Справа № 2-а-2786/11
12.07.2011 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Копейка Т.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі про зобов'язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії особі, що має статус дитини війни,
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області, яким просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі перерахувати та виплатити підвищення до пенсії в сумі 4613 грн. 46 коп., а саме в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 22.05.2008 року по день звернення до суду відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», посилаючись на рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 рік від 9 липня 2007 року та від 22 травня 2008 року, оскільки вважає, дії та бездіяльність відповідача щодо невиконання вищезазначеного закону та рішень Конституційного Суду України неправомірним. При цьому, позивач визнає, що протягом вказаного періоду він фактично отримував підвищення до пенсії в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму та вказані суми до розрахунку не вносив.
Дослідивши наявні у справі докази, суддя, розглянувши спір між сторонами в межах заявлених позовних вимог, вважає, заявлені позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Суддею встановлено, що позивач має статус дитини війни відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно з яким дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років. Статус позивача підтверджується наявною в матеріалах справи копією пенсійного посвідчення з відповідною відміткою в ньому.
Згідно ст. 6 Закону України № 2195-ІУ (в редакції до 28 грудня 2007 року) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Дія ст. 6 Закону України № 2195-ІУ була призупинена п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09 липня 2007 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо призупинення дії положення ст. 6 Закону України № 2195-ІУ визнані неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч.1 ст. 6 цього Закону викладено в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» щодо внесення змін до ст. 6 Закону України № 2195-ІУ ( ред. від 28.12.2007 року визнані неконституційними).
Враховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року N 2195-ІV. поновили свою дію з 22 травня 2008 року. Отже, з цієї дати особи зі статусом дітей війни мають право на підвищення пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ч. 2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відсутність механізму не може бути підставою для позбавлення можливості реалізації громадянином прав, що передбачені законами України.
Той факт, що позивачеві доплата до пенсії нараховується та сплачується відповідно до п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» визнані суддею Такими, що не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позову, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, крім того, вказаний підзаконний акт взагалі не містить посилань на Закон України «Про соціальний захист дітей війни», у зв'язку з чим передбачена ним доплата не замінює собою доплат, встановлених законом.
При цьому, відповідно до Закон) України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Вказаний закон опубліковано вперше 18.06.201 1 року в газеті «Голос України» та він набрав чинності 19.06.2011 року. Оскільки Кабінет Міністрів України окрім постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 інших актів з вказаного питання на час розгляду справи не приймав - відповідно до процитованої норми закону з 19.06.2011 року нарахування підвищення до пенсії дітям війни проводиться у порядку і розмірах згадуваної Постанови, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог за період з 19 по 24 червня 2011 року.
Отже, підлягають задоволенню позовні вимоги про нарахування та виплату передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення за період починаючи з 24.12.2010 року по 18.06.2011 року включно.
Що стосується позовних вимог позивача за період з 22.05.2008 року по 23.12.2010 року, то ухвалою судді Баштанського районного суду Миколаївської області від 25.06.2011 року вказані позовні вимоги були залишені без розгляду.
В свою чергу вимоги щодо по дальшого нарахування та виплати підвищення до пенсії особі, що має статус дитини війни, підлягають залишенню без задоволення, оскільки відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, так як відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому).
При цьому, враховуючи, що позивач отримував протягом періоду, що був предметом судового розгляду, підвищення до пенсії встановлене п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» - в суму, що підлягає нарахуванню та виплаті, слід врахувати вже отримані позивачем суми підвищення до пенсії.
Крім того, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену суму підвищення пенсії в конкретно визначений період - протягом п'яти календарних днів з дня набрання судовим рішенням чинності, не підлягають задоволенню, оскільки питання щодо примусового виконання рішення суду (в тому числі й строків його виконання) визначено правовими нормами виконавчого провадження та не може бути встановлено судом, оскільки виходять за межі його компетенції, що вказує на необхідність часткового задоволення позову.
Відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача слід стягнути 3 (три) гри.40 коп. у повернення сплаченого судового збору.
На підставі викладеного та керуючись, ст.ст. 70-72,158-159,161-163,1832,256 КАС України суддя, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області провести нарахування та сплатити суму підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 24 грудня 2010 року по 18 червня 2011 року включно, з зарахуванням раніше виплачених сум підвищення до пенсії за вказаний період.
В частині задоволення інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати понесені по справі в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.