Справа № 2-а-15313/11
2-а/2315/13288/11
16 грудня 2011 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Манька М.В.
при секретарі Вікторжевському О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сміла адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої державної соціальної допомоги як дитині війни,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області і просить суд поновити строк на звернення до суду та зобов'язати УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області нарахувати та виплатити підвищення до пенсії, як дитині війни, за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року, посилаючись на те, що він, маючи статус дитини війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, проте з 2006 року така допомога йому не виплачувалася в повному розмірі і відповідач відмовив у задоволенні його вимог.
В судовому засіданні позивач збільшив розмір позовних вимог і просить зобов'язати УПФУ в м. Смілі та Смілянському районі нарахувати та виплатити йому підвищення до пенсії, як дитині війни, за період з 01 січня 2006 року до моменту втрати такого права.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на діти війни отримували гарантоване державою щомісячне підвищення в розмірі від 47 грн. в 2008 році до 49 грн.80 коп. в 2010 року, а підстав для застосування мінімального розміру пенсії, передбаченого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для визначення розміру підвищення пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» немає, крім того, наполягає на застосуванні шестимісячного строку для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Державна соціальна підтримка зазначеної категорії осіб, передбачена ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни", згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», який набрав чинності 02 квітня 2006 року, пункт 17 статті 77 виключено та статтею 110 (викладеною цим Законом у новій редакції) установлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Проте, Кабінетом Міністрів України протягом 2006 року рішення на виконання вимог статті 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» не приймалися, тому у відповідача не було підстав нараховувати та виплачувати підвишення до пенсії в розмірі 30 % пенсії за віком.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме: пункту 12 статті 71, яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 цього Закону.
Також, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни щодо розміру пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За таких обставин, позивач у 2006 році, до 9 липня у 2007 році та до 22 травня у 2008 році не мав права на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а мав його лише з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до суду.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про їх порушення.
Відповідно до статті 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Представник відповідача наполягає на застосуванні наслідків пропущення строку звернення до суду, передбачених статтею 100 КАС України.
Позивач подав позов до суду 03 грудня 2008 року, тому у відповідності до ч. 1 ст. 100 КАСУ в позовних вимогах за період з 01 січня 2006 року по 02 червня 2008 року позивачу слід відмовити в зв'язку з пропущенням строку для звернення до суду.
14 червня 2011 Верховною Радою прий¬нято ЗУ №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19 червня .2011 року. Пунктом 7 ч.1 цього закону «Прикінцеві положення» закону «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п.4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.6 закону «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік.
На виконання вимог закону від 14 червня 2011року №3491-VI 06 липня .2011 року Кабінетом Міністрів прийнято Постанову №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року, тобто після набрання постановою № 745 чинності виплати, передбачені ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», повинні здійснюватись у відповідності з вимогами ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови КМ від 06 липня 2011 року № 745.
Враховуючи вищевикладене, задоволенню підлягають позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії на 30 % відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 03 червня 2008 року по 22 липня 2011 року, з врахуванням виплачених сум..
На підставі ст.ст. 3, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст. ст. 9, 11, 99, 100, 159, 161, 163 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком у розмірі, встановленому частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати за період з 03 червня 2008 року по 22 липня 2011 року, з урахуванням здійснених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає до негайного виконання в частині виплат за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.
Головуючий: М.В.Манько