Справа № 819/3447/15
13 січня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючої судді Ходачкевич Н.І. судді дерех Н.В. судді Чепенюк О.В. розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Макгри" до Державної служби геології та надр України про скасування наказу, -
Приватне підприємство "Макгри" звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про скасування наказу Державної служби геології та надр України №48 від 07.02.2013 року "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4210 від 22 лютого 2007 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що наказ від 07.02.2013 № 48 "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 22.02.2007 року № 4210 наданого приватному підприємству "Макгри" є протиправним, так як прийнятий відповідачем необґрунтовано та безпідставно.
Зокрема позивачем вказано, що при прийнятті оскаржуваного наказу відповідач не врахував усі обставини, які мають значення для прийняття рішення, а саме те, що ним були вжиті належні заходи для усунення причин зупинення дії дозволу на користування надрами. Крім цього, на думку позивача, відповідачем порушено вимоги ст. 26 Кодексу України про надра.
Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Державна служба геології та надр України у задоволені позову просила відмовити, з мотивів викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов, в яких зазначила що за результатами проведення планової перевірки ПП "Макгри", в ході якої посадовими особами Західного міжрегіонального територіального сектору управління державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр встановлено ряд порушень, а саме не виконанні п.3-6 додатку - 2 Програма робіт до Угоди про умови користування надрами (відсутні гірничий та земельні відводи, родовище не розробляється), не проводиться радіаційний контроль сировини і готової продукції згідно вимогам НРБУ-97, не погоджений проект розробки і рекультивації згідно чинного законодавства. За результатами перевірки складено акт дотримання вимог законодавства у сфері видобудування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) від 08.11.2012 року №169. Наказом Державної служби геології та надр україни від 20.12.2012 року №631 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4210 від 22.02.2007 року, наданого ПП "Макгри" та надано надрокористовачу 21 календарний день для усунення порушень. Станом на 31.01.2013 року надрокористувач не надіслав матеріали, які підтверджують стан усунення порушень вимог закондавства у сфері надрокористування, що стали причиною для зупинення дії спеціального дозволу. Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України №48 від 07.02.2013 року "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4210 від 22.02.2007 , наданого ПП "Макгри".
Представником відповідача подано до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство охорони навколишнього природного середовища надало позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний № 4210 від 22 лютого 2007 року з метою видобування суглинків в якості сировини для виробництва цегли з Мало - Ходачківського родовища терміном дії до 17 листопада 2019 року.
Західним регіональним територіальним сектором Управління державного геологічного контролю за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр. на підставі наказу Держгеонадр України від 14.09.2012 №443 проведено планову перевірку ПП "Макгри" дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) , за наслідками якої складено акт від 08.11.2012 року №169, відповідно до якого встановлено наступні порушення: порушення ст. 24 Кодексу України про надра не виконані пункти 3,4,5,6 додатки 2 до Угоди про умови користування надрами - Програма робіт: відсутні гірничий відвід та документи на земельну ділянку, надану для потреб , пов'язаних з користуванням надрами, на час перевірки родовище не розробляється; порушення вимог ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, пп.8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97), введених в дію постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1997 р., п 10.16 Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ глинистих порід, затвердженої наказом ДКЗ України від 2.12.2004 №263, не проводився радіаційний контроль сировини та готової продукції; порушення ст. 51 Кодексу України про надра , ст. 24 Гірничого закону України не погоджений проект розробки і рекультивації родовища
Наказом Державної служби геології та надр України від 20.12.2012 року №631 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4210 від 22 лютого 2007 року, наданого ПП "Макгри", та надано надрокористувачу 21 календарний день для усунення порушень.
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 07 лютого 2013 року №48 " Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4210 від 22.02.2007 , наданого ПП "Макгри",у зв'язку з невжиттям надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк .
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд зазначає наступне.
У ч.1 ст.26 Кодексу України про надра зазначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Згідно з ч.2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється Державною службою геології та надр України - самостійно або у судовому порядку.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами. У випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, за умови незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне здійснення права користування надрами. Частиною 3 ст.26 Кодексу України про надра зазначено, що законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Зокрема Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року, може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке передбачено ч.3 ст.26 Кодексу України про надра, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.
Таким чином, враховуючи, що позивачем не була надана згода на припинення його права на користування надрами, припинення такого права повинно було вирішуватися у судовому порядку.
З огляду на викладене, самостійне анулювання відповідачем спеціального дозволу на користування надрами №4210 від 22 лютого 2007 року відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від “Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень” від 07 лютого 2013 року №48, суперечить вимогам ст.26 Кодексу України про надра.
Аналогічна правова позиція викладена у судових рішеннях: постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2015 року у справі № 876/7303/13, Вищого адміністративного суду України по справі К/800/53168/13 (ухвала суду від 13.02.2014 у справі №811/917/13-а), Верховного Суду України по справам №21-36а11 (постанова суду від 25.06.2011), №21-164а11 (постанова суду від 19.09.2011).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що Державною службою геології та надр України не доведено правомірність анулювання спеціального дозволу на користування надрами, наданого ПП "Макгри", а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити
2. Скасувати Наказ Державної служби геології та надр України №48 від 07.02.2013 року "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4210 від 22 лютого 2007 року, наданого ПП "Макгри".
3. Зобов"язати відповідача відновити дію спеціального дозволу на користування надрами №4210 від 22 лютого 2007 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
судді Дерех Н.В.
ОСОБА_1
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.