Постанова від 22.01.2016 по справі 825/3858/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/3858/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Скугоревої Н.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідачів ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Чернігівській області, Ніжинської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Чернігівській області про визнання протиправними дій та стягнення відшкодування інфляційних втрат, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (далі- Макаренко С.М., позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби України в Чернігівській області (далі- ГУ ДФС в Чернігівській області), Ніжинської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Чернігівській області (далі- Ніжинська ОДПІ ГУ в Чернігівській області), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідачів щодо затримки виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні та стягнути з відповідачів на його користь 13149,01 грн., в рахунок відшкодування інфляційних витрат внаслідок затримки виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні.

В обґрунтування позовних вимог, зазначає, що в зв'язку з затримкою виплати відповідачами одноразової грошової допомоги при звільненні за період з 01.02.2012(день звільнення) по 25.11.2015( день фактичного розрахунку), позивачу, на підставі ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», має бути виплачена індексація, яка, на його думку, складає 74,38% в сумі 13149,01грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що відносини щодо проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України регулюється Законом України «Про міліцію», «Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженим постановою Кабінету міністрів України №114 від 29 липня 1991 року, «Дисциплінарним статутом ОВС України», затвердженим Законом України від 22 червня 2006 року №3460-ІV та іншими спеціальними нормативними актами, якими не передбачені строки виплати одноразової грошової допомоги. Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні з ОВС має разовий (непостійний) характер, а тому відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», не підлягає індексації.

Заслухавши пояснення позивача, представника ГУ ДФС в Чернігівській області та Ніжинської ОДПІ ГУ в Чернігівській області, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Наказом від 31.01.2012 року № 6-о ОСОБА_1 було звільнено з посади старшого інспектора відділення оперативного реагування штабу відділу податкової міліції Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції в запас (з постановкою на військовий облік) за підпунктом «г» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів)., проте при звільненні йому не була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога при звільненні зі служби за повні 12 років, в зв'язку з чим позивач звертався до суду.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.05.2015 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано дії Державної податкової служби у Чернігівській області та Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 за повні 12 років - протиправними та зобов'язано Державну податкову службу у Чернігівській області та Ніжинську об'єднану державну податкову інспекцію вчинити дії, у відповідності до вимог чинного законодавства, щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 за повні 12 років (а.с.5-7).

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2013 та ухвалою Вищого адміністративного суду від 18.09.2014 постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.05.2015 залишено без змін (а.с.8-9,10-11).

17.03.2015 постановою Верховного суду України в задоволені заяви Головного управління Державної фіскальної служби України в Чернігівській області, Ніжинської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Чернігівській області відмовлено (а.с.12-14).

28.01.2014 головним державним виконавцем Ващенком А.В. відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області на підставі виконавчого листа від 23.01.2014 № 2а/2570/1272/2012 відкрито виконавче провадження № 41768895 та зобов'язано Ніжинську ОДПІ вчинити дії, у відповідності до вимог чинного законодавства, щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 за повні 12 років (а.с.15)

25.11.2015 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 41768895 в зв'язку з повним виконання рішення та на підставі платіжного доручення від 13.11.2015 № 671 (а.с.16).

В судовому засіданні позивач пояснив, що суму одноразової грошової допомоги отримав 25.11.2015 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Позивач як на підставу стягнення суми індексації посилається на ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Дійсно, згідно ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон №1282-ХІІ) передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, згідно частини 1 та 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті..

Частиною 3 статті 2 Закону №1282-XII передбачено, що соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають.

Зазначене кореспондується з п. 2 та 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі-Порядок № 1078).

Так, відповідно до п. 2 та 3 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

До об'єктів індексації, визначених у п. 2 Порядку № 1078, не відносяться, зокрема виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати.

Як встановлено судом, позивачу виплачена одноразова грошова допомога при звільненні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати».

Тобто, Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується, зокрема у випадках виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, а згідно Порядку №1078, до об'єктів індексації не відносяться виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати.

Що стосується позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідачів щодо затримки виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, то суд зазначає таке.

Співробітники органів внутрішніх справ України правового статусу «працівник» не мають (якщо вони не є вільнонайманими та такими, що уклали трудові договори з установами ОВС), проходження їх служби врегульовано спеціальним законодавством, тому чинність Кодексу законів про працю України на них не поширюється, а саме норми статей 116 та 117 Кодексу законів про працю України.

Спеціальним законодавством врегульовані спірні правовідносини таким чином, що виплата компенсації за затримку одноразових виплат при звільненні осіб, які проходили службу ОВС не передбачена, а дія норм Кодексу законів про працю України на них не поширюється.

Викладена правова позиція відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду, викладеній в ухвалі від 03.02.2015 року №К/800/14628/13, який зазначив, що на спірні правовідносини щодо своєчасності виплати одноразової грошової допомоги не поширюються норми трудового законодавства, зокрема стаття 117 Кодексу законів про працю України, оскільки вони врегульовані спеціальним законодавством і не підпадають під дію загального трудового законодавства. Трудові відносини та військова служба мають різну правову природу та врегульовані різним законодавством, отже передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів про останню не поширюються на військовослужбовців та прирівняних до них осіб.

Вказане свідчить на користь доводам відповідачів, при цьому в розглянутому випадку не були порушені права позивача, так як спірна виплата була здійснена позивачу у повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши наявні в матеріалах докази, суд дійшов висновку, що відповідачами, доведено правомірність своїх дій.

Таким чином, аналіз викладених норм законодавства та встановлених у справі фактичних обставин, свідчить про те, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України підстав для присудження судових витрат не вбачається.

Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя І.І. Соломко