9
Іменем України
27 січня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1575/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Тихонова І.В.,
при секретареві - Ларіній П.Є.,
позивача - не прибув,
представника відповідача 1 - не прибув,
представник відповідача 2 - не прибув,
представника відповідача 3 - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал" Щадних Олександра Леонідовича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
05 листопада 2015 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Акціонерно-комерційний банк «Капітал» Ільчука Олександра Павловича (далі - Відповідач 1) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в обґрунтування якого зазначено таке.
13.11.2013 позивач уклав з ПАТ «АКБ «Капітал» договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 4/06/В12Р/0013 на суму 70 000,00 грн. строком на 12 місяців та один день, 20.11.2014 укладено договір про внесення змін до зазначеного договору про розміщення тимчасово-вільних коштів громадян у депозит банку строком на 12 місяців на суму 76029,58 грн.
20.02.2015 сторонами укладено договір строкового банківського вкладу (депозиту) № 1/67/3м/0001 на суму 50 000 грн. з кінцевою датою до 20.05.2015.
Відповідно до постанови Правління НБУ від 29.10.2015 № 753 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк «Капітал» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 29.10.2015 № 195 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «АКБ «Капітал» та делегування повноважень ліквідатора банку», яким призначено уповноваженою особою Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «АКБ «Капітал» Ільчуку Олександру Павловичу на два роки з 30.10.2015 по 29.10.2017 включно.
На заяву позивача про включення до реєстру вкладників та виплати їй невиплаченого банківського вкладу до Фонду гарантування вкладів, позивач в жовтні 2015 року отримав відповідь, що укладений нею договір банківського вкладу від 20.02.2015 № 1/67/3м/00 є нікчемним, і жодних пояснень щодо нікчемності договору не наведено.
З посиланням на порушення відповідачем статей 26, 27, 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», норм Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14, позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал" Ільчук Олександра Павловича, щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Акціонерно-комерційний банк "Капітал" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною сумою в розмірі 42583,00грн., (сорок дві тисячі п'ятсот вісімдесят три гривні 00 копійок) на підставі договору банківського вкладу з видачею ощадного (депозитного) сертифікату на пред'явника №1/67/3m/0001 від 20.02.2015 року.
- зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал" Ільчук Олександра Павловича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві "Акціонерно-комерційний банк "Капітал" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною їй сумою в розмірі 42583,00грн., (сорок дві тисячі п'ятсот вісімдесят три гривні 00 копійок) на підставі договору банківського вкладу з видачею ощадного (депозитного) сертифікату на пред'явника №1/67/3m/0001 від 20.02.2015 року.
Відповідно до ухвали від 26.11.2015 до участі у справі в якості другого відповідача Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Відповідач 2).
Відповідно до ухвали від 14.11.2015 до участі у справі в якості другого відповідача залучено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк «Капітал» Щадних Олександра Леонідовича (далі - Відповідач 3).
Позивач у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача 1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача 2 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення проти позову від 10.12.2015 (а.с. 39-41) в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог з посиланням на таке.
Відповідно до приписів Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду зобов'язана провести перевірку правочинів на предмет виявлення нікчемних та проінформувати сторони про нікчемність правочину та вжити заходів, спрямованих на повернення майна (коштів) банку, переданого за таким нікчемним правочином, відповідно Уповноваженою особою були вчинені дії, у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідно жодної бездіяльності Уповноваженою особою та Фондом гарантування допущено не було.
Представник відповідача 3 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом установлено, що 13.11.2013 між ОСОБА_1 як Вкладником та ПАТ «АКБ Капітал» в особі начальника Лисичанського відділення № 6 ЛФ ПАТ «АКБ «Капітал» Ставицького В.П. як Банком укладено договір № 4/06/В12Р/0013 строкового банківського вкладу (депозиту) (національна валюта України - гривня), відповідно до п.1.1 якого Банк приймає від Вкладника грошові кошти (надалі - вклад) у розмірі 70000,00 гривень, на строк 12 місяців + 1 день з «13/11/2013» до «14/11/2014», та зобов'язується повернути вклад Вкладнику та виплачувати проценти за вкладом на умовах та в порядку, встановлених цим договором, п. 1.1.2 - Банк нараховує Вкладнику проценти на суму вкладу у розмірі 20,00 % річних та в порядку, визначеному розділом 2 даного договору; п. п. 1.5 - у разі закінчення строку дії договору, визначеному п. 1.1 цього договору, при незатребувані вкладником суми вкладу та/або відсотків за вкладом, банк обліковує цей вклад на вкладному рахунку, відсотки - на рахунку, визначеному п.п. 1.1.3 п. 1.1 цього договору (а.с. 8-9).
13.11.2013 позивачем внесено на рахунок ПАТ «АКБ «Капітал» 70 000,00 грн., що підтверджується квитанцією № TR.37507.500.235 (а.с.10).
20.11.2014 між ОСОБА_1 та ПАТ «АКБ «Капітал» укладено договір про внесення змін до договору №4/06/В12Р/0013 від 13.11.2013 про розміщення тимчасово вільних коштів громадян у депозит банку, пунктом 1 якого змінено п. 1.1 договору у частині строку дії та викладено у наступній редакції: «1.1 Банк приймає від Вкладника грошові кошти (вклад) у розмірі 76029,58 грн., на строк з «13.11.2013» до «20.01.2015» та зобов'язується повернути його вкладнику та виплачувати проценти за вкладом на умовах та в порядку, встановлених цим договором» (а.с. 11-13).
20.02.2015 між ОСОБА_1 як Вкладником та ПАТ «АКБ «Капітал» в особі начальника відділення № 67 Бавіної І.С. як Банком укладено договір №1/67/3м/0001 строкового банківського вкладу (депозиту) (національна валюта України - гривня), відповідно до п.1.1 якого Банк приймає від Вкладника грошові кошти (вклад) у розмірі 50000,00 грн., на строк 3 місяці з «20.02.2015» по «20.05.2015» (включно), та зобов'язується повернути вклад Вкладнику та виплачувати проценти за вкладом на умовах та в порядку, встановлених цим договором, п. 1.1.1 - в день підписання цього договору Вкладник вносить (перераховує), а Банк приймає вклад від Вкладника та обліковує його суму на вкладному рахунку в гривнях НОМЕР_2 в Відділення № 67 ПАТ «АКБ «Капітал» у м. Лисичанську, код Банку 334828 (а.с. 14-15).
20.05.2015 між сторонами укладено договір про внесення змін до договору № 1/67/3м/0001 від 20.02.2015 про розміщення тимчасово вільних коштів громадян у депозит банку, пунктом 1.1 якого доповнено розділ І договору «Предмет договору» пунктом 1.1.2.1 та викладено його в наступній редакції: «1.1.2.1. З 25.05.2015 Банк нараховує Вкладнику додаткові проценти на суму вкладу в розмірі 2 % річних та в порядку, визначеному розділом 2 даного договору» (а.с.15).
20.05.2015 між сторонами укладено додаткову угоду б/н до договору № 1/67/3м/0001 від 20.02.2015 про розміщення тимчасово вільних коштів громадян у депозит банку, пунктом 1 якого п. 1.1 викладено у новій редакції: «1.1 Розміщення тимчасово вільних коштів Вкладника в депозит Банку у розмірі 40 000,00 грн. Українська гривня на строк до 20.08.2015 із нарахуванням 22,00% річних по депозиту. Рахунок для обліку депозита НОМЕР_2 в ПАТ «АКБ «Капітал», нараховані проценти за вкладом обліковуються на рахунку НОМЕР_3 ПАТ «АКБ «Капітал» (а.с.16).
Внесення позивачем коштів в розмірі 40000,00 грн. на рахунок ПАТ «АКБ «Капітал» за вказаним договором підтверджено меморіальним ордером від 20.02.2015 № 969_22 (а.с.17).
На підставі постанови Правління Національного банку України від 20.07.2015 № 466/БТ «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк «Капітал» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.07.2015 № 140 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «АКБ «Капітал», згідно з яким з 21.07.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКБ «Капітал». Уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКБ «Капітал» призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Лемеша Миколу Володимировича. Тимчасову адміністрацію в ПАТ «АКБ «Капітал» запроваджено строком на 3 місяці з 21.07.2015 до 20.10.2015 включно.
З метою забезпечення збереження активів неплатоспроможного банку ПАТ «АКБ «Капітал», запобігання втрати майна та збитків банку і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, виконавча дирекція Фонду прийняла рішення від 19.10.2015 № 191 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «АКБ «Капітал» до 20.11.2015 включно.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 29.10.2015 № 753 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Акціонерно-комерційний банк «Капітал»", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 29.10.2015 № 195 «Про початок процедури ліквідації ПАТ АКБ «Капітал» та делегування повноважень ліквідатора банку», згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ «АКБ «Капітал», призначено уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ АКБ «Капітал», визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», провідному професіоналу відділу стратегії та нормативно - методологічного забезпечення Ільчуку Олександру Павловичу на 2 роки з 30 жовтня 2015 року до 29 жовтня 2017 року включно.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від 02.11.2015 № 196 змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ «АКБ «Капітал», всі повноваження ліквідатора ПАТ «АКБ «Капітал» делеговано Щадних Олександру Леонідовичу з 02 листопада 2015 року.
У відповідь на заяву ОСОБА_8 уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «АКБ «Капітал» Ільчук О.П. надіслав листа, в якому повідомив, що відповідно до Протоколу засідання комісії ПАТ «АКБ «Капітал» про перевірку договорів (інших правочинів), укладених ПАТ «АКБ «Капітал» протягом року, договір № 1/67/3м/00 від 20.02.2015 визнано нікчемним на підставі п. 9 ч. 2 ст. 38 Закону № 4452-VI, та зазначив, що рішення щодо включення позивача до переліку вкладників ПАТ «АКБ «Капітал», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, буде прийнято після завершення проведення досудового розслідування у відповідній кримінальній справі (а.с. 21).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача 2, суд виходить з такого.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України від 23.02.2012 № 4452-VI «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон № 4452).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452 визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 1 та частини третьої статті 12 Закону № 4452 виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Частина перша статті 26 Закону № 4452 передбачає, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
За правилами частин першої-третьої статті 27 Закону № 4452 передбачено, що Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється в останній день перед початком процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).
Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника.
Згідно із частиною п'ятою статті 27 Закону № 4452 протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Частина перша статті 27 Закону № 4452 визначає, що уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує переліки вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-11 частини четвертої статті 26 цього Закону.
Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (далі - Положення № 14) уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку. Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення № 14 передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення № 14, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр). Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора - розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Згідно із частиною другою статті 38 Закону № 4452 протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
За змістом частини третьої статті 38 Закону № 4452, правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; 6) банк уклав договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно - правовими актами Фонду.
Таким чином, для правильного вирішення спору такої категорії справ суду необхідно перевірити підстави, з яких визнано договір нікчемним, у розрізі статті 38 Закону № 4452.
На підтвердження факту внесення грошових коштів на рахунок до банку позивач надав належним чином оформлений документ банківської установи, який свідчить про те, що грошові кошти відповідно до укладеного договору внесені - меморіальним ордером від 23.02.2015 № 969_22 (а.с. 17).
Факт отримання банком коштів не заперечується і відповідачами.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Уповноваженими особами Фонду Ільчуком О.П. та Щадних О.Л. не надано заперечень проти позовних вимог, у листах, направлених Ільчуком О.П. позивачеві у відповідь на заяви останнього, не наведено, з яких підстав вбачається, що договір банківського вкладу, що укладений з позивачем, має ознаки нікчемного правочину. Відповідачами не доведено, що укладення депозитного договору та внесення коштів на депозитний рахунок містить ознаки правочину, який міг би спричинити неплатоспроможність банку.
Відповідно до частини першої статті 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Згідно із частиною другою статті 228 Цивільного кодексу України правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Частина третя цієї статті визначає, що у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.
Для застосування санкцій, передбачених статтею 228 Цивільного кодексу України, необхідним є наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, наприклад, вчинення удаваного правочину з метою приховання ухилення від сплати податків чи з метою неправомірного одержання з державного бюджету коштів шляхом відшкодування податку на додану вартість у разі його несплати контрагентами до бюджету.
Відповідно до частини 1 статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідачами не надано доказів існування відповідного судового рішення про визнання недійсним договору строкового банківського вкладу (депозиту) від 20.02.2015 № 1/67/3m/0001.
Відповідно до пункту 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» при кваліфікації правочину за статтею 228 Цивільного кодексу України має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.
Доказами в адміністративному судочинстві, за визначенням частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності до частин першої та четвертої статті 70 цього Кодексу, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Проте відповідачами не наведено та не надано доказів, які б свідчили, що зазначений правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави, та доказів визнання правочину недійсним.
Таким чином, відповідачем - 1 не доведено наявність правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «АКБ «Капітал», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, тому бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ «Капітал» Ільчука Олександра Павловича щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКБ «Капітал» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договору строкового банківського вкладу (депозиту) від 20.02.2015 № 1/67/3m/0001 суперечить приписам Закону № 4452 та є протиправною, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від 02.11.2015 № 196 змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ «АКБ «Капітал», всі повноваження ліквідатора ПАТ «АКБ «Капітал» делеговано Щадних Олександру Леонідовичу з 02 листопада 2015 року.
Таким чином, в частині решти позовних вимог належним відповідачем є уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ «Капітал» Щадних Олександр Леонідович, тому суд вважає за необхідне зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ «Капітал» Щадних Олександра Леонідовича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКБ «Капітал» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних з належною їм сумою, на підставі Договору строкового банківського (депозиту) від 20.02.2015 № 1/67/3m/0001.
Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір у розмірі 974,40 грн. згідно квитанції від 04.11.2015 №10 (а.с. 2)
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 974,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал", Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал" Щадних Олександра Леонідовича про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Акціонерний-комерційний банк "Капітал" Ільчук Олександра Павловича, щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, що мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Акціонерно-комерційний банк "Капітал" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною сумою в розмірі 42583,00грн., (сорок дві тисячі п'ятсот вісімдесят три гривні 00 копійок) на підставі договору банківського вкладу з видачею ощадного (депозитного) сертифікату на пред'явника №1/67/3m/0001 від 20.02.2015 року.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ «Капітал» Щадних Олександра Леонідовича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКБ «Капітал» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних з належною їм сумою, на підставі Договору банківського вкладу з видачею ощадного (депозитного) сертифікату на пред'явника №1/67/3m/0001 від 20.02.2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ 21708016, 01032, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 33-б) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, витрати зі сплати судового збору в розмірі 974,40 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири гривні 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 29 січня 2016 року.
Суддя І.В. Тихонов