Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 січня 2016 р. Справа № 805/4809/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Краснолиманської дистанції сигналізації та зв'язку до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 27 липня 2015 року № 0000201740/3902,
Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Краснолиманської дистанції сигналізації та зв'язку (далі - Підприємство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 27 липня 2015 року № 0000201740/3902 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 727,76 гривень та нарахування пені в сумі 416,65 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 по 25 лютого 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України”. Згідно з підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” внесені зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, за загальними правилами яких на час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. Зазначають, що, оскільки позивач знаходиться на території, де здійснюється антитерористична операція, то відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до позивача не застосовуються. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.
Відповідач у письмових запереченнях проти позовних вимог заперечує, наполягає на тому, що на позивача покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів, рішення, яке оскаржується, прийняте по факту встановлених порушень, тому підстави для його скасування відсутні. Також відповідач зазначає, що позивач не звертався до нього із заявою щодо звільнення від виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник позивача до судового засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства суду надав заяву про розгляд справи за відсутності його представників.
Відповідач до судового засідання також не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного суду (далі - КАС) України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство “Донецька залізниця” є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 01075039, має структурний підрозділ - Краснолиманської дистанції сигналізації та зв'язку, який не є юридичною особою та знаходиться на обліку у Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області як платник єдиного внеску.
27 липня 2015 року Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийняте рішення № 0000201740/3902 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 727,76 гривень та нарахування пені в сумі 416,65 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 по 25 лютого 2015 року.
Також судом встановлено, що Підприємством до податкового органу заява про звільнення його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” не подавалась.
Не погодившись із вказаним рішенням Підприємство звернулось до Головного управління ДФС у Донецькій області зі скаргою у якій просили скасувати спірне рішення.
13 жовтня 2015 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення про залишення скарги без розгляду.
Судом також встановлено, що 14 жовтня 2014 року Підприємству виданий Сертифікат (висновок) № 1361 про настання обставин непереборної сили. Відповідно до зазначеного Сертифікату Торгово - промислова палата України засвідчила настання непереборної сили Державному підприємству «Донецька залізниця» з 01 серпня 2014 року.
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ “Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Позивач та його структурний підрозділ - Краснолиманська дистанція сигналізації та зв'язку в розумінні зазначених норм Закону № 2464 є страхувальниками та на них покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 зазначеного вище Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”. Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Красноармійськ Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Статтею 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.
Як вбачається з матеріалів справи штрафні санкції та пеня нараховані за період з з 21 по 25 лютого 2015 року, тобто під час проведення антитерористичної операції.
Таким чином Закон № 2464 не пов'язував звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання свої обов'язків з поданням відповідної заяви.
Натомість, таке звільнення пов'язувалось із знаходженням платника на території, де проводиться антитерористична операція. Позивач зареєстрований та знаходиться в Донецькій області, м. Красний Лиман, тобто саме на території проведення антитерористичної операції, яка визначена переліком, вказаному у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”.
Оскільки пункт 9-3 Розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на момент винесення оскаржуваного рішення був чинним, у відповідача не було правових підстав для застосування штрафних санкцій.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 27 липня 2015 року № 0000201740/3902 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 727,76 гривень та нарахування пені в сумі 416,65 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 по 25 лютого 2015 року є протиправним та підлягає скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Краснолиманської дистанції сигналізації та зв'язку до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення від 27 липня 2015 року № 0000201740/3902 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 27 липня 2015 року № 0000201740/3902 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 727,76 гривень та нарахування пені в сумі 416,65 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 по 25 лютого 2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Краснолиманської дистанції сигналізації та зв'язку судові витрати у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Аляб'єв І.Г.