Справа № 344/17188/15-а
Провадження № 2-а/344/78/16
06 січня 2016 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Бородовський С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірними дій, визнання недійсним розпорядження та зобов'язання вчинити дії, -
позивачка звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій відповідача щодо перерахунку призначеної у вересні 2011 року пенсії державного службовця з 90 на 60 відсотків протиправними, визнання недійсним розпорядження від 09.11.2015 року в частині здійснення перерахунку пенсії з 90%, призначених у вересні 2011 року, на 60% з січня 2015 року, зобов'язання відповідача, включені за рішенням суду в заробітну плату матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, розрахувати за нормами ст.37 Закону України ,,Про державну службу", яка діяла на час призначення пенсії у вересні 2011 року у розмірі 90% заробітної плати, та перераховану виплачувати з 01.01.2015 року, з подальшим врахуванням цих сум при черговому перерахунку розміру пенсії.
В позові вказано, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 30.01.2015 року, яке залишено без змін рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2015 року, визнано протиправними дії Управління ПФУ в м. Івано-Франківську та зобов'язано з 01.01.2015 року провести перерахунок раніше призначеної пенсії для включення в її розрахунок матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Згідно розпорядження відповідача від 09.11.2015 року №810936 до заробітної плати, з якої призначалась пенсія у вересні 2011 року були включені, визначені рішенням суду, матеріальні допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які були виплачені 2009-2011 р.р. Відповідач вказаним розпорядженням призначив пенсію за ст.37 Закону України ,,Про державну службу" у розмірі 60% заробітної плати, встановлених Законом України ,,Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII для державних службовців, які звертаються з заявою про призначення пенсії з 01.01.2015 р. Пенсія, яку отримувала з вересня 2011 року, була зменшена на 30%. Позивач вважає дії відповідача протиправними.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
30.12.2015 року відповідач подав заперечення на адміністративний позов, в задоволенні якого просив відмовити. В запереченні відповідач зазначив, що постановою Івано-Франківського міського суду від 30.01.2015 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2015 року зобов'язано Управління ПФУ в м. Івано-Франківську з 01.01.2015 року провести позивачу перерахунок розміру пенсії і визначену пенсію державного службовця нараховувати та виплачувати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з подальшим врахуванням цих сум при черговому перерахунку розміру пенсії. На виконання рішення суду, здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації в розмірі 60% від заробітку. Оскільки рішенням суду вирішувалось питання не самого відсоткового відношення при перерахунку пенсії, а зарахування матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексації, то перерахунок пенсії необхідно проводити з урахуванням вимог ст.37 Закону України ,,Про державну службу" в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 року, що діяла на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання рішення суду, тобто 60% від заробітку, а не 90%.
Судом встановлено наступні обставини.
Згідно постанови Івано-Франківського районного суду Івано-Франківської області від 30.01.2015 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2015 року та набрала законної сили 27.04.2015 року, зобов'язано відповідача з 01.01.2015 року провести позивачці перерахунок розміру пенсії і визначену пенсію державного службовця нараховувати та виплачувати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексації заробітної плати, з подальшим врахуванням цих сум при черговому перерахунку розміру пенсії.
Згідно листа відповідача від 20.11.2015 року №377/Т-15 позивачу призначено пенсію у вересні 2011 року у відповідності до Закону України ,,Про державну службу" в розмірі 90% від суми заробітної плати. Перерахунок пенсії здійснено на момент виникнення такого права, з 01.01.2015 року.
Згідно протоколу №16321 від 15.10.2011 року про призначення пенсії, позивачці призначено пенсію з розрахунку 90% від заробітної плати.
Згідно розпорядження №810936 від 09.11.2015 року про призначення пенсії, позивачці призначено пенсію з розрахунку 60% від заробітної плати.
Відповідно до ст.37 Закону України ,,Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
З 01.10.2011 вступив у силу Закон України ,,Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон №3668-VI), яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до ст.37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно дост.37 Закону №3723-XII, зі змінами внесеними Законом України ,,Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року -страхові внески назагальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Внесені Законами України ,,Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", ,,Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" та ,,Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 зміни до статті 37 Закону України ,,Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Оскільки на момент призначення пенсії позивачу діяла норма, яка передбачала розмір пенсії 90% заробітної плати, тому саме виходячи з розміру 90% заробітної плати слід було відповідачу здійснити перерахунок пенсії позивачу.
Частиною 1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч.1 ст.71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, адміністративний позов обґрунтовано належними правовими підставами, а тому підлягає до задоволення.
Інші докази сторін не спростовують висновків суду, зазначених в цьому судовому рішенні.
Відповідно до зазначеного, -
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 26.09.2011 року пенсії державного службовця з 90% на 60%.
Визнати недійсним розпорядження Управління пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську від 09.11.2015 року №810936 в частині здійснення перерахунку пенсії з 90%, призначеної 26.09.2011 року, на 60%.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі постанови Івано-Франківського міського суду від 30.01.2015 року, з 01.01.2015 року, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати та в подальшому виплачувати пенсію в розмірі 90% згідно проведеного перерахунку.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бородовський С.О.