ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
29 січня 2016 року №826/23115/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор»
до
державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про
визнання протиправними та скасування вимоги від 07.07.2015 №Ю-7325-23 і рішення від 21.09.2015 №0030961706,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2015 №Ю-7325-23 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 62 543,17 грн.;
- визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 21.09.2015 №0030961706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 42 644,95 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що товариством з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» виконано покладений на нього обов'язок зі сплати єдиного соціального внеску за квітень 2015 року шляхом подання до банку відповідного платіжного доручення. Водночас, банком не завершено виконання даного платіжного доручення. Таким чином, за посиланням позивача, розмір заборгованості зі сплати єдиного внеску та штрафні санкції за несплату останнього, нараховані у відповідності до оскаржуваних у даній справі рішень, утворилися саме з вини банку, що виключає відповідальність товариства.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, заперечень проти позову не надав, з огляду на що розгляд справи №826/23115/15 здійснено у порядку письмового провадження на підставі положень частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2015 року, товариством з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» нараховано загальну суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вказаний період у розмірі 63 835,69 грн.
На виконання покладеного на товариство з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» обов'язку зі сплати єдиного соціального внеску за квітень 2015 року останнім сформовано та подано до виконання публічному акціонерному товариству «Український професійний банк» платіжне доручення від 14.05.2015 №68 на перерахування грошових коштів у сумі 63 835,69 грн. на р/р №37197201002650, отримувач державна податкова інспекція у Голосіївському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві, код отримувача 38745056, банк отримувача головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, МФО 820019 із зазначенням у призначенні платежу сплата єдиного соціального внеску за квітень 2015 року.
У відповідності до копії вказаного платіжного доручення, наявної у матеріалах справи, останнє отримано банком та проведено ним 14.05.2015, що також підтверджується наявною у матеріалах справи копією виписки з банківського рахунку позивача (з відміткою банку).
Листом від 20.05.2015 №01/36, яке отримано контролюючим органом 20.05.2015, товариство з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» повідомило відповідача про те, що публічне акціонерне товариство «Український професійний банк» не перерахувало до бюджету єдиний соціальний внесок за квітень 2015 року.
У свою чергу, державна податкова інспекція у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві листом від 03.06.2015 №9651/10/26-50-17-06-11 повідомила позивача про те, що для прийняття рішення щодо застосування фінансових санкцій проводяться заходи щодо з'ясування фактів, викладених у листі від 20.05.2015 №01/36.
Надалі, державною податковою інспекцією у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві прийнято такі рішення:
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2015 №Ю-7325-23, якою визначено, що станом на 30.06.2015 заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені товариства з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» становить 62 543,17 грн.;
- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.09.2015 №0030961706, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» застосовано штраф у розмірі 20%, який становить 37 527,97 грн. за період з 21.05.2015 по 17.09.2015, та пеню у розмірі 5 116,98 грн.
Вважаючи вказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) (частина 5 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з частиною 7 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.
При цьому, приписами частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається: день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (пункт 1 частини 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
У силу частин 2-4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Так, за твердженнями позивача, які не спростовані відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, під час судового розгляду справи, причиною не зарахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів за квітень 2014 року стала вина банку, оскільки позивачем, про що зазначено вище, передано до банку платіжне доручення від 14.05.2015 №68 для списання коштів з рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Арофел Семікор» в рахунок сплати єдиного соціального внеску за квітень 2015 року.
Згідно з пунктом 8.1 статті 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку (пункт 22.4 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).
Разом з тим, приписами пункту 129.6 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Аналіз наведених правових норм у своїй сукупності дає можливість дійти до висновку, що з моменту прийняття банком зобов'язання з виконання доручення клієнта на переказ коштів, платник єдиного соціального внеску не може нести відповідальність у вигляді штрафних санкцій за невчасну сплату обов'язкових платежів у строк, за умови якщо такий платник звернувся до банку у строк сплати цих внесків.
Таким чином, враховуючи факт подачі платіжного доручення від 14.05.2015 №68 у межах строку сплати єдиного внеску за квітень 2015 року, вказані обставини виключають можливість притягнення позивача, як платника єдиного соціального внеску, до відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі зобов'язань з єдиного внеску за вказаний період, включаючи штрафні санкції.
Слід зазначити, що аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.11.2014 у справі №К/800/48189/14.
З урахуванням викладеного, оскаржувані вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2015 №Ю-7325-23 та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.09.2015 №0030961706 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про сплату боргу (недоїмки) від 07.07.2015 №Ю-7325-23.
Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 21.09.2015 №0030961706.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.