28 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 509/5482/15-а
Категорія: 1.3 Головуючий в 1 інстанції: Куркан М.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Запорожан Д.В., Вербицької Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Овідіопольського районного суду Одеської області від 13 січня 2016 року про повернення адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Таїровського селищного голови Хасаєва Хасана Гаруновича та Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області,
У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Таїровського селищного голови Хасаєва Х.Г. по невиконанню ним з 6 листопада 2015 року та по даний час вимог пунктів 1,3 статті 89 Закону України «Про місцеві вибори» та статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольского району Одеської області по неприйняттю рішення про визнання Хасаєва Х.Г. таким, що відмовився від посади селищного голови та непризначенню повторних виборів селищного голови з 27 листопада 2015 року по даний час.
Ухвалою Овідіопольського районного суду м.Одеси від 13 січня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Таїровського селищного голови Хасаєва Хасана Гаруновича та Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області повернуто ОСОБА_1 з підстав, передбачених частиною 6 статті 108 КАС України.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає, що ухвалу винесено з порушенням норм процесуального права , у зв'язку з чим просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, постановити нову ухвалу, якою направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про необхідність її задоволення.
Постановляючи ухвалу про повернення позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідач у справі - Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області не є органом місцевого самоврядування, а відтак, така вимога підсудна Одеському окружному адміністративному суду.
Врахувавши, що одна із позовних вимог підсудна Одеському окружному адміністративному суду, суд першої інстанції у відповідності до приписів статей 21, 108 КАС України повернув адміністративний позов позивачеві разом з додатками для подачі до належного суду.
Вказаний висновок суду є неправильним з огляду на таке.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
При вирішенні спірного питання щодо правового статусу Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області колегія суддів зазначає про таке.
Відповідно до статті 20 Закону України від 14.07.2015 № 595-VIII "Про місцеві вибори" виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Повноваження територіальної виборчої комісії у новосформованому складі починаються з моменту складення присяги більшістю від складу територіальної виборчої комісії, визначеного при формуванні її складу, на засіданні цієї комісії. Таке засідання скликається головою територіальної виборчої комісії і проводиться не пізніш як на другий день після дня прийняття рішення про формування її складу ( частина 3).
Сільська, селищна, районна в місті, міська, районна територіальна виборча комісія підпорядковується відповідній міській (міста з районним поділом або міста, до складу якого входять село, селище та/або інше місто), районній, обласній територіальній виборчій комісії, виборчій комісії Автономної Республіки Крим, яка встановлює результати місцевих виборів відповідно міської, районної, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або міського голови стосовно відповідних місцевих виборів. Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією ( частини 4,5).
Ураховуючи наведене, колегія суддів зазначає, що, Таїровська селищна виборча комісія Овідіопольського району Одеської області не має статусу ані органу державної влади, ані органу місцевого самоврядування.
За таких обставин, у розумінні приписів частини 7 статті 3 КАС України селищна виборча комісія має статус іншого суб'єкта при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства.
Статтею 18 КАС України не розмежовано предметну підсудність адміністративних справ, відповідачем у яких є інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства.
У зв'язку з цим предметна підсудність справ, у яких відповідач як суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, визначається з урахуванням положень частини п'ятої статті 18 цього Кодексу, а саме за вибором позивача.
ОСОБА_1, визначивши у якості відповідача - суб'єкта при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, реалізував своє право звернення саме до Овідіопольського районного суду Одеської області, а відтак, рішення суду першої інстанції про порушення позивачем правил підсудності не ґрунтується на законі.
Із врахуванням викладеного, оскаржувана ухвала суду від 13.01.2016 року про повернення адміністративного позову не є обґрунтованою та підлягає скасуванню.
Оскільки при винесенні ухвали порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, суд апеляційної інстанції, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 204 КАС України, приходить до висновку про скасування оскаржуваної ухвали суду і постановлення нової ухвали з направленням матеріалів справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Судові витрати слід вирішити при постановленні остаточного рішення по справі.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 199, 202, 204, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Овідіопольського районного суду Одеської області від 13 січня 2016 року у справі № 509/5482/15-а - скасувати.
Постановити нову ухвалу з направленням матеріалів справи № 509/5482/15-а до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: