27 січня 2016 року Справа № 876/3570/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 лютого 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
У грудні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до відповідача УПФ України в Ужгородському районі Закарпатської області, в якому просила зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії державного службовця з 23.04.2013 р., в розмірі 80% суми її заробітної плати, із розрахунку заробітної плати (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років) в сумі 112430,60 грн. (включно із грошовою винагородою, доплатами за роботу в нічний час, вихідні та святкові дні та іншими виплатами в сумі 4309,43 грн.) в період роботи з квітня 2011 р. по березень 2013 р., з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідач в суді першої інстанції позовних вимог не визнав, подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27.02.2015 року позов задоволено. Зобов'язано УПФ України в Ужгородському районі Закарпатської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок пенсії державного службовця з 23.04.2013 р., в розмірі 80% суми її заробітної плати, із розрахунку заробітної плати (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років) в сумі 112430,60 грн. (включно із грошовою винагородою, доплатами за роботу в нічний час, вихідні та святкові дні та іншими виплатами в сумі 4309,43 грн.) в період роботи з квітня 2011 р. по березень 2013 р., з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З цією постановою суду першої інстанції від 27.02.2015 року не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм процесуального та матеріального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що такі види виплат, як грошова винагорода, доплата за роботу в нічний та святковий час не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 27.02.2015 р. та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивач подала заперечення на апеляційну скаргу, у якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що таку апеляційну скаргу слід задоволити частково.
Так, судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та з 23.04.2013 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 6).
На звернення ОСОБА_1 до начальника УПФ України в Ужгородському районі Закарпатської області зі скаргою від 01.12.2014 р. щодо перерахунку пенсії із розрахунку заробітної плати в сумі 112430,06 грн. з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідач листом від 11.12.2014 р. повідомив позивача про те, що грошова винагорода, доплата за роботу в нічний та святковий час не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії (а.с. 10, 12).
Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині врахування в заробіток для обчислення пенсії державного службовця позивачу доплату за роботу у святкові дні.
Так, статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби. При цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Так, наявною в матеріалах справи копією довідки про фактичний розмір та складові заробітної плати в період з квітня 2011 р. по березень 2013 р. підтверджено, що до заробітку позивача входила доплата за роботу у святкові дні (а.с. 8-9).
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум доплати за роботу в святкові дні, згідно з поданою довідкою про заробітну плату в період з квітня 2011 р. по березень 2013 р. є підставними та обґрунтованими, підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач не надала та в матеріалах справи відсутня довідка встановленого зразка про заробітну плату в яку входили суми грошової винагороди, доплати за роботу в нічний час, і з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Крім цього, судом першої інстанції при розгляді адміністративного позову, не застосовано встановлений ст. 99 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивач звернулася із позовом до суду 25.12.2014 року та не навела поважних причин пропуску строку звернення до суду за період до 25.06.2014 року. Тому, пропуск шестимісячного строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду позовних вимог за період з 23.04.2013 року до 24.06.2014 року включно.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність проведення перерахунку пенсії позивача як державного службовця з 25.06.2014 року.
З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції від 27.02.2015 року слід скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог і залишення без розгляду частини позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 203, 205, 207, 254 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області - задоволити частково.
Постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 27 лютого 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії - скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця за період з 23 квітня 2013 року по 24 червня 2014 р. - залишити без розгляду.
Решта позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній в редакції чинній станом на момент призначення пенсії позивачу), в розмірі 80% заробітної плати державного службовця, з урахуванням сум доплати за роботу у святкові дні, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно із поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, починаючи з 25 червня 2014 р., з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.01.2016 року.