Постанова від 10.04.2009 по справі 2а-303/09/1220

УКРАЇНА

Справа №2а- 303/09/1220

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2009 року Первомайський міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Пащенко Л.В.

при секретарі Кашпоровій Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Первомайську про визнання відмови в проведенні щомісячного підвищення пенсії неправомірною та покладення обов'язку здійснити перерахунок пенсії та здійснити доплату підвищення до пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом , посилаючись на те, що він одержує пенсію за віком в УПФУ м.Первомайська, народився ІНФОРМАЦІЯ_1, і тому він, у відповідності до вимог закону, належить до соціальної групи «Діти війни», т.я. на час закінчення Другої світової війни йому виповнилось менше 18 років.

У січні 2008 року він звернувся до відповідача з заявою про підвищення пенсії у відповідності до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», згідно якого дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідач листом №103/Ч-11 від 05.02.2009 року у підвищенні пенсії відмовив з посиланням на те, виплати проводяться відповідно до закону.

Вказана норма ст.6 ЗУ « Про соціальний захист дітей війни» вступила в дію з 01.01.2006 року, однак на теперішній час вона отримує підвищення до пенсії, як це передбачено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яке не відповідає тому розміру, який вона повинна отримувати щомісячно.

Вважає, що УПФУ м.Первомайська неправомірно відмовило йому в перерахунку пенсії.

П.12 ст.71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №6-рп2007 від 09.07.2007 р. окремі положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п.12 ст.71 та ст..111 цього Закону, були визнані такими, що не відповідають Конституції України .

Згідно ч. 1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу 5 ч.1 ст.62 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» в редакції від 28 березня 2007 року та відповідно до абзацу 5 ч.1 ст.58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлюється прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

Отже з 01.04.2007 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога складає 123,01 грн. щомісячно, а починаючи з 01.10.2007 року -124,53 грн., з 01.11.2007 року - 124,53 грн., з 01.12.2007 року - 124,53 грн., з 01.01.2008 року - 141 грн., з 01.02.2008 року - 141 грн., з 01.03.2008 року - 141 грн., з 01.04.2008 року - 144,30 грн., з 01.05.2008 року - 144,30 грн., з 01.06.2008 оку - 144,30 грн., з 01.07.2008 року - 163,20 грн. щомісячно.

Починаючи з 01.07.2007 року по 01.01.2009 йому не проводиться доплата 30% розміру пенсії за віком як особі, яка має статус діти війни.

Просить суд визнати відмову відповідача у проведенні йому щомісячного підвищення пенсії як дитині війни у розмірі, передбаченому ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», неправомірною та зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську встановити йому підвищення до пенсії з 01.01.2009 р. в розмірі 149,40 грн. щомісячно та виплатити йому 1523,05 грн. недонарахованої надбавки до пенсії за період з 01.07.2007 р. по 01.01.2009 р., стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати в сумі 15,23 грн.

В судове засідання ОСОБА_1 не з»явився, від нього надійшла заява, згідно якої він позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить розглянути справу в його відсутність.

Представник відповідача Рязанцева Т.М. в судове засідання не з'явилась, надала заяву, згідно якої просить розглянути справу в її відсутність, та письмові заперечення, згідно яких позов не визнає, посилаючись на те, що визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому частиною 3 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом. Згідно ч.2 ст.5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї статті передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому закону.

Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначається будь -які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст.7 цього Закону).

Згідно листа Міністерства юстиції України № 21-46-51 від 31.08.2006 року щодо порядку реалізації ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», питання, пов'язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, слід вирішувати шляхом внесення змін до Закону , так як мінімальний розмір пенсії за віком , встановлений ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно до розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом.

Управління ПФУ м. Первомайська є органом виконавчої влади і в системі ПФУ виконує свої функції та обов'язки в межах повноважень, визначених Положенням, здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Положенням Управління ПФУ у своїй діяльності керується Конституцією та ЗУ, Актами КМУ. На підставі ст. 6 Конституції України орган виконавчої влади здійснює свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до Законів України.

На підставі ст..6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Враховуючи, що згідно ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.

Згідно зі ст. 41 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28.12.2007 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлених для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Тому, згідно діючого законодавства з 01.01.2008 року позивач отримував підвищення до пенсії у розмірі 47 грн.; з 01.04.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн. З ростом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір підвищення до пенсії збільшується.

Ст. 152 Конституції України передбачено, що правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10 - рп2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положенням п.41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Разом з тим, рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалося. Внаслідок цього, порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Тому, відповідно до п.8 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22.05.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80 грн.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність позивача та представника відповідача.

Дослідивши надані докази суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

В суді встановлено:

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в м.Первомайську.

Відповідно до копії довідки №8353 від 03.11.2005 року, виданої Управлянням праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради, ОСОБА_1 має статус «дитини війни»/а.с.7/.

Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих йому повноважень призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій , інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України (п.1, п.15 про Пенсійний фонд України).

Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Зазначені факти не оспорюються відповідачем.

Ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» №2195\1У від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайськ Луганської області з заявою про перерахунок доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни.

30.01.2009 року відповідач направив позивачеві відповідь № 72/П-11 про відмову в перерахунку та виплаті доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни, оскільки у законодавчому порядку визначено величину підвищення пенсії дітям війни в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року , що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 410,06 грн., з 1 жовтня - 415,11 грн.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.

Відповідно до ст.ст. 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп2007 положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким була зупинена дія ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач зобов»язаний перерахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму на одну особу, а саме:

З 09.07.2007 до 30.09.2007 : 410,06 грн. х 30% х 3 = 369,06 грн.,

З 01.10.2007 до 31.12.2007 : 415,11 грн. х 30% х 3 = 373,59 грн.,

що складає 742,65 грн.

ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст.6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Згідно зі ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Наведене свідчить , що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії з моменту винесення Конституційним Судом України рішень № 6-рп2007 від 09 липня 2007 року та № 10- рп2008 від 22.05.2008 року.

Відповідач зобов»язаний був перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з 22 травня 2008 року з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, встановленого ст.58 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року: з 1 квітня - 481 гривень, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 грн., оскільки підвищення пенсії дітям війни діючим законодавством було врегульовано і повинно було проводитись відповідно до рішень Конституційного Суду № 6 - рп2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп2008 від 22.05.2008 року.

Позовні вимоги щодо виплати підвищення до пенсії з 01.07.2007 року по 08.07.2007 року та з 01.01.08 року по 21 травня 2008 року задоволенню не підлягають, оскільки рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року підлягає виконанню з моменту їх винесення, т.б. з 09.07.2007 року та з 22.05.2008 року.

Позовні вимоги щодо виплати підвищення до пенсії з 01.01.2009 року задоволенню не підлягають, оскільки з урахуванням вимог частини 1 статті 2 КАС України перерахунок на майбутнє діючим законодавством не передбачений. В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов»язання УПФУ в подальшому робити перерахунок підвищення до пенсії є безпідставними, оскільки встановлює обов»язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин. В цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

З наданої квитанції від 09.02.2009 р. вбачається, що позивач сплатив судовий збір в розмірі 15,23 грн. Однак, відповідно до п.1б ст.3 Декрету КМУ «Про державне мито» ставка державного мита із скарг на неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян, становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 3,40 грн. Тому на цю суму вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 21,24,46 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі про соціальні гарантії громадян, ст. 2, 8, 9, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області в перерахунку підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення , а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 цього ж Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк , встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Пащенко Л.В.