02 лютого 2011 р.Справа № 2-а-13511/09/1570
Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Бойка А.В., Яковлєва О.В.
за участю секретаря Харченко К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2010 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одесанафтопродукт-Барвінок»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси, третя особа Державна податкова адміністрація в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ТОВ «Одесанафтопродукт-Барвінок»звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Приморському районі м.Одеси, за участю третьої особи ДПА в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0007402360 від 01.07.2009р.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведення перевірки, за результатами якої винесене спірне рішення, є протиправним, оскільки всупереч ч.4 ст.111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»позивача не було повідомлено за 10 днів про її проведення. Крім того, зазначає, що в порушення Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій інвентаризація товарно-матеріальних цінностей проводилась у відсутності матеріально-відповідальної особи товариства, у цієї особи не взято розписки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків товарно-матеріальних цінностей. Відомість про результати контролю за повнотою оприбуткування належно оформлена і відповідно не може встановлювати фактичні залишки товарно-матеріальних цінностей; весь товар оприбутковується, порушень обліку на АЗС не допущено. Акт перевірки отриманий з порушенням норм законодавства та відображає необ'єктивні дані щодо наявності порушення, а тому не може бути підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій.
Представник ДПІ заперечив проти позову, зазначивши, що за результатами перевірки діяльності позивача виявлені порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»відображенні акті і, як наслідок, до позивача правомірно застосовано фінансові санкції.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.11.2010р. позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0007402360 від 01.07.2009р. на суму 3700,92 грн.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ДПІ у Приморському районі м.Одеси подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте без належної правової оцінки обставин справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права, та в задоволенні позовних вимог ТОВ «Одесанафтопродукт-Барвінок»відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.06.2009р. співробітниками ДПА було проведено перевірку АЗС, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Вапняна, 54 та належить ТОВ «Одесанафтопродукт-Барвінок», щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. За результатами перевірки складено Акт №3473/15/32/23/30047378 від 18.06.2009р. (а.с. 40-43), на підставі якого ДПІ у Приморському районі м.Одеси було прийняте рішення №0007402360 від 01.07.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «Одесанафтопродукт-Барвінок» в сумі 3 700,92 грн. за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Пунктом 2 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»закріплено право органів державної податкової служби України здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Стаття 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон), який є спеціальним законом, встановлює, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно з законодавством України.
З тексту направлення на перевірку №4623/23-7023 від 16.06.2009р. вбачається, що співробітникам ДПА в Одеській області доручено «… з 16.06.2009р. по 30.06.2009р. провести планову перевірку….». Проведення даної перевірки передбачено також і в Плані-графіку проведення перевірок відділом контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю юридичних осіб ДПА в Одеській області на червень 2009 року (а.с. 44).
При проведенні планової перевірки щодо контролю за порядком ведення готівкових розрахунків за товари (послуги) не потрібно попереджати про таку перевірку, оскільки посадові особи ДПА перевіряли дотримання Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а не всю фінансово-господарську діяльність підприємства за три роки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про недоведеність та безпідставність тверджень податкових органів щодо наявності порушення ТОВ «Одесанафтопродукт-Барвінок»п.12 ст.3 Закону.
Відповідно до п.12 ст.3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
В Акті перевірки зазначено, що товариством не забезпечено облік товарних запасів за місцем реалізації, однак ні в самому Акті ні в описі товару, доданому до Акту, не зазначено в чому полягає порушення обліку товарних запасів. Судом не можуть бути прийняті до уваги дані, викладені у відомості обміру наявних нафтопродуктів, оскільки такі обміри здійснювались працівниками ДПА без дотримання вимог «Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України»затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. N 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за N 805/15496
До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні і вони є підставною для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
В матеріалах перевірки не міститься даних про реалізацію нафтопродуктів на АЗС, які не обліковані у встановленому порядку, а також відсутні будь-які відомості про дослідження перевіряючими первинних документів бухгалтерського обліку щодо оприбуткування нафтопродуктів на АЗС.
Крім того, норми Закону та інших нормативно-правових актів, які регулюють спірні правовідносини, не містять приписів про те, що ненадання накладних в момент перевірки є свідченням відсутності обліку товарних запасів чи свідченням порушення порядку такого обліку, а також про те, що накладні мають невідкладно надаватись особам, які проводять перевірку, а ненадання накладних в момент перевірки є підставою для притягнення до відповідальності згідно зі ст.21 вказаного Закону.
Суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2010 року -залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2010 року за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одесанафтопродукт-Барвінок»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси, третя особа Державна податкова адміністрація в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій -залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст ухвали виготовлено 04.02.2011р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Бойко А.В.
ОСОБА_1