Богуславський районний суд Київської області
м. Богуслав, вул. Франка, 29-А, 9700, (04561) 5-13-39
Справа №2-а-886/11
28 січня 2011 року
Богуславський районний суд Київської області в складі головуючого судді Кіхтенка С.О., розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із вищеназваним позовом, в якому сить суд визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Богуславської РДА у виплаті належних їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку та стягнути з відповідача на її користь належні суми допомоги по догляду за дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 27.09.2007 року по 01.08.2010 року.
Ухвалою суду від 28 січня 2011 року позов в частині вимог позивача про зобов'язання оповідача нарахувати та виплатити їй недоотриманої допомоги з 27.09.2007 р. по 03.03.2010 р. залишено без розгляду, як поданий після закінчення встановленого законом шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Відповідач надіслав заперечення в якому зазначив, що розрахунок допомоги водиться на підставі нормативних актів, не суперечить чинному законодавству, а тому СЗН Богуславської РДА діє на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно відповіді відповідача від 25.08.2010 року № 1340 розрахунок допомоги водиться на підставі нормативних актів, не суперечить чинному законодавству, а тому СЗН Богуславської РДА діє на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з 03.03.2010 року по 01.08.2010 року з наступних підстав.
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Таку допомогу, згідно ст. 5 Закону країни «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначають та виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Відповідач виплатив грошову допомогу відповідно до Законів України про Держбюджет на 2008 рік із врахуванням змін до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», які набрали чинності після 01.01.2008 року.
Проте відповідач, виплачуючи позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення ю трирічного віку у вищезазначених розмірах, не дотримався встановленого законом розміру прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років.
Не погоджуючись з розміром отримуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, позивачка зверталася до відповідача, із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплатити недоотримані суми такої допомоги у відповідності :о чинного законодавства, проте в задоволенні її вимоги відповідачем було відмовлено.
Суд вважає, що при вирішенні даного спору необхідно застосовувати положення ст. 19 ч. 2 Конституції України, якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав ї свобод.
З огляду на викладене суд вважає, що при прийнятті Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», були значною мірою звужені, гарантовані Конституцією України та Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право позивачки на соціальний захист, зокрема на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі встановлене у законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, враховуючи наведене, управління праці та соціального захисту населення повинно було виплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку щомісячно в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» протягом 2008 року. В 2009 році відповідач має виплачувати таку допомогу в розмірі прожиткового мінімуму на одну дитину віком до 6 років, встановлену ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік".
Суд не вбачає підстав для поновлення позивачці строку звернення до суду за захистом своїх прав щодо вимог про стягнення невиплаченої допомоги за період з 27.09.2007 року по 03.03.2010 року.
Позов згідно положень ч. 2 ст. 99 КАС України підлягає задоволенню за період з 03.03.2010 року по 01.08.2010 року.
Сторони підлягають звільненню від оплати судового збору (державного мита) відповідне до ст. 4 Декрету КМУ "Про державне мито" від 30.04.1993 року з послідуючими змінами.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 89, 99, 100, 158-163, 185, 18с КАС України, ст.ст. 19 ч. 2, 22 ч. З Конституції України, ст.ст. 5, 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Богуславської РДА про визнання неправомірними дій відповідача та пре зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити за період з 03.03.2010 року по 01.08.2010 рою
Визнати неправомірною відмову управління праці і соціального захисту населення Богуславської РДА у проведенні перерахунку недоотриманої допомоги ОСОБА_1, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Богуславської РДА провести перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги за період з 03.03.2010 року по 01.08 2010 року за мінусом виплачених сум відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та в подальшому здійснювати виплати відповідно до змін діючого законодавства.
Постанова в межах суми стягнення за шість місяців підлягає негайному виконанню.
Сторони звільнити від сплати судового збору.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Зобов'язати управління Державного казначейства у Богуславському районі вирішити питання про повернення позивачу сплаченого до Державного бюджету України витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляд справи 37,00 грн. /квитанція № 167 від 01.09.2010 року, Богуславське відділення Ощадбанку №2873, м. Богуслав Київської області.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законні сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий : суддя С.О. Кіхтенко