьк №8 від 18.11.2013р.) щодо припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації, створення ліквідаційної комісії, обрано ліквідатора.

ТОВ “ОМС- Центральна Україна”, м. Донецьк звернулося до державного реєстратора для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про припинення юридичної особи. Відповідно до Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД № 075030-075032 станом на 28.04.2014р. в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців містяться відомості щодо перебування ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк, в стані припинення підприємницької діяльності та складу ліквідаційної комісії.

В бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 267(32) від 28.11.2013р., розміщено оголошення про припинення ТОВ “ОМС-Центральна Україна”, м. Донецьк, шляхом ліквідації.

Ліквідаційною комісією проведено інвентаризацію основних засобів юридичної особи, що підтверджено долученими до матеріалів справи інвентаризаційними описами станом на 29.11.2013р., згідно яких у підприємства кошти та інші активи відсутні.

Відповідно до реєстру вимог кредиторів до боржника звернулося ТОВ “Укрліспром 2010”, м. Бровари, з вимогами в розмірі 420988,89грн.

Частиною 1 статті 111 ЦК України визначено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Проте в порушення вимог Закону в матеріалах справи відсутні докази прийняття рішення про затвердження учасниками юридичної особи проміжного ліквідаційного балансу.

Згідно приписів чинного законодавства необхідною передумовою для звернення з заявою власником про застосування процедури банкрутства до боржника є дотримання ліквідатором (ліквідаційною комісією) вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, зокрема: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення, згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. У зв'язку з чим органи державної податкової служби після публікації оголошення та отримання повідомлення про ліквідацію підприємства повинні здійснити позапланову перевірку суб'єкта господарювання в двомісячний термін (ч.4 ст.105 Цивільного кодексу України).

Ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” визначено, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч. 7 ст. 111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. Проте в порушення приписів чинного законодавства в матеріалах справи докази надання вищевказаних документів для проведення відповідних перевірок - відсутні.

Крім того, вони також не містять доказів повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законом порядку - у справі відсутня заява про припинення платника податків за формою №8-ОПП з відміткою органу ДПІ про її отримання .

Разом з тим, згідно матеріалів справи грошові вимоги ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві до боржника складають 3348601,68 грн.

Тому факт не направлення заяви про припинення платника податків за формаю №8-ОПП до ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві та до ДПІ в Будьонівському районі м. Донецьк про початок ліквідації підприємства свідчить про порушення ліквідаційною комісією приписів ч.7 ст. 111 ЦК України щодо добровільної ліквідації боржника та позбавило органи державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування можливості проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та права заявити свої грошові вимоги в досудовій процедурі ліквідації боржника. Таким чином, відомості проміжного ліквідаційного балансу, на підставі яких господарський суд дійшов до висновку про неплатоспроможність боржника, не можна вважати достовірними.

Також в порушення приписів ч. 2 ст. 111 ЦК України в матеріалах справи відсутні відомості про участь боржника в інших юридичних особах, а також про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства

Відповідно до ч. 3 ст. 111 ЦК України, під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

З довідки Державної податкової служби №13107/10/26-54-25-25 від 24.06.2014р. щодо відсутності або наявності у боржника банківських рахунків вбачається, що залишилися не закритими 2 рахунки боржника у філії ПУАТ “ФІДОБАНК” та 2 рахунки у ПАТ “АЛЬФА - БАНК”.

Також в матеріалах справи відсутні довідки з Державного реєстру про наявність (відсутність) рухомого та нерухомого майна боржника.

Відповідно до ч.4 ст. 11 Закону про банкрутство заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат.

Згідно інвентаризаційних описів боржника станом на 29.11.2013р. у підприємства кошти та інші активи відсутні.

Таким чином, за відсутністю майна у боржника для покриття судових витрат, в супереч вимогам ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство господарським судом прийнята до розгляду заява про порушення провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 2 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.

Приймаючи до уваги, що заявником порушені вимоги цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, тому господарський суд необґрунтовано визнав ТОВ “ОМС-Центральна Україна” м. Донецьк банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначив ліквідатора та вирішив питання щодо оплати його послуг.

З огляду на наведене постанова господарського суду не відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. 103,104,105 ГПК України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Постанову господарського суду Донецької області від 20.05.2014р. у справі №905/2800/14 скасувати.

Копію постанови направити державному реєстратору Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.

Головуючий А.М. М'ясищев

Судді Н.М. Дучал

ОСОБА_3

Надруковано 5прим.:

1 прим.- скаржнику

1 прим. - державному реєстратору

1 прим. - у справу

1 прим. - ДАГС

1- ГСДО