Постанова від 24.05.2012 по справі 2010/2059/12

справа №2010/2059/12

провадження №2-а/2010/133/12

ПОСТАНОВА

іменем України

24 травня 2012 року Дергачівський районний суд у складі головуючого судді Калиновської Л.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації, Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Головного управління Державного казначейства України в Харківській області про призначення, нарахування та виплату недоотриманих сум соціальних виплат, -

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду Дергачівського району Харківської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації, Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Головного управління Державного казначейства України в Харківській області, в якому просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації призначити йому недоотримані суми щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2009-2011 роки; зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення України Харківської обласної державної адміністрації перечислити 26 607 грн. Харківському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації для нарахування та виплати позивачу недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2008 та 2010 роки та організувати і проконтролювати призначення нарахування та виплату їх позивачу відповідачами; зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити позивачу 26 607 грн. недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2009-2011 роки; зобов'язати Головне управління Державного казначейства України в Харківській області у разі необхідності здійснити безспірне списання на користь позивача з рахунків відповідачів по справі 26 607 грн. заборгованості з щорічної допомоги па оздоровлення за 2009-2011 роки.

Згідно ухвали судді від 13 квітня 2012 року позовні вимоги в частині зобов'язання вчинити певні дії з 01.01.2009 року до 27.09.2011 року залишено без розгляду.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України справа в порядку скороченого провадження розглядається без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач у десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали та копій документів, заперечень проти позову або заяву про визнання позову безпосередньо до канцелярії суду не подав. Відповідно до п.3 ч.5 ст. 183-2 КАС України справу розглянуто на підставі наявних у справі доказів.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини дійшов висновку про відмову у задоволенні позові, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно рішення МСЕК являється інвалідом 2-ї групи, позивач віднесений до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, крім того має статус інваліда війни, оскільки інвалідність пов'язана з перебуванням на військовій службі, що підтверджується відповідним посвідченням, довідкою серії МСЕ №028835 від 15.03.2004 року.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІI групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами IІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 частини 1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік.

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23 липня 2011 року. Згідно даної постанови встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: 1) тим, що належать до категорії 1: інвалідам II групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків. Установлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: 2) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: інвалідів II групи - 760,00 гривень.

Під час вирішення питання, яка з одно предметних норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановити, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

З 01.01.2012 року набрала чинності Постанова КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.20011 року № 1210.

Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади.

Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо: призначення пенсії; підготовки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за №8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням забезпечення призначення та виплати пенсії.

Отже, обов'язок по нарахуванню та виплаті державної пенсії по інвалідності внаслідок каліцтва чи захворювання у розмірі кратному від мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відсотковому відношенні до мінімальної пенсії за віком, які передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», покладено саме на органи Пенсійного фонду України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач з 27.09.2011 року діє на підставі в межах діючого законодавства, тому не вбачає підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 1, 3, 72 ч. 2, 94, 1832 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської райдержадміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації, Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Головного управління Державного казначейства України в Харківській області про призначення, нарахування та виплату недоотриманих сум соціальних виплат - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним її надсиланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л. В. Калиновська