29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"21" січня 2016 р.Справа № 924/1845/15
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” м. Хмельницький
до ОСОБА_1 міської ради м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство „Хмельницька обласна служба єдиного замовника” м.Хмельницький.
про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. №49.
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_2- представник за довіреністю №17 від 05.01.15 р.
від відповідача: ОСОБА_3- представник за довіреністю №02-15-1683 від 27.11.15 р.
від третьої особи: ОСОБА_4 - за довіреністю №90 від 31.07.2015 р.
Рішення приймається 21.01.2016року, оскільки в засіданні оголошувалась перерва.
Суть спору:
Хмельницьке регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” м. Хмельницький звернулось із позовом до відповідача ОСОБА_1 міської ради м. Хмельницький про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. №49.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на ч.1 ст.59 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні ”, ст. 141 Земельного кодексу України.
Позивач в засіданні суду підтримав вимоги викладені у позові та наполіг на його задоволенні.
Відповідач в судових засіданнях та у відзиві на позов заперечив проти задоволення позовних.
В обґрунтування своїх заперечень посилається на ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” за яким акти органів місцевого самоврядування визнаються незаконними в судовому порядку з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з зазначених норм для скасування актів органів місцевого самоврядування необхідно довести, що рішення прийнято не в межах повноважень, не в спосіб передбачений законом та не на підставі Конституції та чинного законодавства України.
Згідно з пунктом 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" земля належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста, а згідно ст.12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальної громади і вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону входить в компетенцію лише міської ради.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також встановлено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції міської ради. Таким чином, оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень міської ради та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", та на підставі чинного законодавства.
Згідно ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом, загальними зборами громадян.
Відповідач зазначає, що оскаржуване позивачем рішення було внесено на розгляд сесії міської ради депутатом міської ради ОСОБА_5. Пропозиція, якого обґрунтовувалася неодноразовими зверненнями мешканців будинків №10/1,10/2,10/3,12,12/1,14 по вул. Гречко, №16,18,20 по вул. Гастелло щодо облаштування дитячого спортивного майданчика на земельній ділянці, яка надана в постійне користування ОСОБА_1 регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному будівництву" під будівництво житлових будинків та не використовується за цільовим призначенням.
Враховуючи викладене просить позов залишити без задоволення.
Третя особа в судових засіданнях та у письмових поясненнях від 23.12.15 року що на підставі договору про передачу функцій замовника по будівництву 68-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями фітнес клубу, магазину госптоварів та приміщення магазину кулінарії та приміщення для проведення культурно-масових заходів (3-тя черга житлової групи на 360 квартир) та 158-квартирного житлового будинку (4-та черга) житлової групи квартир по вул. Гастелло,15 в ОСОБА_1 від 05.03.2013 року, функції замовника по будівництву даних об'єктів передано від „Управління житлового будівництва” Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” до ДП „Хмельницька обласна служба єдиного замовника”.
З моменту прийняття на себе зобов'язань щодо будівництва об'єкту, ДП „Хмельницька обласна служба єдиного замовника” було залучено підрядну організацію, яка за власні кошти виконала роботи на суму 306 000,00 грн.
Основне джерело фінансування об'єкту є кошти інвесторів, які надаються згідно бюджетних програм фінансування молодіжного житлового будівництва. Проте, протягом 2013-2014 років фінансування будівництва об'єкту відсутнє, а замовник ДП „Хмельницька обласна служба єдиного замовника” не має власних ресурсів для добудови житлового будинку, оскільки є госпрозрахунковим підприємством ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, що виконує функції замовника з будівництва об'єктів житлово-комунального і соціального призначення в області за рахунок бюджетних коштів.
Зазначає, що будівельна готовність 3-ї черги будівництва складає 12,5 %. Укладено сімнадцять договорів на будівництво (реконструкцію) житла з інвесторами, проте з 2014 року будівництво зупинено у зв'язку з відсутністю фінансування.
Звертає увагу суду, що ст. 141 ЗК України встановлено вичерпні підстави для припинення права користування земельною ділянкою. Оскільки підстави для припинення права постійного користування земельною ділянкою відсутні, враховуючи вищевикладене, вважаємо рішення сесії ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015 року № 49 „Про скасування п. 1 додатку 1 рішення двадцять п'ятої сесії міської ради від 05.07.2005 р. № 39” незаконним.
Просить задоволити позовні вимоги.
Суд, оцінивши подані сторонами по справі докази вважає за можливе прийняти рішення по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Рішенням 24 сесії ОСОБА_1 міської ради №39 від 05.07.2005 року надано в постійне користування земельну ділянку площею 16203 м.кв. по вул.Гастело, 15 в м.Хмельницькому, ОСОБА_1 регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” земельну ділянку під будівництво житлової групи будинків на 438 квартир і магазину продовольчих товарів та непродовольчих товарів.
На виконання пункту 1 додатку 1 рішення двадцять п'ятої сесії ОСОБА_1 міської ради від 05.07.2005р. №39 ОСОБА_1 відділенню ДСФУ „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 16203 кв.м. по вул. Гастелло, 15 ум. ОСОБА_1 під будівництво житлової групи будинків на 438 квартир і магазинів (серія ЯЯ № 338506 від 27.10.2005р.).
Рішенням №1586 від 30.12.2008 року затверджено акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію житлового будинку від д 29.12.2006 року (І черга будівництва).
В матеріалах справа наявна декларація про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013р. (II черга будівництва).
Інспекцією державного архітектурного-будівельного контролю у Хмельницькій області надано дозвіл №0132 від 25.0.210 року на виконання будівельних робіт по будівництву 68-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями фітнес клубу, магазину госптоварів та приміщення магазину кулінарії та приміщення для проведення культурно-масових заходів (3-тя черга житлової групи на 360 квартир) (III черга будівництва).
05 березня 2013 року договором про передачу функцій замовника по будівництву 68-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями фітнес клубу, магазину госптоварів та приміщення магазину кулінарії та приміщення для проведення культурно-масових заходів (3-тя черга житлової групи на 360 квартир) та 158-квартирного житлового будинку (4-та черга) житлової групи квартир по вул. Гастелло,15 в м.Хмельницькому від 05.03.2013 року, функції замовника по будівництву даних об'єктів передано від „Управління житлового будівництва” Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” до ДП „ОСОБА_1 обласної служби єдиного замовника”.
Актом приймання передачі від 19 березня 2013 року передано незавершене будівництво 68 квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями фітнес - клубу, культурно - масової роботи з населенням, магазинами кулінарії, хозтоварів (3 черга) вартістю 2932674,47 грн., що підтверджується відповідними актами приймання виконаних робіт (КБ-2в ) та довідками про вартість виконання робіт та витрати (ф КБ-3).
06 червня 2013 року укладено додатковий договір до договору про передачу функцій замовника по будівництву від 05 березня 2013 року.
Рішенням сесії ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. №49 скасовано пункт 1 додатку 1 рішення двадцять п'ятої сесії міської ради від 05.07.2005р. №39, яким ОСОБА_1 регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” надано в постійне користування земельну ділянку площею 16203кв.м. по вул. Гастелло, 15 в м. Хмельницькому.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Статтею 116 Земельного кодексу передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією міських рад є вирішення питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до п.п.2, 3 ст. 152 ЗК України, п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 ЗК шляхом: визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Розглядаючи позови про захист прав власників земельних ділянок і землекористувачів (про усунення перешкод у користуванні ними тощо), суд має перевіряти законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки іншій особі без вилучення (викупу) її в позивача в установленому порядку і за наявності для цього підстав ухвалювати рішення про його недійсність (п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням 24 сесії ОСОБА_1 міської ради №39 від 05.07.2005 року надано в постійне користування земельну ділянку площею 16203 м.кв. по вул.Гастело, 15 в м.Хмельницькому, ОСОБА_1 регіональному управлінню Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” земельну ділянку під будівництво житлової групи будинків на 438 квартир і магазину продовольчих товарів та непродовольчих товарів.
На виконання пункту 1 додатку 1 рішення двадцять п'ятої сесії ОСОБА_1 міської ради від 05.07.2005р. №39 ОСОБА_1 відділенню ДСФУ „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 16203 кв.м. по вул. Гастелло, 15 ум.ОСОБА_1 під будівництво житлової групи будинків на 438 квартир і магазинів (серія ЯЯ № 338506 від 27.10.2005р.).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства та порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до п.2 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" передбачено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст. 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”).
Частиною 1 ст. 155 Земельного кодексу України встановлено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним. Отже, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Статтею 141 Земельного кодексу України встановлює вичерпні підстави для припинення права користування земельною ділянкою:
Підставами припинення права користування земельною ділянкою є:
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;
ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;
е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Статтею 143 ЗК України передбачено, що підставою примусового припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Позивачем надано суду належні докази , щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зокрема: акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію житлового будинку від д 29.12.2006 року (І черга будівництва), декларація про готовність об'єкту до експлуатації від 13.12.2013р. (II черга будівництва), дозвіл №0132 від 25.0.210 року на виконання будівельних робіт по будівництву 68-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями фітнес клубу, магазину госптоварів та приміщення магазину кулінарії та приміщення для проведення культурно-масових заходів (3-тя черга житлової групи на 360 квартир) (III черга будівництва).
Згідно рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 р. N 7-рп/2009 (v007p710-09 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), відповідно до пункту 5 мотивувальної частини якого органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є право особи на звернення до суду з вимогою про визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування їх посадових і службових осіб.
Відповідно до положень ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Таким чином, право на звернення до суду має особа, чиї права та охоронювані законом інтереси були порушені.
Приймаючи до уваги, що вимоги позивача підтверджені належними доказами, відповідають положенням чинного законодавства, позов ОСОБА_1 регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” м. Хмельницький до ОСОБА_1 міської ради м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство „Хмельницька обласна служба єдиного замовника” м.Хмельницький. про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. №49 підлягає задоволенню.
Доводи відповідача судом до уваги не приймаються.
Враховуючи задоволення позовних вимог судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Позов ОСОБА_1 регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” м. Хмельницький до ОСОБА_1 міської ради м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державне підприємство „Хмельницька обласна служба єдиного замовника” м.Хмельницький про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. №49 задоволити.
Визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. №49. „Про скасування п.1 додатку рішення двадцять п'ятої сесії міської ради від 05.07.2005р. №39”.
Стягнути з ОСОБА_1 міської ради м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3 (код 2356222) на користь ОСОБА_1 регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи „Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” м. Хмельницький, вул. Грушевського, буд. 87 (код 22765677) 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп. ) судового збору.
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 25 січня 2016 року.
Суддя В.О. Шпак