ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
22 грудня 2015 року № 826/21832/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Саппортіо Груп» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві за участю третьої особи - Головного територіального управління юстиції у м. Києві, про зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Саппортіо Груп» з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві за участю третьої особи - Головного територіального управління юстиції у м. Києві про зобов'язання провести документальну позапланову перевірку товариства.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України не вживає заходів по проведенню перевірки ТОВ «Саппортіо Груп» за наслідками отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підпримців про внесення запису про прийняття засновниками (учасниками) рішення щодо припинення юридичної особи (ТОВ «Саппортіо Груп»). При цьому, позивач зазначив, що така протиправна бездіяльність контролюючого органу, що полягає у не проведенні документальної позапланової перевірки платника податків (ТОВ «Саппортіо Груп»), порушує права та законні інтереси позивача, а саме перешкоджає завершенню процесу припинення товариства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
В наданих суду письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що зобов'язання провести перевірку є одним із видів дискреційних повноважень контролюючого органу, порушення яких призведе до порушення прав органу державної влади, наданих йому нормативними актами та Конституцією України.
При цьому, представник відповідача зазначив, що в липні позивача повідомлено про факт того, що контролюючим органом вживаються заходи проведення ліквідаційної перевірки підприємства, а оскільки Порядком обліку платників податків і зборів, а також п.п.78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України чітко не регламентовано строки проведення документальних перевірок, то доводи є безпідставними, необгрунтованими.
Крім того, представник платник податків після того як контролюючим органом буде зібрано достатньо інформації для проведення ліквідаційної перевірки, буде повідомлений рішенням керівника ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Представники відповідача і третьої особи в призначене судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття представників відповідача і третьої особи в судове засідання, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається із тексту позову та матеріалів справи, 06.04.2015 рішенням учасників ТОВ «Саппортіо Груп», оформленим у вигляді протоколу № 7 від 06.04.2015, вирішено припинити діяльність товариства у добровільному порядку шляхом його ліквідації.
Згідно опису документів, датованого 07.04.2015, що надаються юридичною особою Державному реєстратору, позивачем для внесення до ЄДР запису про рішення засновників (учасників) шодо припиннення ТОВ «Саппортіо Груп» надано копії відповідних документів.
16.06.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис за № 10731100004028041 про рішення учасників ТОВ «Саппортіо Груп» щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
16.04.2015 відомості про ліквідацію ТОВ «Саппортіо Груп» були опубліковані у Бюлетені державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців № 315 (10) 2015 рік.
27.04.2015 та 18.05.2015 голова ліквідаційної комісії ТОВ «Саппортіо Груп» Скочко С.С. звертався до ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві з письмовими заявами від 20.04.2015 № 20/04-1 та від 15.05.2015 № 15/05-1, де повідомив відповідача про адресу місцезнаходження ліквідаційної комісії Товариства та просив контролюючий орган провести позапланову перевірку в порядку пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
У відповідь на заяву позивача від 20.04.2015 № 20/04-1 відповідач надіслав на адресу товариства лист від 16.07.2015 № 18395/10/26-58-22-01-11, в тексті якого зазначив наступне: управлінням податкового аудиту вживаються заходи щодо проведення ліквідаційної перевірки підприємства.
Інша заява позивача від 15.05.2015 № 15/05-1 залишена без відповіді.
Вважаючи такі дії відповідача протиправною бездіяльністю, що полягає у непроведенні у відповідності до вимог чинного законодавства документальної позапланової перевірки ТОВ «Саппортіо Груп», а свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із цим позовом.
При вирішення даного спору суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 34 Закону №755-IV, для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
У випадках, встановлених законом, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, який підтверджує одержання згоди відповідних державних органів на припинення юридичної особи.
Статтею 36 цього ж закону встановлено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Порядок отримання довідки відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів встановлений Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300 (далі - Порядок).
Згідно п. 11.1 Порядку №1588, платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку про його ліквідацію або реорганізацію протягом 3-х робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі).
Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів Державної реєстраційної служби України та Центрального контролюючого органу.
Згідно із п. 11.5 Порядку №1588, у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за формою N 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2 - 11.4 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків. При отриманні першого з документів про ліквідацію або реорганізацію платників податків робиться запис у журналі за формою N 6-ОПП.
Згідно пункту 11.9 Порядку, у разі отримання документів згідно з пунктами 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Відповідно до пункту 11.10 Порядку, у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться документальна позапланова перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів.
Даним положенням кореспондують приписи підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, у силу якого, документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Абзацом 2 пункту 11.9 Порядку передбачено, що перевірка призначається та розпочинається у такі строки:
- не пізніше десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу (повідомлення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням);
- протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.
Пунктом 11.17 Порядку передбачено, що після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів, у разі відсутності заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, визначених пунктом 11.27 цього розділу, та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, контролюючий орган складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП.
Отже, здійснення запису державним реєстратором про припинення юридичної особи здійснюється після подання заінтересованою особою документів, встановлених статтею 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у тому числі довідки від органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів.
Отриманню довідки про відсутність заборгованості передує перевірка платника податків на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, що призначається у разі звернення платника податків за заявою, або у разі отримання податковим органом відомостей від державного реєстратора про внесення до ЄДР рішення про припинення юридичної особи.
При цьому, відповідно до п. 11.13 Порядку №1588, у разі припинення юридичної особи у разі її ліквідації за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, контролюючий орган зобов'язаний надіслати в електронній формі та на паперовому носії державному реєстраторові протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи одне з таких повідомлень: повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за формою N 24-ОПП (додаток 16); повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи (припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням) за формою N 25-ОПП (додаток 17).
Як вбачається з матеріалів справи, заяви за формою № 8-ОПП про припинення платника податків, подавались позивачем двічі, а саме 3 березня 2007 року (а.с. 21) та 6 квітня 2012 року (а.с. 22).
З огляду на положення Порядку, у разі отримання податковим органом заяви №8-ОПП перевірка призначається протягом місяця.
Разом з тим, судом встановлено, що листом №18395/10/26-58-22-01-11 від 16.07.2015 р. ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві повідомило Голову ліквідаційної комісії ТОВ «Саппортіо Груп», що управлінням податкового аудиту вживаються заходи щодо проведення ліквдаційної перевірки підприємства, однак не надано доказів прийняття рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Крім того, не беруться судом до уваги доводи відповідача щодо відсутності посилання в Порядку №1588 та ст. 78 ПК України, оскільки відповідно до п. 78.6 ст. 78 ПК України строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Так, тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що за наявності обставин, передбачених підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, відповідачем необґрунтовано та безпідставно не проведено документальну позапланову перевірку позивача з липня 2015 року, в той час як чинним законодавством чітко встановлені строки для її проведення.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 2 ст. 94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Саппортіо Груп» задовольнити повністю.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві провести документальну позапланову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Саппортіо Груп».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов