Рішення від 22.01.2016 по справі 907/688/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22.01.2016 Справа № 907/688/15

Колегія суддів у складі:

головуючого судді - Ващиліної Н.М., суддів - Івашкович І.В., Кривка В.П.

розглянувши матеріали справи №907/688/15

за позовом прокурора Іршавського району, м. Іршава в інтересах держави

до відповідача 1 Головного управління Держземагентства у Закарпатській області, м. Ужгород

до відповідача 2 фермерського господарства "Агроспол", с. Луг Рахівського району

про визнання недійсним протоколу проведення земельних торгів та договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки, площею 30 га, нормативною грошовою оцінкою 163744,00 грн.,

Представники:

прокурор - Фірка І.І., старший прокурор відділу прокуратури Закарпатської області, посвідчення № 032647 від 27.03.2015;

від відповідача 1 - не з'явився;

від відповідача 2 - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: прокурором Іршавського району, м. Іршава в інтересах держави заявлено позов до відповідача 1 Головного управління Держземагентства у Закарпатській області, м. Ужгород, до відповідача 2 фермерського господарства "Агроспол", с. Луг Рахівського району про визнання недійсним протоколу проведення земельних торгів та договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки, площею 30 га, нормативною грошовою оцінкою 163744,00 грн.

У судовому засіданні 22.01.2016 оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав та наполягає на їх задоволенні. В обґрунтування позовних вимог посилається на порушення порядку надання земельних ділянок у користування на умовах земельних торгів, що полягало у проведенні аукціону за відсутності повної технічної документації, а саме без наявності нормативної грошової оцінки, затвердженої Іршавською районною радою, як це передбачено приписами ст.23 Закону України “Про оцінку земель”. Стверджує, що відсутність нормативної грошової оцінки землі, яка, відповідно до ст.23 Закону України “Про оцінку земель”, має бути затверджена відповідним органом місцевого самоврядування, з огляду на правила ст.ст.20, 21 Закону України “Про оцінку земель”, дає висновок про відсутність при проведенні земельних торгів 23.12.2013р. передбаченої законом технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. У свою чергу, відсутність цього документа є підставою для висновку про порушення правил Глави 21 ЗК України (в редакції, чинній на момент проведення торгів) і, відповідно, недійсність Протоколу №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з права продажу оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 23.12.2013р.

Відповідач 1 (Головне управління Держземагентства у Закарпатській області) в судове засідання не з”явився; у судовому засіданні 02.10.2015 позовні вимоги не визнав та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю з мотивів наведених у запереченні від 24.07.2015. Зокрема, зазначив, що Головним управлінням Держземагентства у Закарпатській області замовлено та виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та отримано витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 30,0га, кадастровий номер 2121983200:01:001:0018; вказану технічну документацію подано на затвердження до Іршавської районної ради. Однак, наразі Іршавською районною радою вказана технічна документація не затверджена, а розмір орендної плати за земельну ділянку сільськогосподарського призначення до моменту набрання чинності рішенням про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки розраховувався за алгоритмом визначеним у додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 за №1724 „Деякі питання оренди землі” та становить 8,4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідач 2 явку уповноваженого представника для участі в судовому засіданні не забезпечив, причин неявки суду не повідомив. Запереченням на позов (а.с. 77-82) відповідач 2 проти задоволення позовних вимог заперечив з мотивів, викладених в запереченні. Зокрема, вказує на те, що позов прокурора є надуманим та формальним, докази, на яких грунтується позов є неналежними, у зв'язку з чим, вважає, що підстави для визнання оскаржуваного правочину недійсним відсутні, оскільки останній відповідає вимогам закону, чинного на час його укладення. Доказів та підтвердження своїх заперечень відповідач 2 не надав.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

23.12.2013р. Головне управління Держземагенства в Закарпатській області (Орендодавець) та Фермерське господарство “Агроспол” (Орендар) на підставі Протоколу №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 23.12.2013р. уклали договір оренди земельної ділянки №8 (надалі договір) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Доробратівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області.

Відповідно до п.п. 2, 3, 8 Договору Орендарю передано в оренду земельну ділянку площею 30 га, у тому числі 30 га пасовища, за кадастровим номером 2121983200:01:001:0018 строком на 15 років. При цьому, розмір нормативної грошової оцінку предмета оренди сторонами договору не обумовлено (п.5 договору).

Відповідно до п. 10 Договору, орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 10611,60 грн., що встановлено за результатами земельних торгів, шляхом перерахування коштів через фінансові установи на рахунок Доробратівської сільської ради Іршавського району.

Пунктом 15 Договору визначено, що у разі набрання чинності нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення розмір річної орендної плати буде становити 10611,60 грн., що становить 8,4265% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Вказаний договір зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №4088421 від 26.12.2013. Суб”єктом права оренди земельної ділянки є ФГ „Агроспол” (а.с. 27).

Як вбачається із Протоколу №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 23.12.2013р. (а.с. 18-19) об'єктом торгів, які проведено організатором - Головним управлінням Держземагенства у Закарпатській області, є земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 30 га, за кадастровим номером 2121983200:01:001:0018, що знаходиться в Іршавському районі за межами населеного пункту на території Доробратівської сільської ради, а переможцем аукціону визначено Фермерське господарство "Агроспол".

Згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.06.2015р., власником спірної земельної ділянки є держава в особі Головного управління Держземагенства в Закарпатській області (а.с. 26).

Частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього кодексу.

Процес передачі земельних ділянок державної власності у оренду через земельні аукціони регламентується Главою 21 Земельного кодексу України, Законом України "Про оцінку земель" та Законом України "Про оренду землі".

Згідно ч.4ст.136 ЗК України, підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. При цьому, підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ч.2 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. При цьому, рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Проте, в порушення вищенаведеного Головним управлінням Держземагенства у Закарпатській області проведено земельні торги відносно спірної земельної ділянки за відсутності діючої технічної документації з нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки, яка на сесії Іршавської районної ради не розглядалася і не затверджувалася, що підтверджується листом Іршавської районної ради від 20.03.2015р. №01-40/20 та листом Управління Держземагенства у Іршавському районі від 19.06.2015р. за №10-704-0.4-3546/2-15.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що відповідачем 1 не було дотримано встановленого Розділом 21 ЗК України порядку проведення земельних торгів у формі аукціону, у зв'язку з чим Протокол №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 23.12.2013р. належить визнати недійсним.

Відповідно до частини 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу України.

Згідно ст. 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні в натурі все, що вона одержала на виконання правочину.

Таким чином, договір оренди земельної ділянки №8 від 23.12.2013р. належить визнати недійсним через порушення умов надання земельних ділянок у оренду через аукціони. Відповідно, як наслідок недійсності правочину, спірна земельна ділянка підлягає поверненню із викорстання у державну власність.

Заперечення відповідачів, судом відхиляються у зв'язку з вищенаведеним.

Виходячи з вищенаведеного позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору підлягають віднесенню на відповідачів у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України у розмірі 2436 грн. порівну.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85

Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Визнати недійсним Протокол №3 проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності від 23.12.2013р.

3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №8 від 23.12.2013р., площею 30 га, нормативною грошовою оцінкою 163 744 грн., за кадастровим номером 2121983200:01:001:0018, укладений між ФГ "Агроспол" (код ЄДРПОУ 32796791) та Головним управлінням Держземагенства у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 38475299).

4. Зобов'язати Фермерське Господарство "Агроспол" (Рахівський район, с.Луг, буд.328, код ЄДРПОУ 32796791) повернути у власність держави в особі Головного управління Держземагенства у Закарпатській області (м.Ужгород, пл.Народна, 4, код ЄДРПОУ 38475299) земельну ділянку площею 30 га, нормативно грошовою оцінкою 163 744 грн. за кадастровим номером 2121983200:01:001:0018.

5. Стягнути з Фермерського Господарства "Агроспол" (Закарпатська область Рахівський район, с.Луг, буд.328, код ЄДРПОУ 32796791) в доход державного бюджету (отримувач коштів - Управління державної казначейської служби України у м. Ужгороді Закарпатської області, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38015610, банк отримувача - ГУДКСУ у Закарпатській області, код банку отримувача (МФО) - 812016, рахунок отримувача - №31211206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001, найменування суду - господарський суд Закарпатської області) суму 1218 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили

6. Стягнути з Головного управління Держземагенства у Закарпатській області (м.Ужгород, пл.Народна, 4 код ЄДРПОУ 38475299) в доход державного бюджету (отримувач коштів - Управління державної казначейської служби України у м. Ужгороді Закарпатської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38015610, банк отримувача - ГУДКСУ у Закарпатській області, код банку отримувача (МФО) - 812016, рахунок отримувача - №31211206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001, найменування суду - господарський суд Закарпатської області) суму 1218 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили

Рішення суду набирає законної сили і підлягає обов'язковому виконанню на території України в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 26.01.2016.

Головуючий суддя Ващиліна Н.М.

Суддя Івашкович І.В.

Суддя Кривка В.П.