ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
30 січня 2016 року 08:20 справа №826/18749/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства "Укрнафта"
доНовомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Укрнафта") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач, Новомосковська ОДПІ), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 30 червня 2015 року №№0005051502, 0005061502, 0005071502, 0005081502, 0005091502, 0005101502, 0005131502, 0005141502, 0005161502, 0005181502, від 25 червня 2015 року №№000025420, 000026420, 000027420, 000028420, 000029420, 000030420, 000031420, 000032420, 000033420, 000034420.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 вересня 2015 року відкрито провадження у справі №826/18749/15, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 19 жовтня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача до суду не прибув, у зв'язку із чим на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005051502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 48 595,79 грн., в тому числі за основним платежем - 38 876,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 9 719,16 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005061502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 91 758,71 грн., в тому числі за основним платежем - 73 406,97 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 18 351,74 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005071502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 14 607,39 грн., в тому числі за основним платежем - 11 685,91 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 2 921,48 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005081502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 143 092,13 грн., в тому числі за основним платежем - 114 473,70 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 28 618,43 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005091502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 34 085,53 грн., в тому числі за основним платежем - 27 268,42 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 6 817,11 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005101502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 173 911,63 грн., в тому числі за основним платежем - 139 129,30 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 34 782,33 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005131502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 54 346,75 грн., в тому числі за основним платежем - 43 477,40 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 10 869,35 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005141502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 138 747,13 грн., в тому числі за основним платежем - 110 997,70 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 27 749,43 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005161502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 64 837,10 грн., в тому числі за основним платежем - 51 869,68 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 12 967,42 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №0005181502 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 162 788,60 грн., в тому числі за основним платежем - 130 230,88 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 32 557,72 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000025420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 82 740,76 грн., в тому числі за основним платежем - 66 197,41 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 16 549,35 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000026420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 59 760,51 грн., в тому числі за основним платежем - 47 808,41 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11 952,10 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000027420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 140 271,95 грн., в тому числі за основним платежем - 112 217,56 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 28 054,39 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000028420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 55 347,41 грн., в тому числі за основним платежем - 44 277,93 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11 069,48 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000029420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 337 613,03 грн., в тому числі за основним платежем - 270 090,42 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 67 522,61 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000030420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 21 282,83 грн., в тому числі за основним платежем - 17 026,26 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4 256,57 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000031420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 566 583,86 грн., в тому числі за основним платежем - 453 267,09 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 113 316,77 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000032420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 29 276,75 грн., в тому числі за основним платежем - 23 421,40 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 5 855,35 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000033420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 835 114,33 грн., в тому числі за основним платежем - 668 091,46 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 167 022,87 грн.
Відповідно до податкового повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 25 червня 2015 року №000034420 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пунктом 214.5 статті 214 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) ПАТ "Укрнафта" збільшено суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування природного газу на 37 163,94 грн., в тому числі за основним платежем - 29 731,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 7 432,79 грн.
Зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі актів про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковому розрахунку з плати за користування надрами від 09 червня 2015 року №№1/15-02/00135390, 2/15-02/00135390, 3/15-02/00135390, 4/15-02/00135390, 5/15-02/00135390, від 10 червня 2015 року №№191/1502/00135390, 192/1502/00135390, 193/1502/00135390, 194/1502/00135390, 195/1502/00135390.
В актах перевірки встановлено порушення підпункту 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII), що призвело до заниження суми податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2014 року.
Зафіксовані в актах перевірки порушення мотивовані неправомірним зменшенням ПАТ "Укрнафта" самостійно визначної суми податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин шляхом подання уточнюючих розрахунків, оскільки відповідно до ставок плати за користування надрами згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) загальна сума податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за серпень-грудень 2014 року не може бути меншою суми, задекларованої позивачем у звітних податкових деклараціях.
Позивач вважає протиправними указані вище податкові повідомлення рішення, мотивуючи позовні вимоги тим, що нові ставки плати за користування надрами згідно з Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII, який набрав чинності з 04 серпня 2014 року, не можуть застосовуватись з цієї дати, оскільки це суперечитиме принципу стабільності та презумпції правомірності рішень платника податків, передбачених у підпунктах 4.12.4, 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України; на момент подання уточнюючих розрахунків за серпень-грудень 2014 року діяли ставки плати за користування надрами, встановлені підпунктом 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України, що вказує на правомірність рішення ПАТ "Укрнафта" щодо виправлення раніше допущених помилок у податкових деклараціях шляхом подання уточнюючих розрахунків про зменшення суми податкового зобов'язання.
Відповідач письмового заперечення проти позову та відповідних доказів, на яких ґрунтуються висновки акті перевірки, до суду не надав.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Як встановлено в актах перевірки та визнається позивачем, що ПАТ "Укрнафта" подавало до Новомосковської ОДПІ податкові розрахунки з плати за користування надрами за звітні періоди серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2014 року, в яких сума задекларованого податкового зобов'язання визначалась за ставками, визначеними згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) та становила 9 112 127,56 грн.
Згодом, позивач прийняв рішення про виправлення раніше допущеної помилки та 19 травня 2015 року подав до Новомосковської ОДПІ уточнюючі податкові розрахунки з плати за користування надрами за звітні періоди серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2014 року, в яких задекларував податкове зобов'язання за ставками, які діяли до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII, а саме зменшив раніше задекларовану суму податкового зобов'язання, визначивши його у загальному розмірі 2 473 545,66 грн.
Зі змісту актів перевірки та податкових повідомлень-рішень вбачається, що відповідач збільшив позивачу суму грошового зобов'язання з плати за користування надрами на суму різниці між сумою податкового зобов'язанням, задекларованою у податкових розрахунках з плати за користування надрами, та сумою податкового зобов'язання, визначеного в уточнюючих розрахунках, а, отже, виявлені в акті перевірки порушення базуються на не застосуванні позивачем ставок плати за користування надрами, що визначені підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII).
Досліджуючи питання застосування ставок плати за користування надрами, суд керується наступними мотивами.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" від 31 липня 2014 року №1621-VII, який набрав чинності 04 серпня 2014 року, внесено зміни до законодавчих актів України та Податкового кодексу України, зокрема доповнено розділ ХХ "Перехідні положення" підрозділом 91 такого змісту:
"Підрозділ 91 Особливості справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин
1. Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюються такі особливості застосування деяких норм розділу XI "Плата за користування надрами" цього Кодексу:
1.1. Ставки плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, газу природного, залізної руди, визначені підпунктом 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 цього Кодексу, встановлюються на період, визначений абзацом першим цього пункту, у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у таких розмірах:
залізна руда8,00
вуглеводні:
нафта, конденсат:
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів45,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів21,00
газ природний (будь-якого походження):
природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 статті 263 цього Кодексу, видобутий з покладів до 5000 метрів20,00
природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 статті 263 цього Кодексу, видобутий з покладів понад 5000 метрів14,00
з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України11,00
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів55,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів28,00
1.2. Стаття 263 цього Кодексу застосовується з урахуванням того, що вартість залізної руди, видобутої з корінних родовищ, обчислюється з урахуванням ціни реалізації за податковий (звітний) період (у разі відсутності реалізації у цей період - за найближчі попередні податкові періоди) хімічно чистого металу без урахування податку на додану вартість, зменшеної на суму витрат платника на збагачення (афінаж) та доставку (перевезення, транспортування) споживачу. Вартість одиниці видобутих корисних копалин визначається з урахуванням частки (в натуральному вимірі) вмісту хімічно чистого металу в одиниці видобутих корисних копалин".
У той же час відповідно підпункту 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у таких розмірах:
Назва груп корисних копалин, що надана у користування надрами гірничому підприємствуСтавка, відсоток від вартості товарної продукції гірничого підприємства
рудні (металовмісні (металічні), у тому числі руди) корисні копалини:
чорних, кольорових та легувальних металів5,00
урановмісні (в технологічному розчині)5,00
інші, ніж урановмісні чорних, кольорових та легувальних металів5,00
енергетичні корисні копалини:
вугілля:
коксівне1,50
енергетичне0,75
антрацит1,00
буре1,00
торф1,00
вуглеводні1), 2):
нафта:
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів39,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів18,00
конденсат
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів42,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів18,00
газ природний (будь-якого походження):
природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5, видобутий з покладів до 5000 метрів20,00
природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5, видобутий з покладів понад 5000 метрів14,00
з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України11,00
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів28,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів15,00
неенергетичні, нерудні (неметаловмісні (неметалічні)) корисні копалини,води підземні3), води поверхневі, грязі лікувальні (пелоїди)5,00
Порівняння ставок плати за користування надрами для видобування корисних копалин, запроваджених Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" від 31 липня 2014 року №1621-VII, та ставок плати за користування надрами для видобування корисних копалин відповідно до підпункту 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України вказує, що Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" від 31 липня 2014 року №1621-VII змінив ставки плати за користування надрами, а саме збільшив їх.
При цьому ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин відповідно до підпункту 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України діють одночасно з новими збільшеними ставками.
Відповідно до підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України одним із принципів оподаткування є стабільність, який полягає у тому, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
У свою чергу згідно з частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Таким чином, зміни до будь-яких елементів податків та зборів можуть вноситися не пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; відповідно, внесення змін до елементів податків і зборів, у тому числі ставок податку, пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в саме, починаючи з липня поточного року, тягне за собою застосування нових правил оподаткування з наступного бюджетного року.
Враховуючи, що зміни ставок плати за користування надрами фактично відбулися 04 серпня 2014 року (пізніше ніж як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду), застосування таких нових ставок допускається, починаючи з наступного бюджетного року.
Крім того, суд звертає увагу, що одночасна наявність різних ставок плати за користування надрами, визначених підпунктом 1.1 пункту 1 підрозділу 91 розділу ХХ Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України від 31 липня 2014 року №1621-VII) та підпунктом 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 Податкового кодексу України, створює ситуацію подвійного трактування обов'язків платників податків - суб'єктів плати за користування надрами.
Поряд із цим, як встановлює підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, належить застосовувати принцип правомірності рішень платника податків.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Водночас пункт 50.1 статті 50 Податкового кодексу України передбачає, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Враховуючи право платника податків уточнювати податкові зобов'язання та, беручи до уваги принцип правомірності рішень платника податків суд приходить до висновку, що дії ПАТ "Укрнафта" щодо зменшення суми податкового зобов'язання з плати за користування надрами шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків є правомірними.
За таких підстав, податкові повідомлення-рішення Новомосковської ОДПІ від 30 червня 2015 року №№0005051502, 0005061502, 0005071502, 0005081502, 0005091502, 0005101502, 0005131502, 0005141502, 0005161502, 0005181502, від 25 червня 2015 року №№000025420, 000026420, 000027420, 000028420, 000029420, 000030420, 000031420, 000032420, 000033420, 000034420 є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Новомосковською ОДПІ не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних податкових повідомлень-рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ПАТ "Укрнафта" підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 30 червня 2015 року №№0005051502, 0005061502, 0005071502, 0005081502, 0005091502, 0005101502, 0005131502, 0005141502, 0005161502, 0005181502.
3. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області від 25 червня 2015 року №№000025420, 000026420, 000027420, 000028420, 000029420, 000030420, 000031420, 000032420, 000033420, 000034420.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко