Рішення від 23.01.2016 по справі 904/9750/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22.01.16р. Справа № 904/9750/15

За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

про зміну договору оренди земельної ділянки

Суддя Мілєва І.В.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 5/26-1002 від 04.12.2015р.

СУТЬ СПОРУ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Криворізької міської ради Дніпропетровської області про зміну договору оренди земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовані наступним. Позивач вважає що п. п. 6, 12, 36, 30 (пп. «а») договору оренди земельної ділянки від 07.07.2008р., із внесеними до нього додатковими угодами змінами не відповідають вимогам діючого законодавства.

Ухвалою суду від 09.11.2015р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 07.12.2015р.

07.12.2015р. відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, просив відмовити в задоволенні позову.

07.12.2015р. в засіданні оголошено перерву до 17.12.2015р.

17.12.2015р. у зв'язку з перебуванням судді у щорічній основній відпустці судове засідання у призначений час не відбулося.

17.12.2015р. позивач подав до суду клопотання про продовження строків розгляду справи.

Ухвалою сулу від 18.12.2015р. продовжено строк розгляду справи на 15 днів до 24.01.2016р. включно; розгляд справи призначено на 12.01.2016р.

12.01.2016р. розгляд справи відкладено на 22.01.2016р.

У судове засідання з'явився представник відповідача.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду), яке отримано позивачем 21.01.2016р.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд-

ВСТАНОВИВ:

07.07.2008р. між Криворізькою міською радою Дніпропетровської області (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір).

Орендодавець на підставі рішення міської ради від 23.04.2008р. № 2487 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення магазину, яка знаходиться на вул. Кобилянського, 150б у Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу (п. 1 договору).

В оренду передається земельна ділянка площею 0,0708 га (п. 2 договору).

Договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору "орендар", який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі "орендар" повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово "орендодавця" про намір продовжити його дію. Поновлення договору здійснюється на підставі ухваленого "орендодавцем" відповідного рішення (п. 5 договору).

Річна орендна плата вноситься «орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результаті діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управлінню держказначейства у Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу № 332 128 157 00026 код ЄДРПОУ 24237497, у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 (п. 6 договору).

Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. (п. 8. договору).

Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети використання або цільового призначення земельної ділянки);

- зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "орендаря", що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором (п. 12. договору).

"Орендодавець" має право в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі», якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку (пп. «а» п. 30 договору).

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 36. договору).

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 45. договору).

Договір зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.08.2008р. за № 040810800617.

29.08.2013р. сторони уклали додаткову угоду про продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 11.08.2008р. № 040810800617) та внесення змін до нього № 2013343 (далі - додаткова угода).

Термін дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 11.08.2008р. №040810800617) продовжено до 11.08.2018 р. (п.1. додаткової угоди).

Пунктом 2. додаткової угоди сторону узгодили внести зміни до договору оренди земельної ділянки:

Пункт 6 розділу "орендна плата" викласти в наступній редакції: "річна орендна плата протягом 2013р. у вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконану управлінням Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області. Річна орендна плата починаючи з 1 січня 2014 р. вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013р. № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" (п. 2.4. додаткової угоди).

Пункт 36 розділу "зміна умов договору і припинення його дії" викласти в такій редакції: "зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім умов, вказаних в розділі "орендна плата" цього договору). У разі недосягнення згоди зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку." (п. 2.7. додаткової угоди).

Позивач зазначає, що 26.05.2015р. з метою приведення умов договору у відповідність із законом він звернувся до відповідача із пропозицією про зміну умов договору оренди земельної ділянки, до якої додав проект додаткової угоди № 1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07 липня 2008р. (державна реєстрація від 11.08.2008 р. № 040810800617) (далі - додаткова угода № 1), якою було запропоновано наступне (а.с.15):

Внести зміни до пункту 6 договору та викласти його у наступній редакції: За користування земельною ділянкою комунальної власності міста орендар та орендодавець встановлюють обов'язковий платіж у формі річної орендної плати, що визначається відповідно до вимог Податкового кодексу України (із змінами, внесеними згідно із Законами №1166-VII від 27.03.2014р., №71-VIII від 28.12.2014р.) як 3% від її нормативної грошової оцінки, у розмірі 6000, 00 грн. на рік. Щомісячний платіж у розмірі 500,00 грн. здійснюється з 01.04.2014 р. шляхом внесення орендної плати за землю на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області №33212815700026 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032222 (п. 1. додаткової угоди №1).

Внести зміни до пункту 12 договору та викласти його у наступній редакції: розмір орендної плати переглядається у разі:

- затвердження базової вартості 1 кв. м. земель міста та зміни даної базової вартості;

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів орендної плати;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря»,що підтверджується документами;

- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором (п. 2. додаткової угоди №1).

Виключити підпункт а) пункту 30. права «орендодавця» договору (п. 3. додаткової угоди №1).

Внести зміни до пункту 36 договору та викласти його у наступній редакції: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом укладання додаткової угоди. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п. 4. додаткової угоди №1).

Криворізька міська рада у листі за вих. № 7/18-472 від 05.06.2015р. (а.с.18) зазначила, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України «Про оренду землі» іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди земельної ділянки. Постановою Дніпропетровського апеляційного суду від 01.11.2011р. №2а-423/10/0408 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012р. К/9991/76012/11, рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. № 3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» визнано не чинним. Відповідно підпункту 5 пункт 3 статті 12 Податкового кодексу України у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю. Таким чином, обчислення розміру орендної тати за користування земельною ділянкою на 2015 рік здійснюється, відповідно до Податкового кодексу України та Рішення міської ради від 25.06.2014р. № 2778 «Про внесення змін до рішення міської ради від 26.06.2013р. № 2088 "Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу" та затвердження додатка до нього в новій редакції», з урахуванням її цільового призначення та умов договору оренди земельної ділянки, у зв'язку із чим зміна умов договору оренди не вбачається можливим.

Відсутність згоди відповідача підписати додаткову угоду №1 про внесення змін в договір оренди (в редакції позивача) і є причиною виникнення спору.

Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду. (ст.188 Господасрького кодексу України).

Щодо п. 6 договору оренди земельної ділянки.

Законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди) (ч.2 ст ст. 759 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, в тому числі: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом (ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України).

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч.1,2 ст.632 Цивільного кодексу України).

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).

Позивачем запропонований наступний порядок формування розміру орендної плати: 3% від її нормативної грошової оцінки, у розмірі 6000, 00 грн. на рік.

Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (14.1.147. Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (14.1.136. Податкового кодексу України).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (14.1.125. Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (271.1.1. Податкового кодексу України).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (288.1. Податкового кодексу України).

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (288.2. Податкового кодексу України).

Відповідно до пп.288.5.1, пп.288.5.2 Податкового кодексу України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014р.) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (289.1. Податкового кодексу України).

ч.5 ст.5 Закону України “Про оцінку земель” унормовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема: для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (п.2 ч.1 ст.13 Закону України “Про оцінку земель”).

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч.2 ст.20 Закону України “Про оцінку земель”).

Згідно з пунктом 4 Положення про державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок видає відповідно до покладених на нього завдань Держземагентство України.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011р. по справі №2а-423/10/0408 рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 14.05.2010р. № 3884 „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3" визнано не чинним.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012р. № К/9991/76012/11 постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 р. залишено без змін.

Визнання акта суб'єкта владних повноважень не чинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта (п. 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013р. Про судове рішення в адміністративній справі).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013р. по справі №2а-423/10/0408 роз'яснено, що дія рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 14.05.2010р. № 3884 „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3" може бути припинена тільки на бюджетний період 2014р.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18. Закону України "Про оцінку земель").

У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (ст. 12.3.5. Податкового кодексу України).

Рішенням Криворізької міської ради № 2088 від 26.06.2013р. «Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу» з метою раціонального та ефективного використання земель у інтересах територіальної громади міста, забезпечення сталого соціально-економічного розвитку регіону; ураховуючи постанову та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відповідно від 01.11.2011р. та 26.02.2013р. у справі №2а-423/10/0408, згідно з якими рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. № 3884 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3" визнане нечинним та надано роз'яснення, що його дія може бути припинена тільки на бюджетний період 2014 року; зважаючи на той факт, що рішення міської ради від 22.12.2004р. №2494 "Про затвердження та застосування грошової оцінки земель міста ОСОБА_3" втратило чинність; відповідно до ст. ст. 12, 92, 93, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 4, 271, 275, 285, 289 Податкового кодексу України; керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада вирішила затвердити та ввести в дію з 01.01.2014р. ставки податку за земельні ділянки на території міста, визначені відповідно до вимог п. 1 ст. 275 Податкового кодексу України.

Отже, починаючи з 01.01.2014р. у місті ОСОБА_3 діяли ставки податку за земельні ділянки, які затверджені рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013р. № 2088 «Про ставки податку за земельні ділянки на території міста ОСОБА_3» (визначені відповідно до вимог п. 1 ст. 275 Податкового кодексу України).

Однак, статтю 275 Податкового кодексу України було виключено на підставі Закону № 71-VIII від 28.12.2014.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Позивач, посилаючись на невідповідність вимогам чинного законодавства п.6 договору оренди земельної ділянки (в редакції узгодженій сторонами в додатковій угоді від 29.08.2013р.), не довів, що запропоновані ним зміни до п.6 договору є такими, що відповідають цим вимогам. Позивачем запропонований наступний порядок формування розміру орендної плати: 3% від її нормативної грошової оцінки, у розмірі 6000, 00 грн. на рік. Однак, ним не подано обґрунтованого розрахунку.

Разом з тим, Криворізька міська рада рішенням від 24.06.2015р. №3728 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, що містить середню базову вартість 1 кв.м. земель міста станом на 01.01.2014р. у розмірі 270,60грн.; рекомендувала управлінню Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області забезпечити видачу витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок (рішення набуває чинності з 01.01.2016р.).

Як вже зазначалось, згідно з ч.2 ст.20 Закону України “Про оцінку земель” дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Згідно з пунктом 4 Положення про державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок видає відповідно до покладених на нього завдань Держземагентство України.

Належних та допустимих доказів на підтвердження затвердження технічної документації та наявності витягу позивачем та відповідачем до суду не надано.

Самостійне визначення умов договору не входить до повноважень та функцій суду при вирішенні даного спору.

У зв'язку з викладеним позов не підлягає задоволенню в частині внесення змін до п.6.

Щодо п. 12 договору оренди земельної ділянки.

Запропоновані позивачем підпункти:

«- зміни умов господарювання, передбачених договором»;

«-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини «Орендаря»,що підтверджується документами»;

«- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором» вже наявні в договорі.

Так, відповідно до ч.2 ст.23 Закону України «Про оренду землі» орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.

Відмінності:

- редакція чинного договору: «- зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»;

- запропонована редакція позивача: «- затвердження базової вартості 1 кв. м. земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни розмірів орендної плати».

Різниця у наступній фразі: «зміна…розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (271.1.1. Податкового кодексу України).

Таке формулювання в договорі не суперечить вимогам чинного законодавства, а отже відсутні і підстави для зміни вказаного пункту договору.

Щодо п.п.4 п.30 договору оренди земельної ділянки

Позивач просить виключити підпункт а) пункту 30. права «орендодавця» договору.

"Орендодавець" має право в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку. Це право орендодавця підтверджується у відповідності до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі», якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку (пп. «а» п. 30 договору).

Частину четверту статті 21 виключено на підставі Закону N 2756-VI ( 2756-17 ) від 02.12.2010.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне в цій частині позовні вимоги задовольнити частково та виключити в підпункті «а» пункту 30 Права «орендодавця» фразу: «Це право орендодавця підтверджується у відповідності до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі», якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку».

Щодо п. 36 договору оренди земельної ділянки.

П.36 договору (в редакції узгодженій сторонами в додатковій угоді від 29.08.2015р): "Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім умов, вказаних в розділі "орендна плата" цього договору). У разі недосягнення згоди зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.»

Запропонована редакція позивача: «Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку».

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі»).

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. (288.5. Податкового кодексу України).

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу. (288.7. Податкового кодексу України).

Тобто Законом України «Про оренду землі» чітко визначено, що строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України, а не за згодою сторін. Крім того, як вже було вище зазначено, граничні (мінімальні, максимальні) розміри орендної плати, а також особливості її визначення встановлюються Податковим кодексом України.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для зміни п.36 договору в редакції позивача, яка виключає фразу «окрім умов, вказаних в розділі "орендна плата" цього договору».

З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, окрім виключення в підпункті «а» пункту 30 Права «орендодавця» фрази: «Це право орендодавця підтверджується у відповідності до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі», якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку».

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2008р., укладеного між Криворізькою міською радою Дніпропетровської області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (державна реєстрація від 11.08.2008р. № 040810800617), виключивши в підпункті «а» пункту 30 Права «орендодавця» фразу: «Це право орендодавця підтверджується у відповідності до ч. 4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі», якщо орендна плата за земельну ділянку буде менша за розмір земельного податку».

В решті позовних вимог відмовити.

Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 27.01.2016р.

Суддя ОСОБА_4