22 січня 2016 р.Справа № 591/6829/15-а
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Сіренко О.І., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 15.12.2015р. по справі № 591/6829/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації
про визнання протиправними дій, визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
15.12.2015 року постановою Зарічного районного суду м. Суми задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації про визнання протиправними дій, визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
На зазначену постанову суду Управлінням праці та соціального захисту населення Сумської міської ради подано апеляційну скаргу.
Вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено частиною 6 вказаної статті, до апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
В порушення вимог наведеної статті заявником не надано квитанцію про сплату судового збору. Натомість у апеляційній скарзі заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору Управлінням праці та соціального захисту населення Сумської міської ради з тих підстав, що Управлінням праці та соціального захисту населення Сумської міської ради ще не затверджені кошториси на 2016 рік, а відтак до вирішення цього питання управлінню фактично не виділені кошти на відповідні цілі.
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначено вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, до яких Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради не відноситься.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про поганий майновий стан.
Зі змісту клопотання не вбачається, що наведені підстави є достатніми для його задоволення. Обмежене фінансування установи та не затвердження кошторису не може бути підставою для її звільнення від сплати судового збору, встановленого законом, відстрочення чи розстрочення його сплати..
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права викладена в ухвалі Верховного Суду України від 25 вересня 2015 року по справі №21-5401а15, яка в силу норми частини 2 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для врахування судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору.
З 01.11.2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір", частиною 1 статті 4 якого визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено у 2015 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року N 484-VIII, та які набули чинності з 01 вересня 2015 року, встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
В свою чергу, статтею 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру поданого фізичною особою встановлено судовий збір - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, враховуючи дату подання апеляційної скарги (відповідно до запису 04.01.2016 року), в даному випадку розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги по справі за позовом немайнового характеру становить 535 гривень 92 копійок.
Враховуючи викладене вище, а також зважаючи на те, що заявнику відмовлено у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору, Управлінню праці та соціального захисту населення Сумської міської ради області необхідно надати квитанцію про сплату судового збору в розмірі 535 гривень 92 копійок.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, , рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173
Частиною 3 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
У відповідності до приписів пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України у разі неусунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Клопотання Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про відстрочення сплати судового збору - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 15.12.2015р. по справі № 591/6829/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації про визнання протиправними дій, визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати Управлінню праці та соціального захисту населення Сумської міської ради строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги - п'ять днів з дня отримання копії ухвали суду
Роз'яснити Управлінню праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: Сіренко О.І.