Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"26" січня 2016 р. Справа № 820/11916/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд, визнати дії ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області по ненаданню довідки на пільги незаконними та зобов'язати видати позивачеві довідку на пільги щодо сплати комунальних послуг за житло із 50- відсотковою знижкою, встановленого зразка, відповідно до додатка до листа ДСНС України від 10.09.2013 року № 03-9698/201 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має статус пенсіонера МНС України з 2005 року, був звільнений зі служби за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». На підставі ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" позивач мав право на пільги в розмірі 50% на комунальні послуги та паливо. У зв'язку із втратою чинності Закону України "Про пожежну безпеку" та Закону України "Про правові засади цивільного захисту" надання пільг позивачу призупинено. При цьому відповідно до ст. 120 Кодексу цивільного захисту України, що діє на теперішній час пільги на 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги передбачені для осіб, звільнених зі служби цивільного захисту. До служби цивільного захисту віднесена також державна пожежна охорона. У зв'язку з тим, що попередня довідка про надання пільги в розмірі 50% за комунальні послуги втратила чинність, позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з листом з вимогою надати довідку про пільги відповідно до листа ДСНС України від 30.10.2015 року. 25.07.2015 року позивач отримав лист від відповідача з додатками, в якому не надано відповіді щодо надання довідки про пільги.
Позивач, повідомлений належним чином про місце, день та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив (а.с.23) .
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причину неявки, всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило (а.с. 22).
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні представників сторін та третіх осіб на підставі наявних у ній доказів.
Згідно вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус пенсіонера МНС України з 04.03.2005 року, йому призначено пенсію за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 85.
Згідно довідки від 04.03.2005 року № 23/130 позивач, як пенсіонер МНС України мав право на 50% знижку плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо відповідно до ст. 22 Закону України Про пожежну безпеку".
З 01.07.2013 року набрав чинність Кодекс цивільного захисту України, у зв'язку з чим втратив чинність Закон України "Про пожежну безпеку", через що видана довідка про 50% знижку плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо відповідно до ст. 22 Закону України Про пожежну безпеку" - втратила чинність.
Згідно довідки від 24.01.2006 року № 200/202/263 позивач, як пенсіонер МНС України мав право на 50% знижку плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо відповідно до ст. 22 Закону України Про пожежну безпеку" (а.с. 10).
Суд зазначає, що відповідно до ст. 120 Кодексу цивільного захисту України знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: 1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; 2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків; 3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області із заявою про надання довідки про пільги відповідно до листа Державної служби з надзвичайних ситуацій України від 10.09.2013 року №03-9698/201.
ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області № 040-9830/200 від 20.11.2015 року позивачу повідомлено, що ОСОБА_2 управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області отримано лист з ДСНС України від 18.03.2015 року № 02-4035/214 про надання роз'яснень та надали позивачу копію вказаного листа.
Відповідно до роз'яснень, наданих першим заступником голови ДСНС України ОСОБА_3, в листі від 18.03.2015 року №02-4035/214 визначено, що ДСНС України може підтвердити право на пільги лише тим особам рядового і начальницького складу державної пожежної охорони, служби цивільного захисту, які проходили службу та були звільнені з підрозділів МНС України. З 01.07.2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України, яким визнано Закон України "Про пожежну безпеку" та Закон України "Про правові засади цивільного захисту" такими, що втратили чинність. Частиною 1 ст. 120 Кодексу цивільного захисту України визначено осіб та види пільг, що можуть їм надаватися. На цей час керівники підрозділів служби цивільного захисту ДСНС України мають право надавати відповідні довідки особам, визначеним статтею ст. 120 Кодексу, які мають право на пільги з оплати комунальних послуг. З метою недопущення виникнення соціальної напруги серед осіб, які втратили право на відповідні пільги, ДСНС України ініціювала розроблення проектів Законів України "Про внесення змін до ст. 89 та 102 Бюджетного кодексу України щодо отримання пільг з оплати комунальних послуг", "Про внесення змін до статті 120 Кодексу цивільного захисту України щодо отримання пільг з оплати комунальних послуг". Зважаючи, що поновлення пільг з оплати комунальних послуг особам, які втратили право на відповідні пільги, залежить від прийняття Верховною ОСОБА_4 України відповідного законопроекту, ДСНС України неодноразово клопотала перед керівництвом Верховної ОСОБА_4 України VII скликання щодо необхідності пришвидшення розгляду зазначених законопроектів у ОСОБА_4 України. Враховуючи викладене, ДСНС України вживає відповідних заходів щодо повторного розгляду апаратом Верховної ОСОБА_4 України вищезазначених змін щодо законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до роз'яснень, наданих заступником голови ДСНС України ОСОБА_3, в листі від 10.09.2013 року №03-9698/201 визначено, що мають право на пільги, зокрема, особам, звільненим зі служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків та члени їхніх сімей .
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 1 -16/99 у праві за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини 6 ст. 22 ЗУ «Про міліцію»та 7 ст. 22 ЗУ «Про пожежну безпеку», в мотивувальній частині якого зазначено, що Україна як соціальна держава взяла на себе зобов'язання щодо соціального захисту громадянина, забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, тощо. Позбавлення членів сім'ї працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони права на житлово - комунальні пільги, якими вони користувались протягом усього періоду перебування останнього на службі в міліції чи державній пожежній охороні, у разі його звільнення за віком, через хворобу чи за вислугою років означало б не лише суттєве обмеження прав особи, звуження їх змісту та обсягу, а й дискримінацію непрацездатних, приниження людини, зневаження її честі й гідності, повагу до яких закріплено на конституційному рівні.
Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Отже, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання зазначеної довідки про наявність у нього пільг.
Водночас, судом при виконанні вимог ст. 11 КАСУ, а відповідачем по справі не надано доказів про надання позивачу довідки про 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, дії відповідача - ОСОБА_2 управління ДСНС України у Харківській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки на пільги є протиправними, через що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та визнання таких дій незаконними, а також про зобов'язання ГУ ДСНС України у Харківській області видати ОСОБА_1 довідку на пільги щодо сплати комунальних послуг за житло із 50-відсотковою знижкою, встановленого зразка, яка є додатком до листа ДСНС України від 10.09.2013 року №03-9698/201.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконними дії ОСОБА_2 управління ДСНС України у Харківській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки на пільги.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015) видати ОСОБА_1 (64305, Харківська область, м. Ізюм, вул. Шмідта, 121 А, код НОМЕР_1) довідку на пільги щодо сплати комунальних послуг за житло із 50-відсотковою знижкою, встановленого зразка, яка є додатком до листа ДСНС України від 10.09.2013 року №03-9698/201.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.