Справа 2а-107/09 р.
01 квітня 2009 року Франківський районний суд м.Львова у складі:
Головуючої-судді Гінди О.М.
при секретарі Павлюку С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про виплату грошової допомоги, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, який уточнив, до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про виплату грошової допомоги за 2007-2008 роки. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 08.05.2007 року він як учасник бойових дій відповідно до ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік» до 5 травня отримав щорічну грошову допомогу в сумі 280 грн. 29.11.2007 року та 26.06.2008 року позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок щорічної грошової допомоги, оскільки рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік» якими обмежується дія ст.22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно з якими позивач мав би отримати грошову допомогу у загалом у сумі 3 845 грн.
В судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримав повністю. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив, оскільки збільшення розміру виплат і допомог передбачених ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" можливе лише за умови суттєвого збільшення Державного бюджету України. А рішення Конституційного Суду України були прийняті після виплати належних позивачу допомог, а тому вони не можуть поширюватись на правовідносини, які виникли до їх прийняття.
Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов слід задовольнити.
Позивач згідно посвідчення НОМЕР_1 від 07.01.2006 року є учасником бойових дій (а.с.5).
Згідно довідок виданих Львівським інститутом Сухопутних військ НУ «Львівська політехніка» від 10.10.2007 року та від 24.06.2008 року, позивач отримав 280 грн. та 310 грн. грошової допомоги відповідно.
Статтею 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що щорічна грошова допомога надається у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 406 грн. х 5 = 2030 грн. - 280 грн.(Допомога виплачена у 2007 р.) = 1750 грн.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 481 грн. х 5 = 2405 грн. - 310 грн.(Допомога виплачена у 2008 р.) = 2 095 грн.
Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" дію ст.22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" було обмежено.
Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік» якими обмежується дія ст. 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію статті 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.
Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради оспорювана позивачем грошова допомога виплачувалась не у повному розмірі, тому позов в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену допомогу підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 7- 14, 18, 19, 24, 143, 146, 158, 160-163, 167 КАС України, суд,-
позов задовольнити.
Зобов'язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради провести перерахунок щорічної грошової допомоги за 2007-2008 роки.
Стягнути з Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_2 не виплачену грошову допомогу як учаснику бойових дій за 2007 рік у розмірі 1750 грн. та за 2008 рік у розмірі 2095, а всього 3 845 грн. (три тисячі вісімсот сорок п»ять грн.)
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подана упродовж десяти днів з моменту її проголошення із наступним поданням апеляційної скарги протягом наступних двадцяти днів. Апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.
Суддя Гінда О.М.