Справа: № 810/5242/15 Головуючий у 1-й інстанції: Виноградова А.І.
Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
Іменем України
28 січня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Дзекан В.В.
за участю представників сторін:
від позивача Скачко О.П.,
від відповідача Хітько В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Вімм-Білль-Данн Україна» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Вімм-Білль-Данн Україна» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС України у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Постановою Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 03 грудня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне встановлення обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою позов задовольнити.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, у період з 10 березня по 14 травня 2015 року посадовими особами відповідача було проведено документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2014 року.
Результати перевірки відображено в акті перевірки від 28 травня 2015 року № 168/10-13-22-02-20/00445937 (далі по тексту - акт перевірки) (а.с. 10-20), в якому контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог п. 2.8 Положення № 637, що полягало в перевищенні встановлених лімітів залишку готівки в касі на загальну суму 164 414 грн. 74 коп. (а.с. 19).
На підставі акта перевірки відповідачем 10 липня 2015 року винесено податкове повідомлення-рішення № 168/10-13-22-02-20/00445937, яким на позивача накладено штрафні (фінансові) санкції у сумі 328 829 грн. 48 коп. (а.с. 9).
За результатами адміністративного оскарження спірне податкове повідомлення-рішення відповідача було залишене без змін.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 10.07.2015 № 168/10-13-22-02-20/00445937 протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що спірне податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.
Перевіряючи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637 (Далі по тексту - Положення).
Відповідно до п. 2.8 Положення (в редакції на час існування спірних правовідносин) підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (далі - Указ № 436/95) установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Податковим органом під час проведення перевірки було встановлено, що 8 жовтня 2012 позивачем було перевищено ліміти залишку готівки в касі на суму 164 414 грн. 74 коп.
Відповідно до наказу по ТОВ «Вімм-Білль-Данн Україна» від 2 березня 2012 року «Про затвердження лімітів залишків готівки в касі» № 40 з 6 березня 2012 року встановлено ліміт головної каси позивача в сумі 9500 грн. 00 коп. (а.с. 42).
18 жовтня 2012 р. касиром ТОВ «Вімм-Білль-ДаннУкраїна» ОСОБА_5 було оформлено видатковий касовий ордер № 000651 на ім'я ОСОБА_6 про видачу готівкових коштів у сумі 166 660 грн. 55 коп. (а.с. 36).
Підставою для видачі видаткового касового ордера зазначено «расчеты с подотчетными лицами на покупку молока».
Видатковий ордер № 000651 підписано керівником ТОВ «Вімм-Білль-Данн Україна» ОСОБА_4 та головним бухгалтером ОСОБА_7 (а.с. 36).
В ордері зазначено про отримання 166670 грн. 55 коп. 18.10.2012 за паспортом громадянина України НОМЕР_2, виданим 07.07.2005 Полонським РВ УМВС України в Хмельницькій області (ОСОБА_8) та міститься підпис одержувача - ОСОБА_9
До ордера було додано доручення від 01.01.2012 з терміном дії до 31.12.2013, згідно з яким ОСОБА_8, паспорт НОМЕР_3, виданий Полонським РВ УМВС України в Хмельницькій області від 07.07.2005, доручає ОСОБА_9, паспорт НОМЕР_4, виданий Придніпровським РВ УМВС України в Черкаській області від 09.07.1999, отримувати в касі підприємства кошти для населення за молоко.
Пунктом 3.1 Положення передбачено, що касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Згідно з п. 3.4 Положення видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
Відповідно до п. 3.5 Положення у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.
Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.
Якщо підприємство (підприємець) надає держателям спеціальних платіжних засобів послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера), то на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів) таким підприємством складається видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснюється відповідний запис у касовій книзі.
Пунктом 3.6 Положення передбачено, що видачу готівки касир проводить тільки особі, зазначеній у видатковому касовому ордері або видатковій відомості.
Якщо видача готівки проводиться за довіреністю, оформленою у встановленому порядку згідно із законодавством України, у тому числі й особи, що не має змоги у зв'язку з хворобою або з інших поважних причин поставити підпис власноручно, то в тексті ордера після прізвища, імені та по батькові одержувача готівки бухгалтер зазначає прізвище, ім'я та по батькові особи, якій довірено одержати готівку. У разі видачі готівки за видатковою відомістю перед підписом про одержання грошей касир робить у ній напис «За довіреністю». Видача готівки за довіреністю проводиться відповідно до вимог, передбачених у пункті 3.5 цієї глави. Довіреність залишається в касира і додається до видаткового касового ордера або видаткової відомості.
Судом встановлено, що фактично готівкові кошти згідно видаткового ордера № 000651 були отримані ОСОБА_9 за довіреністю.
У спірному ордері не зазначено напис «за довіреністю» та прізвище особи, яка отримувала кошти, що є порушенням порядку оформлення ордера.
Проте, наведений факт не спростовує ту обставину, що кошти з каси підприємства було отримано уповноваженим працівником на підставі довіреності.
Крім того, в матеріалах справи містяться копії приймальних відомостей щодо використання отриманих за видатковим ордером коштів на закупівлю молока у населення, як зазначено в ордері.
Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що в діях позивача відсутнє порушення вимог п. 2.8 Положення, у зв'язку з чим застосування штрафу до ПАТ «Вімм-Білль-Данн» згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням є протиправним.
Посилання суду першої інстанції на п. 7.24 Положення, яким передбачено, що у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки, є помилковим, у зв'язку з тим, що у спірному ордері міститься підпис одержувача коштів.
З огляду на викладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що понадлімітний залишок готівкових коштів в касі позивача 18 жовтня 2012 р. становив 164 414 грн 74 коп.
Таким чином, контролюючим органом неправомірно нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій на підставі абз. 2 п. 1 Указу № 436/95, а тому спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, колегія суддів також враховує, що у спірному податковому повідомленні-рішенні зазначено, що штрафні (фінансові) санкції застосовані на підставі порушення п. 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637, відповідно до абз. 4 п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», проте фактично оскаржуване рішення винесено у зв'язку з порушенням позивачем вимог п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637на підставі абз. 1 п. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Щодо посилання позивача в апеляційній скарзі на ст. 250 Господарського кодексу України, що встановлює терміни застосування адміністративно-господарських санкцій протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня скоєння порушення, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 250 Господарського кодексу України, дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Пунктом 7.50 Положення передбачено, що контроль за встановленням і дотриманням підприємствами встановлених лімітів каси та строків здавання готівкової виручки з каси здійснюють органи державної податкової служби України.
При цьому, частина 2 ст. 250 ГК України вступила в законну силу з 01.01.2011 року згідно з доповненнями, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» № 2756-VI від 02.12.2010 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони і інші нормативні правові акти не мають зворотної сили, за винятком випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Судом встановлено що спірні правовідносини мали місце 18.10.2012.
Таким чином, ч. 1 ст. 250 ГУ України до спірних правовідносин застосуванню не підлягає.
Інші доводи апеляційної скарги позивача спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно пп. 1. 3. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним так, як прийняте з порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, оскаржувану постанову належить скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача витрат зі сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254, КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Вімм-Білль-Данн Україна» задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Вімм-Білль-Данн Україна» задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС України у Київській області від 10 липня 2015 року № 0002402200.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС України у Київській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь публічного акціонерного товариства «Вімм-Білль-Данн Україна» (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Промислова,7 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 10 360,00 грн. (десять тисяч триста шістдесят грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. Парінов
Судді І.О. Грибан
О.А. Губська
Постанову в повному обсязі виготовлено 01.02.2016
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.