про залишення позовної заяви без руху
01 лютого 2016 року Справа № 803/97/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ксензюк А.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - народний депутат України ОСОБА_2, народний депутат України ОСОБА_3, до Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом про визнання протиправними дій Командування Сухопутних військ Збройних Сил України по розгляду депутатських звернень народних депутатів України ОСОБА_2 від 27 жовтня 2015 року та ОСОБА_3 від 16 листопада 2015 року разом із зверненням ОСОБА_1 від 11 жовтня 2015 року та 8 жовтня 2015 року; визнання протиправними дій Міністерства оборони України по розгляду депутатських звернень народних депутатів України ОСОБА_2 від 27 жовтня 2015 року та ОСОБА_3 від 16 листопада 2015 року разом із зверненням ОСОБА_1 від 11 жовтня 2015 року та 8 жовтня 2015 року; визнання протиправною бездіяльності щодо не повідомлення ОСОБА_1 про результати розгляду звернень; зобов'язання розглянути звернення.
Позовну заяву подано без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VI (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 1 вересня 2015 року) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25 грудня 2015 року № 28-VIII (який набрав чинності 1 січня 2016 року) з 1 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 грн.
В порушення вимог частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачем до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору.
Разом з тим, позивач вважає, що він має право на звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Так, згідно із пунктом 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (із змінами та доповненнями) військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Однак, як вбачається із змісту позовної заяви, предметом даного позову є вимоги про визнання протиправними дій та бездіяльності щодо розгляду звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Оскільки предмет позову безпосередньо не стосується виконання військових обов'язків військовослужбовця, відтак на позивача не поширюється встановлена пунктом 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» пільга по сплаті судового збору.
Таким чином, за подання до адміністративного суду даного адміністративного позову, який містить дві самостійні вимоги немайнового характеру, позивачу слід сплатити судовий збір за ставкою, визначеною підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» - 1 102 грн. 40 коп. (551 грн. 20 коп. + 551 грн. 20 коп.).
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі наведеного позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - народний депутат України ОСОБА_2, народний депутат України ОСОБА_3, до Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання дій протиправними, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до 19 лютого 2016 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк