"19" січня 2016 р. справа 804/8248/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)
судді Ясенова Т.І. Головко О.В.
при секретарі Троянові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції, Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Хабло К.О. про визнання протиправними дій, скасування рішень про відмову в державній реєстрації, виключення записів про обтяження; треті особи Відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського районного управління юстиції, Приватний нотаріус Юрченко Л.Л.
ОСОБА_1 07.07.2015 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції, Державного реєстратора Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Хабло К.О., в якому просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови в проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень за заявами №11907397, №11907914, №11908206, №11908463 від 17.06.2015;
- скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №22161684 від 17.06.2015 та зобов'язати повторно розглянути заяву №11907397 від 17.06.2015;
- скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №22161936 від 17.06.2015 та зобов'язати повторно розглянути заяву №11907914 від 17.06.2015;
- скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №22162246 від 17.06.2015 та зобов'язати повторно розглянути заяву №11908206 від 17.06.2015;
- скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №22162422 від 17.06.2015 та зобов'язати повторно розглянути заяву №11908463 від 17.06.2015;
- виключити запис про обтяження - арешт нерухомого майна житловий будинок літ.А з мансардою загальною площею 203,4м2, житловою площею 79,1м2 за адресою: АДРЕСА_1, який внесено на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.04.2010, винесеної Відділом державної виконавчої служби Дніпропетровського районного управління юстиції;
- виключити запис про обтяження - арешт нерухомого майна земельна ділянка загальною площею 1000м2 за адресою: АДРЕСА_1, який внесено на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.04.2010, винесеної Відділом державної виконавчої служби Дніпропетровського районного управління юстиції (ас3).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 в задоволенні позову відмовлено (ас84).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Вказує, що 26.06.2013 придбала на прилюдних торгах з реалізації майна банкрута фізичної особи підприємця ОСОБА_4 домоволодіння і земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1. Однак придбане нерухоме майно продовжує бути під забороною, накладеною нотаріусом під час посвідчення договору іпотеки (ас93).
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Згідно свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Дніпропетровського районного нотаріального округу Чаладзе Г.О. 15.07.2013 відповідно до статті 75 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», на підставі акту про передачу права власності на куплене нерухоме майно від 26.06.2013 і протоколу про проведення аукціону, складеного ліквідатором Колошиним В.П. 26.06.2013, ОСОБА_1 належить на праві власності житловий будинок АДРЕСА_1, придбаний за 821009гр, який раніше належав ОСОБА_4 Право власності зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.07.2013 (ас8,9).
Згідно свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Дніпропетровського районного нотаріального округу Чаладзе Г.О. 15.07.2013 відповідно до статті 75 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», на підставі акту про передачу права власності на куплене нерухоме майно від 26.06.2013 і протоколу про проведення аукціону, складеного ліквідатором Колошиним В.П. 26.06.2013, ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка АДРЕСА_1, придбана за 72141гр, яка раніше належала ОСОБА_4 Право власності зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.07.2013 (ас6,7).
Позивачка 17.06.2015 подала до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції заяви №11907397, №11907914, №11908206, №11908463 про припинення обтяжень житлового будинку та земельної ділянки по АДРЕСА_1 (ас14-17,75-78).
Державним реєстратором Хабло К.О. 17.06.2015 прийняті рішення №22161684, №22161936, №22162246, №22162422 про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень (ас18-21). Прийняте рішення обгрунтовано такими нормами права:
Відповідно до пункту 71 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ №868 від 17.10.2013, державна реєстрація припинення обтяження нерухомого майна іпотекою проводиться нотаріусом одночасно із зняттям ним заборони, накладеної під час посвідчення договору іпотеки.
Відповідно до пункту 78 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ №868 від 17.10.2013, державна реєстрація припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно в результаті зняття нотаріусом заборони проводиться нотаріусом, яким знято заборону.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже під час перегляду даної справи, суд не перевіряє цивільні правовідносини між позивачкою та попереднім власником майна, а також між позивачкою та приватним нотаріусом. Предметом розгляду цієї адміністративної справи - є законність дій державного реєстратора, дотримання встановленої законом процедури при розгляді заяв ОСОБА_1
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції на час спірних правовідносин, державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон або договір пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 7) надає інформацію з державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) в разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, в тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, будинок та земельна ділянка по АДРЕСА_1 переданий ОСОБА_4 в іпотеку ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» за договором іпотеки від 27.06.2008, посвідченим приватним нотаріусом Дніпропетровського районного нотаріального округу Юрченко Л.Л., до повного погашення заборгованості за кредитом в сумі 156000$, відсотків, штрафів, пені. Вид обтяження - заборона на нерухоме майно. Постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського районного управління юстиції Юрченко В.Ф. від 22.04.2010 відкрито виконавче провадження. Вид обтяження - арешт нерухомого майна (ас28-36).
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у випадках, передбачених цим Законом, державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Відповідно до останнього абзацу частини 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», нотаріус як спеціальний суб'єкт здійснює функції державного реєстратора, крім передбачених пунктами 4, 6.
Відповідно до частини 9 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав, їх обтяжень в результаті вчинення нотаріальної дії проводиться одночасно з вчиненням такої дії.
Оскільки обтяження нерухомого майна виникло за договором іпотеки, посвідченим приватним нотаріусом, відмовляючи у знятті заборони, державний реєстратор обгрунтовано послався на пункти 71, 78 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ №868 від 17.10.2013. Таке рішення правильно визнано окружним судом законним. Для зняття заборони з нерухомого майна, переданого в іпотеку, визначена спеціальна процедура і зняти таку заборону може тільки нотаріус, який застосував обтяження.
Для державного реєстратора Постанова КМУ №868 від 17.10.2013 є обов'язковою до виконання.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до частини 13 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України.
Колегія суддів погоджується з окружним судом, що накладання та зняття заборони в цій справі є наслідком виникнення чи припинення права іпотеки. Саме тому спеціально передбачено, що нотаріус, який посвідчив іпотеку та застосував заборону відчуження нерухомого майна, повинен і знімати таку заборону та проводити реєстрацію припинення іпотеки.
Суд першої інстанції правильно керувався пунктом 5.5 частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до якого в державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено в разі, якщо заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Крім того, відповідно до частини 9 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація припинення іпотеки, обтяження проводиться на підставі заяви обтяжувача, яку він зобов'язаний подати протягом п'яти робочих днів з дня припинення іпотеки, обтяження самостійно або на письмову вимогу боржника чи іншої особи, права якої порушено через наявність таких реєстраційних записів. В разі придбання (передачі) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки, державна реєстрація припинення іпотеки проводиться на підставі заяви державного виконавця.
Відсутність у державного реєстратора інформації щодо скасування арешту будинку і земельної ділянки по АДРЕСА_1, застосованого за постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського районного управління юстиції Юрченко В.Ф. від 22.04.2010 про відкриття виконавчого провадження, є самостійною перешкодою для виключення запису про арешт нерухомого майна.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2015 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 19.01.2016.
В повному обсязі ухвала складена 20.01.2016.
Головуючий: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко