Кагарлицький районний суд Київської області
м. Кагарлик, вул. Московська, 3, 9200, (04453) 5-13-39
Справа №2-а-2067/11
04 березня 2011 року Суддя Кагарлицького районного суду Київської області Шевченко І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Кагарлик адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі про стягнення державної соціальної допомоги дітям війни, -
позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративними позовами до Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни, згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.204р. № 2195-IV, в якому просить зобов'язати відповідача виплатити їй недоплачену щомісячну соціальну допомогу дітям війни за період з 22.05.2008 року, а також проводити щомісячну виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що має статус «дитини війни» в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( далі - Закон № 2195 -ІV від 18.11.2004 року) і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на статтю 6 Закону України № 2195 - ІV, позивач зазначала, що має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Позивач також вважає, що дії відповідача щодо невиплати підвищення до пенсії є протиправними та грубо порушують її законні права.
Представник відповідача подала до суду заперечення, в якому позов ОСОБА_1 не визнала та просила її позов залишити без задоволення з наступних підстав. Позивач перебуває як отримувач пенсії на обліку в Управлінні та має статус подружжя померлого учасника війни, визнаного за життя інвалідом. Згідно зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів. Виходячи з вище викладеного, для встановлення та виплати підвищення як дитині війни немає підстав, оскільки позивачу встановлено та виплачується підвищення подружжю померлого учасника війни, визнаного за життя інвалідом. Враховуючи викладене та на підставі ст. 19 Конституції України посадові особи органів виконавчої влади повинні діяти в межах повноважень та у спосіб, передбачений законами України, правовий порядок ґрунтується на принципах згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади , їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і у спосіб, передбачений законодавством України, а тому просить суд залишити позовні вимоги позивача без задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративних позову ОСОБА_1
Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Ухвалою Кагарлицького районного суду Київської області від 07 лютого 2011 року позовні вимоги позивача ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в частині вимог за період з 22.05.2008 року по 02.08.2010 року включно, залишено без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.
Позивач ОСОБА_1 є громадянкою України, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області, має статус подружжя померлого учасника війни, визнаного за життя інвалідом.
Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивачу передбаченого ст.14 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача та відповідач у справі є належним.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Виходячи з вище викладеного, для встановлення та виплати підвищення як дитині війни немає підстав, оскільки позивачу встановлено та виплачується підвищення подружжю померлого учасника війни, визнаного за життя інвалідом.
Враховуючи викладене та на підставі ст. 19 Конституції України посадові особи органів виконавчої влади повинні діяти в межах повноважень та у спосіб, передбачений законами України, правовий порядок ґрунтується на принципах згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади , їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і у спосіб, передбачений законодавством України, тому підстав для звернення до суду у позивача не має, тому суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
Сторони звільнити від сплати судового збору .
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 16, 19, 22, 45, 46, 64, 86, 121, 124 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України , суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Сторони звільнити від сплати судового збору .
Апеляційна скарга на постанову Кагарлицького районного суду Київської області подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.І. Шевченко