ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
м. Київ
18 січня 2016 року 12 год. 00 хв. № 826/20907/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Данилишина В.М., суддів Качура І.А., Келеберди В.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Бушівський кар'єр" до Державної служби геології та надр України про скасування рішення.
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "Бушівський кар'єр" (далі - позивач, ТОВ "Бушівський кар'єр") до Державної служби геології та надр України (далі - відповідач, Держгеонадр України) про скасування наказу відповідача від 04 червня 2015 року №146, яким скасовано п. 2 додатку 5 до наказу Держгеонадр України від 06 листопада 2012 року №543 "Про надання спеціальних дозволів на користування надрами" в частині надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів Бушівського родовища у Київській області, у зв'язку з частковою несплатою збору за надання спеціального дозволу на користування надрами (далі - оскаржуваний наказ).
В обґрунтування позову зазначено, що заявлена вимога підлягає задоволенню, оскільки оскаржуваний наказ відповідачем оформлено безпідставно, чим, як наслідок, порушено права та інтереси позивача. У відповідача відсутні законодавчо визначені підстави для скасування наказу про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів.
Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, яку призначено до розгляду у судовому засіданні колегією суддів.
Під час переходу до розгляду справи по суті представник позивача підтримала позов та просила задовольнити його повністю, а представник відповідача не визнала позов та просила відмовити у його задоволенні повністю з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову, наданих суду разом із доказами на їх обґрунтування.
Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у відповідному судовому засіданні судом, згідно з ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -
04 червня 2015 року відповідачем оформлено оскаржуваний наказ, яким скасовано п. 2 додатку 5 до наказу відповідача від 06 листопада 2012 року №543 "Про надання спеціальних дозволів на користування надрами" в частині надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів Бушівського родовища у Київській області.
Підставою для оформлення оскаржуваного наказу, як вбачається з його змісту, стала часткова несплата збору за надання спеціального дозволу на користування надрами.
В контексті викладеного суд зазначає наступне.
У ході розгляду справи судом з'ясовано, що відповідно до протоколу комісії з питань надрокористування від 01 листопада 2012 року №21/2 та наказу відповідача від 06 листопада 2012 року №543, прийнято рішення надати позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування гранітів Бушівського родовища у Київській області. Позивача повідомлено, що він повинен звернутись до Українського державного геологорозвідувального інституту для обрахунку розміру збору за надання спеціального дозволу на користування надрами.
Листом відповідача від 07 лютого 2013 року №1014/03/12-13 позивача повідомлено, що за надання спеціального дозволу йому необхідно сплатити грошові кошти у розмірі 477000,00 грн.
Грошові кошти у вказаному розмірі позивачем сплачені, що підтверджується платіжним дорученням від 12 лютого 2013 року №73355664.
Разом з тим, як зазначено представником позивача у ході судового розгляду справи, незважаючи на викладене, 26 лютого 2014 року відповідачем оформлено наказ №62 "Про скасування наказу Держгеонадр України від 06.11.2012 №543 "Про надання спеціальних дозволів на користування надрами", яким скасовано рішення комісії з питань надрокористування (протокол від 01 листопада 2012 року №21/12) та наказ №543 в частині надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів Бушівського родовища у Київській області, у зв'язку з частковою несплатою збору за надання спеціального дозволу.
Наказ відповідача від 26 лютого 2014 року №62 позивачем оскаржено у судовому порядку.
Зокрема, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 травня 2014 року у справі №826/3485/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року, скасовано наказ Держгеонадр України від 26 лютого 2014 року №62.
У ході судового розгляду справи №826/3485/14 встановлено, що ТОВ "Бушівський кар'єр" перераховано на вказаний Держгеонадр України рахунок грошові кошти у розмірі 477000,00 грн. ТОВ "Бушівський кар'єр" пропущено строк сплати збору, при цьому, вказане товариство зверталося до Держгеонадр України із проханням визнати причину несвоєчасного внесення плати у зв'язку з проведенням експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів Бушівського родовища гранітів в Рокитнянському районі Київської області, поважною та визначити строк, протягом якого необхідно сплатити збір. Разом з тим, факт пропущення ТОВ "Бушівський кар'єр" строку сплати збору не став підставою для оформлення наказу №62, оскільки його оформлено саме у зв'язку з частковою несплатою збору.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 грудня 2014 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 травня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року залишено без змін.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 254 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п.п. 1, 2, пп. 3, абзаців 20, 24 п. 8, п. 13 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.
Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.
Дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених п. 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
Без проведення аукціону дозвіл надається у разі: геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, а також підстава надання дозволу згідно з п. 8 цього Порядку.
Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів (для вугільних шахт, які відповідно до законодавства вважаються малими, - протягом 30 днів) після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі.
За надання дозволу без проведення аукціону справляється збір у розмірі, який розраховується виходячи з початкової ціни продажу такого дозволу на аукціоні відповідно до Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу на право користування надрами, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року №1374.
У разі несплати в установлений строк збору за надання дозволу суб'єкт господарювання, щодо якого прийнято рішення відповідно до п. 8 цього Порядку, втрачає право на його отримання, а зазначене рішення підлягає скасуванню. При цьому комісія з питань надрокористування, що утворена органом з питань надання дозволу або Радою міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до п. 25 цього Порядку, може визнати за зверненням суб'єкта господарювання причину несвоєчасного внесення плати поважною та визначити строк, протягом якого необхідно сплатити збір, але не більш як 45 днів.
Суд зазначає, що у ході судового розгляду справи представник відповідача заперечувала проти позову, при цьому, не навела суду будь-яких обґрунтованих доводів та не надала письмових доказів правомірності оформлення відповідачем оскаржуваного наказу. В обґрунтування заперечень проти позову представник відповідача зазначила тільки про те, що станом на час розгляду справи відповідачем вже прийнято наказ від 01 вересня 2015 року №257 про надання, у тому числі, позивачу спеціального дозволу на користування надрами.
Доказів, які б спростували твердження представника позивача та висновки суду, викладені у даному судовому рішенні, представником відповідача у ході розгляду справи суду не надано.
Враховуючи вище викладене та зважаючи на доведений у судовому порядку факт порушення відповідачем прав позивача, суд прийшов до висновку про наявність обґрунтованих підстав та, як наслідок, необхідність скасування оскаржуваного наказу.
При цьому, як вбачається зі змісту постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року №7, акт суб'єкта владних повноважень може бути скасовано тільки у разі визнання його протиправним, тобто таким, що порушує права та законні інтереси особи, оскільки, скасування такого акта є способом захисту порушеного права, який застосовується у разі, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту його прийняття.
Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих обставин суд прийшов до висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю "Бушівський кар'єр" до Державної служби геології та надр України про скасування рішення є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 24, 25, 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 04 червня 2015 року №146 "Про скасування наказу Держгеонадр України від 06.11.2012 №543 "Про надання спеціальних дозволів на користування надрами" в частині надання ТОВ "Бушівський кар'єр" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів Бушівського родовища", яким скасовано п. 2 додатку 5 до наказу Держгеонадр України від 06 листопада 2012 року №543 "Про надання спеціальних дозволів на користування надрами" в частині надання товариству з обмеженою відповідальністю "Бушівський кар'єр" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування гранітів Бушівського родовища у Київській області, у зв'язку з частковою несплатою збору за надання спеціального дозволу на користування надрами.
3. Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Бушівський кар'єр" (код ЄДРПОУ 37483193) здійснений ним судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031).
Копії постанови направити (вручити) сторонам (їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.
Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя В.М. Данилишин
Суддя І.А. Качур
Суддя В.І. Келеберда