Постанова від 01.02.2016 по справі 661/5058/15-а

Справа № 661/5058/15-а

Провадження № 2-а/661/14/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2016 року

Новокаховський міський суд Херсонської області в складі :

Головуючого судді Матвєєвої Н.В.

При секретарі Ганжевій В.Г.

З участю представника позивачки адвоката ОСОБА_1

Представника відповідача - ОСОБА_2

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання незаконним дій та зобов'язання надати інформацію,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона як депутат Новокаховської міської ради 30.11.2015 року звернулася з письмовим запитом про надання їй завіреної копії протоколу Новокаховської міської ради 7 - го скликання 2 сесії від 26.11.2015 року та протоколу 1 сесії першого та другого пленарного засідання Новокаховської міської ради 7 - го скликання від 16.11.2015 року. Відповідачем 10.12.2015 року за вихідним номером 09/4475 їй надано письмову відповідь про те, що процес підготовки протоколу довготривалий та трудоємкий, тому протоколи можливо надати після їх написання, належного оформлення спеціалістом організаційного відділу, підписання головуючим та секретарем сесії, а терміни їх складання та процедура в законодавстві України не передбачені. Вважає, що відмова у наданні протоколів з обґрунтуванням розпорядником інформації про те, що протоколи на час надходження не є виготовленими є безпідставними, оскільки під час проведення сесії ради ведеться фіксування звукозаписувальним приладом, з якого в наступному виготовляється протокол. Враховуючи ч.17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», вважає, що відповідач у разі надходження запиту на отримання протоколів сесії ради у разі їх відсутності в паперовому вигляді через не виготовлення мав керуватись ч.4 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів і протягом цього строку виготовити протоколи і надати їх запитувачу.

Просила суд визнати незаконними дії Новокаховської міської ради Херсонської області у ненаданні інформації на запит депутата Новокаховської міської ради Херсонської області ОСОБА_3 від 30.11.2015 року вихідний номер 30/14 у вигляді завіреної копії протоколу 1-ї сесії першого та другого пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 16.11.2015 року та від 30.11.2015 року вихідний номер 30/15 у вигляді завіреної копії протоколу 2-ї сесії пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 26.11.2015 року.

Зобов'язати Новокаховську міську раду Херсонської області надати депутату Новокаховської міської ради Херсонської області ОСОБА_3 завірену копію протоколу 1 -ї сесії першого та другого пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 16.11.2015 року та завірену копію протоколу 2-ї сесії пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 26.11.2015 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав, пояснивши, що позивачка звернулася до Новокаховської міської ради як депутат місцевої ради із депутатським зверненням, в якому просила надати протоколи сесій Новокаховської міської ради, тому в позові позивачка невірно посилається на ОСОБА_4 України «Про доступ до публічної інформації», оскільки правовідносини, які виникли між ОСОБА_3 та Новокаховською міською радою регулюються Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Відповідно до ч.3 ст. 13 вказаного Закону Новокаховська міська рада надала відповідь позивачці на її депутатське звернення в 10 денний строк, в якій повідомила про можливість надання протоколів сесій після їх виготовлення та роз'яснила про відсутність строків їх виготовлення та трудомісткий процес виготовлення, неможливість зазначення дати виготовлення з об'єктивних причин. З цих підстав вважає, що дії Новокаховської міської ради є правомірними, права позивачки не були порушені.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі в їх сукупності приходить до наступного висновку.

Судом встановлено.

30.11.2015 року депутат ОСОБА_3 звернулася до Новокаховської міської ради з проханням надати їй завірену копію протоколу 1 сесії першого та другого пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 16.11.2015 року та копію протоколу 2 сесії Новокаховської міської ради 7-го скликання від 26.11.2015 року, при цьому керувалася ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Законом України «Про доступ до публічної інформації». 10.12.2015 року Новокаховською міською радою депутату ОСОБА_3 надано відповідь на її листи щодо надання завірених копій протоколів засідань сесії міської ради, в якій зазначено, що документів, які регулюють процедуру та терміни складання протоколів в законодавстві України не передбачено, враховуючи довготривалий та трудоємкий процес їх виготовлення протоколи можливо буде надати тільки після їх написання, належного оформлення спеціалістом організаційного відділу, підписання головуючим та секретарем сесії. Окрім того, повідомлено, що протоколи сесій оприлюднюються відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» на офіційному сайті міста ОСОБА_5.

З регламенту роботи Новокаховської міської ради 7-го скликання, затвердженого рішенням Новокаховської міської ради від 26.11.2015 року № 23 слідує, що ст.17 цього Регламенту передбачено порядок ведення протоколу сесії міської ради. Протоколи засідання ради є офіційними документами. Секретар міської ради забезпечує відкритий доступ до протоколів пленарних засідань міської ради та організовує їх оприлюднення на офіційному сайті міста. В разі надходження запитів від громадян їм можуть надаватися витяги з протоколів пленарних засідань міської ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

З запису пленарних засідань сесії Новокаховської міської ради від 16.11.2015 року та 26.11.2015 року слідує, що їх тривалість відповідно становить - 20 хв., 2 год. 45 хвилин та 1 год. 45 хв.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Згідно зі ст. 46 п.17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ст. 1, 2, 3, 5, 10, 20 ч.4, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

ОСОБА_4 не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується:

1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;

Доступ до інформації забезпечується шляхом:

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити:

1) відмову в задоволенні запиту на інформацію;

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_3 звернулася до Новокаховської міської ради за отриманням інформації, просила надати їй протоколи пленарних засідань сесії Новокаховської міської ради, проте їй було відмовлено в наданні зазначеної інформації з посиланням на трудомісткість виготовлення зазначених протоколів. Проте зазначена відмова в наданні інформації є протиправною, оскільки надана з порушенням ст. 20 ч.4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», у відповіді, наданій позивачці не зазначено про продовження часу розгляду запиту до 20 робочих днів та не обгрунтовано поважність причин такого продовження, а також не зазначено орієнтовну дату надання протоколів, що позбавляє права позивача отримати інформацію та використати її в певний проміжок часу. Суд вважає, що посилання відповідача на трудоємність роботи по виготовленню протоколів пленарних засідань сесії не є виправданим та не заслуговує на увагу, враховуючи тривалість засідань та достатній час для їх виготовлення при наявності технічного запису зазначених пленарних засідань.

Посилання відповідача на те, що позивачка ОСОБА_3 є депутатом Новокаховської міської ради, тому на неї не поширюється норми Закону України «Про доступ до публічної інформації» є безпідставним, оскільки позивачка не є суб'єктом владних повноважень, а є насамперед фізичною особою - громадянкою України, якій громадяни довірили представляти їх інтереси, тому вона має право отримувати будь-яку інформацію від органів місцевого самоврядування, в тому числі і будучи депутатом місцевої ради, до того ж відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» протоколи засідань сесій місцевих рад надаються за запитами в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації". ОСОБА_3 звернулася не з депутатським зверненням, як вважає відповідач, а з інформаційним запитом, оскільки депутатське звернення має дещо іншу правову природу, тобто є вимогою про вчинення певних дій, вжиття заходів чи надання офіційного роз'яснення з певних питань, а не надання інформації. Закон України «Про доступ до публічної інформації» є спеціальним Законом по відношенню до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», бо регулює механізм отримання інформації та надає право оскаржити дії суб'єкта владних повноважень у разі відмови в наданні інформації.

З цих підстав позов підлягає задоволенню.

На підставі ст. 55 Конституції, ст. 46 п.17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 1, 2, 3, 5, 10, 20 ч.4, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», керуючись ст. 3, 10-13, 17, 94, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання незаконним дій та зобов'язання надати інформацію задовольнити.

Визнати незаконними дії Новокаховської міської ради Херсонської області у ненаданні інформації на запит депутата Новокаховської міської ради Херсонської області ОСОБА_3 від 30.11.2015 року вихідний номер 30/14 у вигляді завіреної копії протоколу 1-ї сесії першого та другого пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 16.11.2015 року та від 30.11.2015 року вихідний номер 30/15 у вигляді завіреної копії протоколу 2-ї сесії пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 26.11.2015 року.

Зобов'язати Новокаховську міську раду Херсонської області надати депутату Новокаховської міської ради Херсонської області ОСОБА_3 завірену копію протоколу 1-ї сесії першого та другого пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 16.11.2015 року та завірену копію протоколу 2-ї сесії пленарного засідання Новокаховської міської ради 7-го скликання від 26.11.2015 року.

Стягнути з місцевого бюджету м. Нова Каховка на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 1461,60 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Н. В. Матвєєва