09 грудня 2015 року Справа № 804/14405/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання за участю: позивачаОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську клопотання представника Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області - ОСОБА_4 про заміну відповідача у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_5, Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про скасування рішення, -
ОСОБА_6 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_5, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майна ОСОБА_5 №23828119 від 20.08.2015р. про відмову ОСОБА_3 у державній реєстрації права власності на нерухоме майно - домоволодіння №9 по вул. Блакитна в м. Дніпропетровську;
- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майна ОСОБА_5 здійснити державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на об'єкт нерухомого майна домоволодіння №9 по вул. Блакитна в м. Дніпропетровську. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2015 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду.
В судове засідання з'явився позивач інші сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
28.10.2015 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області - ОСОБА_4 надійшло клопотання про заміну відповідача.
Вказане клопотання обгрунтоване, тим, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» та наказу Міністерства юстиції України від 30 січня 2015 року № 115/5 «Деякі питання діяльності територіальних органів Міністерства юстиції України», поряд з іншим, було ліквідовано Державну реєстраційну службу, затверджено Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі та внесено відповідні зміни до Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року № 1707/5 (зі змінами).
Так, згідно внесених наказом Міністерства юстиції України від 30 січня 2015 року № 115/5 змін абзац третій пункту 1 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (далі - Положення), в якому зазначалось, що у складі управлінь юстиції діють реєстраційні служби, які є структурними підрозділами управлінь юстиції, виключено.
Крім того, вищезазначеним наказом Міністерства юстиції абзац другий пункту 3 Положення викладено у новій редакції та завдання і функції щодо реалізації державної політики з питань державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, статутів покладено на управління юстиції.
Відповідно до пп. 11.9 п. 11 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі та п. 11 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції затверджених наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року № 1707/5 (зі змінами), до компетенції начальника Головного територіального управління юстиції віднесено затвердження структури та штатного розпису районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції. 12 червня 2015 року начальником Головного територіального управління юстиції було затверджено нову структуру та штатну чисельність Дніпропетровського міського управління юстиції на 2015 рік.
Позивач не заперечував проти задоволення вказаного клопотання.
Відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 137 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області - ОСОБА_4 задовольнити.
Здійснити заміну відповідача - Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області у справі № 804/14405/15 належним відповідачем - Відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпропетровського міського управління юстиції.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1