Постанова від 27.01.2016 по справі 826/9197/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 січня 2016 року № 826/9197/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сегетіс"

до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання протиправним та скасування припису,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сегетіс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування припису №1505195 від 20.04.2015.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було протиправно винесено припис від 20.04.2015 № 1505195, в якому зафіксовано порушення пп. 15.3.3 Правил благоустрою м. Києва, оскільки даний припис був прийнятий на підставі рішення про скасування контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, про яке позивача не було повідомлено.

Представник позивача у судовому засіданні 10.09.2015 підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на позов відповідач обґрунтовує тим, що 09.04.2015 року Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу КМР (КМДА) було прийнято рішення про скасування (анулювання) контрольної картки виданої позивачу, у зв'язку з чим, станом на день проведення перевірки уповноваженим інспектором, дозвільна документація, а саме: контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою № И060225-Пч була анульована. Крім того, відповідач стверджує, що пп. 15.5.2 Правил благоустрою м. Києва, який регулює процес зупинення/анулювання контрольної картки, не встановлює строк повідомлення замовника (підрядника), зацікавлену особу про скасування контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, а тому припис № 1505195 від 20.04.2015 є правомірним.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сегетіс" є власником нежитлових приміщень з № 1 по № 40 (група приміщень № 136, 136а), закладу торгівлі та громадського харчування (літ. «А») за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 14, загальною площею 468,9 кв.м., що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 індексний номер: 18263830 та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.02.2014.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сегетіс" отримало Контрольну картку Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 14060225-Пч, якою товариству був наданий дозвіл на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з капітальним ремонтом та переплануванням з об'єднанням нежилих приміщень з № 1 по № 6 (група приміщень № 136а), нежилих приміщень з № 1 по № 19 (група приміщень № 136), №№ ХХІ, ХХІІ, ХХХVІІІ (в літері А) для розміщення закладів торгівлі та громадського харчування за адресою: Печерський район, бульв. Лесі Українки, 14, заявлений термін виконання робіт: початок - 20.10.2014, закінчення - 20.01.2015; виконання робіт продовжено до 20.04.2015.

Крім того, в Контрольній карточці № 14060225-Пч зазначено, що вона дійсна протягом 10 календарних днів з дати закінчення (продовження її дії).

Протоколом доручень № 003/60 від 01.04.2015 напрацьованих під час зустрічі з мешканцями житлового будинку № 14 на бул. Лесі Українки 01.04.2015 з питань перевірки законності проведення будівельних робіт у нежилих приміщеннях зазначеного будинку, затвердженого заступником голови Київської міської державної адміністрації, було вирішено Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища призупинити дію картки на порушення благоустрою на прибудинковій території житлового будинку № 14 на бул. Лесі Українки (п. 2).

02.04.2015 заступником директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було прийнято рішення, викладене у формі листа від 02.04.2015 № 064-3057, адресованого директору ТОВ "Сегетіс" Маркушеву С.М. та директору ТОВ "Спеціалізоване будівельно монтажне управління" Черепенку Р.В., в якому повідомлялось, що у зв'язку з конфліктною ситуацією, яка виникла з населенням в житловому мікрорайоні за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 14, тимчасово призупинено дію контрольної картки № 14060225-Пч до вияснення обставин (докази отримання даного листа позивачем відсутні).

Протоколом доручень № 003/74 від 08.04.2015 напрацьованих під час зустрічі з мешканцями житлового будинку № 14 на бул. Лесі Українки 08.04.2015 з питань перевірки законності проведення будівельних робіт у нежилих приміщеннях зазначеного будинку, затвердженого заступником голови Київської міської державної адміністрації, було вирішено Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища інформувати ТОВ "Сегетіс" про анулювання дії картки на порушення благоустрою на прибудинковій території житлового будинку № 14 на бул. Лесі Українки та призупинення проведення будівельних робіт.

09.04.2015 в.о. директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було прийнято рішення, викладене у формі листа від 09.04.2015 № 064-3338, адресованого директору ТОВ "Сегетіс" Маркушеву С.М. та директору ТОВ "Спеціалізоване будівельно монтажне управління" Черепенку Р.В., в якому повідомлялось, що у зв'язку з порушенням виявлених під час перевірки законності проведення будівельних робіт у нежитлових приміщеннях житлового будинку № 14 на бул. Лесі Українки анульовано контрольну картку № 14060225-Пч, яка підлягає терміновому поверненню до Департаменту, а даний лист необхідно вважати приписом (докази отримання даного листа позивачем відсутні).

20.04.2015 інспектором 1-ої категорії Головного управління за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Нестеренко І.B. встановлено порушення ТОВ "Сегетіс" п. 15.3.3 Правил благоустрою м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051, та винесено припис від 20.04.2015 № 1505195, яким запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на ремонт фасаду будівлі протягом одного дня або в разі її відсутності демонтувати власними силами та відновити благоустрій.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сегетіс", не погоджуючись з приписом від 20.04.2015 № 1505195, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Згідно із пунктом 4 Положення про Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 27.01.2011 N 94 (далі - Положення № 94), основними завданнями Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є контроль за станом благоустрою міста; контроль за дотриманням вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Правил благоустрою міста Києва, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері благоустрою.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначені в Правилах благоустрою м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051 (редакція від 25.12.2014).

Згідно із пунктом 19.1.1 Правил благоустрою м. Києва, контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів", цих Правил здійснюється Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до пункту 19.2.1 Правил благоустрою м. Києва, уповноважені працівники Головного управління контролю за благоустроєм мають право залучати спеціалістів структурних підрозділів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальних підприємств, установ та організацій, об'єднань громадян (за погодженням з їхніми керівниками) для розгляду питань у сфері благоустрою території міста, вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно із пунктом 20.2.1 Правил благоустрою м. Києва, якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений. У разі відмови особи отримати припис в графі "Припис одержав" робиться про це запис.

Як вбачається із матеріалів справи, Головним управлінням за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було складено припис від 20.04.2015 № 1505195, в якому зафіксовано порушення ТОВ "Сегетіс" п. 15.3.3 Правил благоустрою м. Києва.

В пункті 15.3.3 Правил благоустрою м. Києва зазначено, що для отримання контрольної картки для здійснення ремонту фасадів будівель і споруд необхідно подати паспорт опорядження фасадів; затверджений проект (при необхідності). При виконанні поточного ремонту фасаду надається фотофіксація об'єкта та перелік робіт.

Позиція відповідача ґрунтується на тому, що станом на день проведення перевірки уповноваженим інспектором, дозвільна документація щодо права ТОВ "Сегетіс" здійснювати ремонт фасадів будівель і споруд була відсутня, а саме: контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою № И060225-Пч була анульована.

В пункті 1 частини першої статті 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" зазначено, що на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.

Відповідно до пункту 3.2.8 Правил благоустрою м. Києва, відповідальні особи підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, що використовують будинки і споруди та приміщення в них на законних підставах, зобов'язані змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови одержання контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм міста Києва.

Згідно із пунктом 15.1.1 Правил благоустрою м. Києва, підставою на порушення існуючого благоустрою та його відновлення у місті Києві є контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою. Контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення на період виконання земляних і монтажних робіт, пов'язаних з прокладанням, перекладанням, ремонтом, у тому числі ліквідації аварій інженерних мереж і споруд, будівництвом і ремонтом будинків, транспортних магістралей, доріг, площ, інженерних вишукувань, благоустроєм та озелененням територій, надається на підставі письмового звернення замовника (забудовника), в якому повинні бути вказані адреса, назва та характеристика виконуваних робіт. До листа додається заявка встановленої форми (інформація про виконавця робіт і замовника).

Відповідно до пункту 15.1.3 Правил благоустрою м. Києва, Головне управління контролю за благоустроєм є органом, який здійснює видачу контрольних карток на тимчасове порушення благоустрою при виконанні земельних, будівельних та інших робіт та капітальних ремонтів на території м. Києва без будь-яких погоджень та затверджень Київським міським головою та іншими посадовими особами виконавчого органу Київради.

Згідно із пунктом 15.2.1 Правил благоустрою м. Києва, заявник звертається до Головного управління контролю за благоустроєм з заявкою встановленої форми.

Відповідно до пункту 15.2.2 Правил благоустрою м. Києва, до заявки додаються необхідні документи в залежності від виду робіт та договір Головного управління економіки та інвестицій щодо необхідності сплати пайової участі або відсутності підстав для її отримання.

Заявка та надані документи опрацьовуються в Головному управлінні контролю за благоустроєм і за результатами видається контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою (п. 15.2.3 Правил).

Згідно із пунктом 15.2.8 Правил благоустрою м. Києва, термін дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою визначається Головним управлінням контролю за благоустроєм м. Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до пункту 15.5.1 Правил благоустрою м. Києва, дія контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою може бути призупинена при:

- виконанні робіт з порушенням вимог затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних, санітарних норм і правил;

- виявленні неповноти дозвільних документів відповідних організацій або фальсифікації документів;

- виникненні під час виконання робіт загрози населенню та території;

- порушенні прав суміжних землекористувачів, а також інтересів фізичних та юридичних осіб, що охороняються чинним законодавством;

- виникненні заборгованості з оплати пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста, за запитом Головного управління економіки та інвестицій;

- невиконанні, в тому числі з порушенням термінів, відповідних приписів Головного управління контролю за благоустроєм та підпорядкованих йому структурних підрозділів, приписів районних управлінь (відділів) благоустрою.

У контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою у разі його призупинення вноситься відповідна відмітка про дату та причини призупинення.

Відновлення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою виконується на підставі письмового звернення підрядної організації до Головного управління контролю за благоустроєм з підтвердженням усунення порушень та гарантією дотримуватись порядку виконання робіт, встановленого цими Правилами.

Тимчасове призупинення дії дозволу (ордера) не є підставою до подовження (перенесення) терміну його дії.

Згідно із пунктом 15.5.2 Правил благоустрою м. Києва, зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою застосовується в разі:

- виникнення непереборних при продовженні робіт загроз безпеці населенню та території;

- значних порушень затвердженої проектної документації, містобудівних, будівельних і санітарних норм і правил у частині забезпечення безпеки населення і територій, недотримання режиму охорони об'єктів культурної спадщини і т. п.;

- невиконання або несвоєчасного виконання виявлених порушень під час призупинення дії ордера;

- невиконання замовником (забудовником) обов'язків згідно з угодою (контрактом) на будівництво або рішення громадських слухань;

- виявлення грубих порушень установленого порядку оформлення ордерів, закінчення терміну дії дозвільної документації, на підставі якої видано ордер;

- значних порушень вимог забезпечення упорядкованого середовища життєдіяльності в період будівництва, які створюють загрозу безпеці населення і території, порушують режим безперервного інженерного забезпечення, транспортного і комунально-побутового забезпечення населення та прилеглих територій;

- звернення Головного управління економіки та інвестицій, в разі відсутності сплати пайової участі або неналежного виконання зобов'язань згідно з договором пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.

У разі зупинення (анулювання) дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою власник повертає його до Головного управління контролю за благоустроєм.

Рішення про скасування або призупинення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою приймає Головне управління контролю за благоустроєм, про що повідомляє в письмовій формі замовнику (підряднику) та зацікавленим організаціям.

Отже, з аналізу вищенаведених норм вбачається, що Головне управління контролю за благоустроєм в обов'язковому порядку зобов'язане повідомити замовника (підрядника) та зацікавлену організацію про рішення щодо скасування або призупинення дії контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою. Крім того, в контрольній карточці повинна бути відмітка про дату та причини її призупинення.

Як підтверджується матеріалами справи, 02.04.2015 було тимчасово призупинено дію контрольної картки № 14060225-Пч, а 09.04.2015 було анульовано контрольну картку № 14060225-Пч (листи від 02.04.2015 № 064-3057 та від 09.04.2015 № 064-3338).

Водночас, в матеріалах справи відсутні докази, що ТОВ "Сегетіс" отримувало письмові повідомлення про призупинення дії контрольної картки № 14060225-Пч (лист від 02.04.2015 № 064-3057) та її анулювання (лист від 09.04.2015 № 064-3338).

Також, із наявної в матеріалах справи копії контрольної картки № 14060225-Пч вбачається, що на ній відсутня відмітка про дату та причини її призупинення.

Отже, станом на момент проведення перевірки інспектором 1-ої категорії Головного управління за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Нестеренко І.B., а саме: станом на 20.04.2015 ТОВ "Сегетіс" не було повідомлене про рішення щодо призупинення дії контрольної картки № 14060225-Пч та її анулювання.

Враховуючи, що ТОВ "Сегетіс" не було обізнане про анулювання контрольної картки № 14060225-Пч, оскільки доказів зворотнього відповідач суду не надав, суд дійшов висновку про хибність висновків Головного управління за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо порушення ТОВ "Сегетіс" п. 15.3.3 Правил благоустрою м. Києва, яке полягало у відсутності дозвільної документації щодо права ТОВ "Сегетіс" здійснювати ремонт фасадів будівель і споруд, так як контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою № И060225-Пч була анульована.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність припису від 20.04.2015 № 1505195, відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.04.2015 № 1505195.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов