Справа № 802/3786/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Чернюк А.Ю.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
27 січня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П.
за участю:
секретаря судового засідання: Нечаюк Т.В.,
представника позивача - Самборського В.М.
представника відповідача - Островерх Р.В.
представника третьої особи - Волян В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіатехсервіс" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіатехсервіс" до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, третя особа - Калинівська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
15.10.2015 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіатехсервіс" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області, третя особа - Калинівська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.11.2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача та третьої особи, в свою чергу, заперечили проти апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ "Авіатехсервіс" як юридична особа зареєстрована Головним територіальним управлінням Юстиції у м.Києві №1072120000003165 від 04.06.1999 року, ідентифікаційний код 1852606017 та перебуває на податковому обліку в органах ДФС з 10.06.1999 року.
Згідно з договором оренди землі №104 від 23.09.2008 року, укладеного між ТОВ "Авіатехсервіс" (орендар) та Калинівською міською радою (орендодавець), позивачу передано в строкове платне володіння земельну ділянку за кадастровим номером 0521610100:01:045:0010, що знаходиться за адресою вул. Островського, 60, м.Калинівка для обслуговування викуплених будівель та споруд в цілому.
Згодом, ТОВ "Авіатехсервіс" та ТОВ "ВІННИЦЬКИЙ М'ЯСО-КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" заключили договір купівлі - продажу, згідно якого було передано виробничі будівлі та споруди, які знаходиться за адресою вул. Островського, 60, м.Калинівка.
Згідно з матеріалами справи податковим органом було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати податків і зборів до бюджетів ТОВ "Авіатехсервіс".
В ході перевірки встановлено допущені ТОВ "Авіатехсервіс" порушення вимог п.57..3 ст.57 Податкового кодексу України щодо несвоєчасно сплачених узгоджених сум податкового зобов'язання з орендної плати за землі державної і комунальної власності , а саме:
- по орендній платі за землі державної та комунальної власності (код платежу 18010600) задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання за листопад 2014 року (розрахунок вх.№9013087647 від 14.03.2014 року) в сумі 8064грн. по строку 30.12.2014 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 8064 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9081965326 04.06.2015 року в сумі 8064 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 156 (сто п'ятдесят шість ) днів. Задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання по орендній платі за листопад 2014 року (розрахунок вх.№9006183425 від 12.02.2014 року) в сумі 35209,7грн. по строку 30.12.2014 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 35209,7 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9081965326 від 04.06.2015 року в 35209,7 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 156 (сто п'ятдесят шість) днів;
- по орендній платі за землі державної та комунальної власності (код платежу 18010600) задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання за грудень 2014 року (розрахунок вх.№9013087647 від 14.03.2014 року) в сумі 8064грн. по строку 30.01.2015 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 8064 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9081965326 від 04.06.2015 року в сумі 8064 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 156 (сто п'ятдесят шість ) днів. Задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання по орендній платі за грудень 2014 року (розрахунок вх.№9006І 83425 від 12.02.2014 року) в сумі 35630,65грн. по строку ЗО. 12.2014 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 35630,65 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9114644561 від 04.06.2015 року в сумі 35630,65 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 125 (сто двадцять п'ять ) днів;
- по орендній платі за землі державної та комунальної власності (код платежу 18010600) задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання за січень 2015 року (розрахунок вх.№9022154512 від 24.02.2015 року) в сумі 54574,65грн. по строку 02.03.2015 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 54574,65 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9114644561 від 04.06.2015 року в сумі 54574,65 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 94 (дев'яносто чотири ) дня;
- по орендній платі за землі державної та комунальної власності (код платежу 18010600) задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання за лютий 2015 року (розрахунок вх.№9022154512 від 24.02.2015 року) в сумі 54574,65грн. по строку 30.03.2015 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 54574,65 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9114644561 від 04.06.2015 року в сумі 54574,65 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 66 (шістдесят шість ) днів;
- по орендній платі за землі державної та комунальної власності (код платежу 18010600) задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання за березень 2015 року (розрахунок вх.№9022154512 від 24.02.2015 року) в сумі 54574,65грн. по строку 30.04.2015 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 54574,65 грн. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9114644561 від 04.06.2015 року в сумі 54574,65 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 31 (тридцять один ) день;
- по орендній платі за землі державної та комунальної власності (код платежу 18010600) задекларовану до сплати суму податкового зобов'язання за квітень 2015 року (розрахунок вх.№9022154512 від 24.02.2015 року) в сумі 54574,65грн. по строку 30.05.2015 року, що призвело до виникнення податкової заборгованості в сумі 54574,65 грн.. Заборгованість погашено повністю уточненим розрахунком до зменшення №9114644561 від року в сумі 40430,8 грн. Термін затримки сплати податкового зобов'язання 4 (чотири ) дня, 08.06.2015 року сплачено 14143,8грн., термін затримки сплати податкового зобов'язання 8 (вісім ) днів.
За результатами перевірки було складено акт № 123/1500/30368964 від 12.06.2015 року, на підставі якого податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення №0002691500 та №0002701500 від 12.06.2015 року, якими до позивача застосовано штраф в розмірі 50138,46 грн. та 5457,46 грн.
На думку позивача, вище вказані податкові повідомлення-рішення є безпідставними та підлягають скасуванню, що стало підставою для звернення до суду.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом ст.13 вище вказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до п.п. 14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Статтею 269 ПК України визначено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до пункту 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до п. 286.4 ст.286 ПК України у разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Статтею 287 ПК України передбачений строк сплати плати за землю. Так, п. 287.1. ст.. 271 ПК України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до п.126.1 ст.126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно припису частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Керуючись частинами 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Частиною 3 статті 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Згідно статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
З огляду на вищевикладені норми законодавства, якщо право власності на нерухоме майно, що розташовано на орендованій земельній ділянці, переходить від орендаря до іншої особи, договір оренди з попереднім власником нерухомого майна припиняється.
При цьому, суд звертає увагу на те, що вище вказані норми є пріоритетними до застосування, оскільки саме стаття 120 Земельного Кодексу України та стаття 377 Цивільного кодексу України є спеціальними нормами, що регулюють випадки набуття права власності на землю чи права користування нею внаслідок придбання споруди, розміщеної на земельній ділянці.
Цими нормами чітко встановлено, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
Таким чином, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
Аналогічна правова позиція знайшла своє відображення в постановах Верховного суду України № 21-54а10 від 24.12.2010 року та № 826/12388/13-а від 07.07.2015 року.
Враховуючи вище викладене, податковий орган безпідставно застосував штрафні санкції до позивача, у зв'язку з чим, податкові повідомлення-рішення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області від 14. липня 2015 року № 0002691500 та від 14 липня 2015 року № 0002701500 підлягають скасуванню.
Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність обов'язку сплати земельного податку у позивача у зв'язку з тим, що договір оренди між ТОВ "Авіатехсервіс" та Калинівською міською радою не було розірвано у встановленому даним договором порядку чи за рішенням суду, оскільки право користування землею припиняється в силу закону.
Крім цього, як свідчать матеріали справи, позивач звертався до Калинівської міської ради з повідомленням про відчуження нерухомого мана та переходу прав та обов'язків по оренді земельної ділянки новому набувачу, у зв'язку з чим. Калинівською міською радою прийнято рішення від 22.01.2015 року № 21 про припинення дії договору оренди земельної ділянки.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, не правильно застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції вирішив скасувати її та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог, з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіатехсервіс" задоволити, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року скасувати, винести нову постанову, якою позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області від 14. липня 2015 року № 0002691500 та від 14 липня 2015 року № 0002701500.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіатехсервіс" 2557,80 грн. судового збору з Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області за рахунок її бюджетних асигнувань.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 лютого 2016 року.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.