Постанова від 01.12.2015 по справі 808/3325/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року 12:30Справа № 808/3325/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Бабаченко В.С.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування рішення від 08.11.2014 № НОМЕР_1,

ВСТАНОВИВ:

22.06.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач) про скасування рішення від 08.11.2014 №0007591700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Ухвалою суду від 25.06.2015 позовну заяву було залишено без руху до 14.09.2015.

Ухвалою суду від 17.09.2015 відкрито провадження в адміністративній справі №808/3325/15, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви, з підстав зазначених у позові. На обґрунтування позовних вимог зазначає, що розрахунок оплати єдиного соціального внеску дорівнює 34,7 % від 1218 грн. 00 коп., що є сумою в розмірі 422 грн. 65 коп. в місяць, тобто 1267 грн. 65 коп. за квартал. Керуючись нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оплату за 1 квартал 2014 року було проведено позивачем 11 лютого 2014 року, що підтверджується платіжним дорученням № Р24А372355800165587. Оплату було проведено в сумі 1267 грн. 95 коп. В платіжному дорученні № Р24А372355800165587, в графі «Призначення платежу» зазначено - Єдиний соціальний внесок за 1 квартал 2014 року, платник ОСОБА_3, НОМЕР_2. Таким чином, оплату за 1 квартал 2014 року було проведено в строки та в розмірі, передбаченому Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Позивач зазначає, що в діях позивача відсутні порушення частини 10, п.2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі якої відповідачем було прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування до позивача штрафних санкцій. Вважає спірне рішення відповідача необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні з позовними вимогами не погодився, з підстав, зазначених у запереченнях. Проти позову заперечує в повному обсязі. Просить у задоволенні позову відмовити. На обґрунтування заперечень зазначає, що на виконання Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачем було здійснено 11.02.2014 розрахунок оплати єдиного соціального внеску. Проте, розрахунок позивачем було здійснено з порушенням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку з чим відповідачем прийнято рішення від 08.11.2014 №0007591700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 1220,60 грн. Просить у задоволенні позву відмовити у повному обсязі.

Оцінивши надані докази у їх сукупності, вислухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зареєстрована 26.12.2013 як фізична особа - підприємець за юридичною адресою: 69002, м.Запоріжжя, вул.Пролетарська, 63, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та знаходиться на спрощеній системі оподаткування, про що свідчить свідоцтво платника єдиного податку серії Б №333664, ставка єдиного податку 5%, ІІІ група.

08.11.2014 відповідачем винесене рішення №0007591700 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі, відповідно до якого до позивача застосовано штрафну санкцію у вигляді штрафу розмірі 244 грн. 12 коп. та нарахована пеня у розмірі 34 грн. 17 коп., на загальну суму 278 грн. 29 коп.

Зазначене рішення отримане позивачем 06.06.2015.

Штрафні санкції застосовано на підставі частини 10, п.2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;

Згідно з частиною 4, п.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Частиною 1, п.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.5 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.

Відповідно до пункту 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяць, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно з п.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Як вбачається з наданих позивачем матеріалів, в період січень - червень 2014 року, розмір мінімальної заробітної плати складав - 1218 грн.

Таким чином, розрахунок оплати єдиного соціального внеску дорівнює 34,7 % від 1218 грн. 00 коп., що є сумою в розмірі 422 грн. 65 копійок в місяць, тобто 1267 грн. 65 коп. за квартал.

Позивачем сплату за 1 квартал 2014р. було проведено 11 лютого 2014 року,. що підтверджується платіжним дорученням № Р24А372355800165587 в сумі 1267 грн. 95 коп.

В платіжному дорученні № Р24А372355800165587, в графі «Призначення платежу» зазначено - Єдиний соціальний внесок за 1 квартал 2014, платник ОСОБА_3, НОМЕР_2. Сплату було здійснено рідною сестрою позивачки ОСОБА_4.

Отже, оплату за 1 квартал 2014 року було проведено в строки та в розмірі, передбаченому Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Суд не бере до уваги твердження представника відповідача про заборону передачі обов»язків платниками по сплаті єдиного внеску третім особам, у відповідності до ч. 9 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки, на думку суду, в даній справі не відбувалося передачі позивачкою- платником єдиного внеску своїх обов»язків з його сплати третій особі, у розумінні зазначеної норми Закону. Судом встановлено, що ОСОБА_4 11.02.2014 внесла на ім»я платника єдиного внеску ОСОБА_3 із зазначенням її ідентифікаційного коду належну суму єдиного внеску за довіреністю від 17.10.2013 року.

Таким чином, суд вважає, що в діях позивача відсутні порушення частини 10, п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на підставі якої Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя було прийнято оскаржуване рішення № НОМЕР_1 про застосування до позивача штрафних санкцій.

На підставі вищевикладеного, суд вважає доводи, якими податковий орган мотивував правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, не є переконливими.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1, ч.2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи зазначене вище, суд приходить до висновку про відсутність податкового правопорушення з боку позивача, у зв'язку з чим спірне рішення є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно із ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 08.11.2014 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, винесене Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області відносно Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Нестеренко