ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
20.01.16р. Справа № 904/10473/15
За позовом Комунального закладу "Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7", м. Дніпропетровськ
до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" Дніпропетровської обласної ради, м. Дніпропетровськ
про стягнення 1547,02 грн.
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №б/н від 15.01.16р.
від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Комунальний заклад "Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7" (далі - позивач) звернулося з позовом до господарського суду Дніпропетровської області до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" Дніпропетровської обласної ради (далі - відповідач) про відшкодування збитків у розмірі 1547,02 грн. та витрат по сплаті судового збору.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 08.12.2015 р. по справі № 904/10473/15 порушено провадження і розгляд справи призначено до розгляду у судовому засіданні на 22.12.2015 р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.01.2016 р. призначено розгляд справи на 20.01.2016 р.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про визнання позовних вимог та просив розглянути справу № 904/10473/15 без участі представника відповідача.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 20.01.2016 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
10.05.2012 р. між Департаментом корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (орендодавець) та Комунальним закладом "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 7" Дніпропетровської обласної ради", (орендар - правонаступник відповідач) укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 134-ДКП/12 (далі - Договір оренди), відповідно до умов п.1.1. якого з метою ефективного використання комунального майна орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.2007 № 41/11 зі змінами та доповненнями передав, а орендар прийняв в строкове платне користування комунальне нерухоме майно - нежитлове приміщення (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 19,82 кв.м., розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Новошкільна, 92, на першому поверсі одноповерхової будівлі, балансова вартість будівлі станом на 01.01.2012 р., становить 423 487,0 грн., без ПДВ, що перебуває на балансі КЗ "Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7" (балансоутримувач - позивач), для використання під розміщення Комунального закладу "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 7" Дніпропетровської обласної ради.
Відповідно до п. 2.2. Договору оренди, орендар вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами договору та акту приймання-передачі об'єкта оренди.
10.05.2012 року між сторонами було підписано акт приймання-передачі в оренду нежитлового приміщення загальною площею 19,82 кв.м, що знаходиться на балансі КЗ "Дніпропетровського центру первинної медико-санітарної допомоги № 7", за адресою: вул. Новошкільна, 92 (а.с. 16).
Згідно Рішення сесії обласної ради від 21.12.1012 р. № 394-17/VI "Про реорганізацію" Комунальний заклад "Дніпропетровська міська клінічна лікарня
№ 7" Дніпропетровської обласної ради" реорганізована шляхом приєднання до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" Дніпропетровської обласної ради.
Таким чином, усі зобов'язання Комунального закладу "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 7" Дніпропетровської обласної ради" перейшли до його правонаступника, тобто до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" Дніпропетровської обласної ради.
Відповідно до п. 5.11. Договору оренди, орендар зобов'язаний протягом 5 днів з дати укладення цього договору укласти з балансоутримувачем або з відповідними комунальними службами договір на сплату комунальних послуг (газ, електроенергія, тепло, водопостачання та водовідведення, вивезення сміття, телефон) та з балансоутримувачем - договір на сплату експлуатаційних витрат, у тому числі відшкодування витрат по податку на землю.
Позивач в позовній заяві зазначив, що в зв'язку з відсутністю технічної можливості для встановлення окремих приладів обліку спожитих орендарем комунальних послуг (теплопостачання, водопостачання та водовідведення, електропостачання, вивіз твердих побутових відходів) позивач брав на себе усі витрати, пов'язані з експлуатацією будівлі по вул. Новошкільна, буд. 92, у якій знаходяться орендовані відповідачем приміщення, купуючи комунальні послуги як для себе так і для відповідача (орендаря).
Так у 2013 році позивачем було укладено договори на теплопостачання, водопостачання та водовідведення, електропостачання, яке здійснюється через приєднану мережу та вивіз твердих побутових відходів, а саме з: - ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" на постачання електричної енергії від 01.03.2013 р. № 060985, строком на дії з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р.; МКП "Дніпропетровські міські теплові мережі" на постачання пари та гарячої води від 23.10.2012 р. № 070135 з додатковою угодою; - КП "Дніпроводоканал" ДМР про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення від 28.01.2013 р. № 11782; ФОП ОСОБА_2 про надання послуг з вивезення ТВП від 30.01.2013 р. № 31 строком дії з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р.
А також, у 2013 році відповідач відмовився укласти з балансоутримувачем Договір на відшкодування комунальних послуг, незважаючи на продовження Договору оренди, чим порушив п. 5.11. Договору оренди.
Як зазначає позивач у позовній заяві, відповідач споживав вказані послуги за період з 01.01.2013 р. по 28.02.2013 р., проте в порушення пункту 5.11. Договору оренди відповідач не уклав відповідні договори ані з балансоутримувачем, ані з відповідними комунальними службами. Витрати за спожиті комунальні послуги (теплопостачання, водопостачання та водовідведення, електропостачання, вивіз твердих побутових відходів) у розмірі 1547,02 грн. позивачу не відшкодував, що і є причиною виникнення даного спору.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Основні засади господарювання в Україні визначає Господарський кодекс України (надалі по тексту ГК України), який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання (ст. 1 ГК України).
Стаття 193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статей 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться та у встановлений строк.
Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до статей 12, 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги поділяються за: функціональним призначенням; порядком затвердження цін/тарифів.
Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо-та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом: виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Статтею 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач комунальних послуг зобов'язаний укласти договір та оплачувати спожиті комунальні послуги.
Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону "Про житлово-комунальні послуги" обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Судом встановлено, що відповідач протягом терміну дії Договору оренди споживав послуги з теплопостачання, водопостачання, енергопостачання та вивезення сміття на загальну суму 1547,02 грн., що підтверджується матеріалами справи та самим відповідачем у заяві про визнання позовних вимог.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Зобов'язання відповідача, щодо відшкодування спожитих комунальних послуг передбачено умовами договору та нормами законодавства.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на викладене та з урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що вимоги позивача до відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у розмірі: 1547,02 грн. - відшкодування збитків.
Судовий збір у справі покладається на відповідача, згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" Дніпропетровської обласної ради (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Свердлова, буд. 65, код ЄДРПОУ 01984636) на користь Комунального закладу "Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7" (49033, м. Дніпропетровськ, вул. Краснопільська, буд. 6 Б, код ЄДРПОУ 37899888) 1547,02 грн. (одна тисяча п'ятсот сорок сім грн. 02 коп.) - відшкодування збитків, 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя І.А. Рудовська
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК
України "25" січня 2016 р.