Ухвала від 26.01.2016 по справі 1522/1106/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 1522/1106/2012

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Жук С.І.

- Семенюк Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 листопада 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2011 року було роз'єднано позовні вимоги та виділено в окреме провадження позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання МВС України через ГУМВС України в Одеській області розрахувати позивачу пенсію із розрахунку максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті СУ ГУ МВС України в Одеській області на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах, про що у встановленому законом порядку повідомити ПФ України та ГУПФ України в Одеській області; та зобов'язання ПФ України через ГУПФ України в Одеській області нарахувати пенсію із розрахунку максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті СУ ГУ МВС України в Одеській області на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах.

Предметом даного адміністративного позову є: 1.зобов'язання стягнути з Пенсійного фонду України через Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області нанесено незаконними рішеннями та діяльністю КМУ матеріальну шкоду позивачу, яка дорівнює його пенсії, розрахованої із максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного управління МВС України в Одеській області на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах за відрахуванням раніше проведених виплат, з 01.01.2008 року по день прийняття судом рішення по справі; 2. зобов'язання МВС України через Головне управління МВС України в Одеській області розрахувати позивачу пенсію із розрахунку максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного управління МВС України в Одеській області по посаді старшого слідчого в особливо важливих справах, про що у встановленому законом порядку повідомити Пенсійний фонд України та Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області; 3. зобов'язання Пенсійного фонду через Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати пенсію, розраховану із максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного управління МВС України в Одеській області по посаді старшого слідчого в особливо важливих справах.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 17 листопада 2015року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги позивача.

Оскільки від усіх осіб, які беруть участь у справі, відсутні клопотання про розгляд справи за їх участю, то колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

Так з матеріалів справи колегія суддів вбачає, що з 05.08.1980 року по 29.06.1993 року позивач проходив військову службу у зброй них силах СРСР та України (з них з 09.09.1987 по 13.08.1988 роки у республіці Афганіс тан). Звільнений в запас за п.«з» ст.59 Положення про проходження військової служби офіцерським складом ВС України - за власним бажанням. В подальшому, з 20.09.1993 року по 14.02.2002 року, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ: - з 20.09.1993 року, на посаді дізнавача Білгород-Дністровського МВВС УВС Оде ської області; - з 10.04.1994 року, слідчого Білгород-Дністровського МВВС УВС Одеської облас ті; - з 15.02.1995 року, старшого слідчого Білгород-Дністровського МВ ГУМВС Укра їни в Одеської області;- з 08.05.1996 року, старшого слідчого Слідчої частини Слідчого Управління Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеської області (далі СУ УМВС);- з 01.08.1998 року старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері еко номіки СУ УМВС; '- з 31.03.2000 року по 14.02.2002 року (день звільнення), на посаді старшого слід чого в особливо важких справах відділу розслідування злочинів у сфері економки СУ УМВС. Вислуга років позивача у пільговому обчисленні складає 23 роки 01 місяць 24 дні.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ за вислугу 23 років в розмірі 59 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням підвищення пенсії, як учаснику бойових дій та цільової грошової допомоги на прожиття.

Згідно отриманого із ГУ МВС України листа від 16.04.2007 року №14/1-Я-189, 14.02.2002 року йому призначена та виплачувалася до 01.01.2008 року пенсія за вислугу 23 роки, що відповідає 59% відповідних сум грошового забезпечення, розмір якої станом на 01.01.2007 року складав 1456,29 грн..

Згідно листа ГУМВС України №14/1-Я-1 від 04.02.2001 року, з 01.01.2008 року пенсія нарахована у розмірі 1757,57 грн. і складала з урахуванням надбавки у розмірі 157,07 грн. як учаснику бойових дій в інших країнах 1981,07 грн..

Крім того, з даного листа вбачається, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набула чинності з 01.01.2008 року, Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 позивачу проведений перерахунок грошового забезпечення, яке станом на 01.01.2008 року складало 1757,57 грн. без урахування надбавок за участь у бойових діях.

Згідно отриманого 19.03.2011 року листа з ГУМВС №14/1-Я-32 від 09.03.2011 року, на підставі додатку №1 «Про середні розміри надбавок та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апаратах ГУМВС України в областях» по посаді старший слідчий в особливо важливих справах визначені надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56% та премія 15%, з яких і розраховувалася його пенсія.

Позивач вважає, що зазначені надбавка та премія, що стали складовими для обчислення йому пенсії, призначені у значно менших розмірах ніж передбачено законодавством України за його працю на посаді старшого слідчого в особливо важких справах відділу розслідування злочинів у сфері економіки СУ ГУМВС, що змусило його звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 113 Конституції України, ст. 52 Закону України «Про Кабінет міністрів України» Кабінет міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обовязковими до виконання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2011 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 року запроваджено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, засновано нові підходи до формування фонду преміювання, які створили нову систему грошового забезпечення вказаних осіб.

Питання щодо здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу врегульовані Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Виходячи зі змісту абз. 5 п. 5 Порядку №45, додаткові види грошового забезпечення, конкретні розміри яких не визначені Кабінетом Міністрів України, та щомісячна премія враховуються для перерахунку пенсій у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність осіб. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства , який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обовязків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Верховний Суд України у постанові від 02.10.2012 року у справі №21-258а12 зазначив, що щомісячні надбавки належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахуванні пенсії військовослужбовцям, які отримували їх під час проходження служби і були звільнені із служби після їх запровадження.

Колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що абз. 5 п. 5 Порядку №45 затверджено 13.02.2008 року, тобто на момент, коли надбавки та премії, які виплачувалися позивачу на час його служби, були скасовані відповідно до Указу Президента України від 18 грудня 2007 року №1234/2007, Кабінет Міністрів України не мав підстав включати їх до відповідного переліку при обчисленні пенсій позивача.

При виплаті пенсії до позивача застосовано ст. 63 Закону України №2262, якою передбачено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій та виплачується розмір пенсії, що виплачувався позивачу раніше.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 вищевказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393 від 12.02.2008 року визначає випадки коли проводиться перерахунок, порядок звернення за перерахунком, дії органів державної влади щодо перерахунку.

Відповідно до п.1 вищевказаного Порядку проведення перерахунку пенсій, перерахунок раніше призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у звязку з веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідні Міністерства повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після цього відповідно до п.2 Порядку, Пенсійний фонд повідомляє про підстави перерахунку головні управління Пенсійного фонду України. В свою чергу органи Пенсійного фонду готують списки осіб та подають їх уповноваженим органам, які відповідно до п. 3 Порядку готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Органи Пенсійного фонду не проводять перерахунок пенсій самостійно, а виключно після отримання документів з уповноважених органів, оскільки до компетенції органів Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовця.

З 01.01.2008 року відбулась зміна розміру складових грошового забезпечення, скасовано ряд щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та введено нові на підставі постанови Кабінету міністрів України №1294 року від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що у ОСОБА_2 з 01.01.2008 року виникло право на перерахунок пенсії, який було здійснено ГУПФ України відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій №45 та на підставі довідки наданої ГУ МВС України в Одеській області та таким чином відповідачі діяли в межах повноважень регламентованих законодавством України та з метою покращення соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ, що було досягнуто збільшенням розміру пенсії позивача, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 200,206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 17 листопада 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,- без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Жук С.І.

Семенюк Г.В.