Постанова від 22.12.2015 по справі 826/21687/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22 грудня 2015 року № 826/21687/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Форент-Інвест” до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Форент-Інвест” до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, мотивуючи позовні вимоги тим, що податковим органом протиправно та безпідставно прийнято рішення про відмову у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року.

У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року; скасувати рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві від 29.05.2015 року №22702/10/26-59-11-02-17 про відмову у прийнятті податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року; зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві вчинити дії щодо прийняття податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року, подану 18.05.2015 року.

Представник відповідача в письмових запереченнях зазначив, що ним обґрунтовано прийнято оскаржуване рішення, оскільки позивачем була подана податкова звітність, яка складена з порушенням норм п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України. Крім цього, Відповідачем вказано, що починаючи з першого звітного періоду 2015 року податкова звітність з ПДВ подається до контролюючого органу виключно в електронній форми з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.

18 травня 2015 року товариством з обмеженою відповідальністю “Форент-Інвест” подано до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві податкову декларацію з податку на додану вартість за податковий період календарний місяць квітень 2015 року у спосіб, передбачений пп. «а» п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України.

Проте, листом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 29.05.2015 року №22702/10/26-59-11-02-17 у прийнятті вищевказаної податкової звітності за квітень 2015 року відмовлено.

Так, у своєму рішенні податковий орган посилався на те, що позивачем було направлено вказану звітність на паперових носіях поштою, що суперечить п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України, в якій, зокрема, зазначається, що податкова звітність з податку на додану вартість подається до контролюючого органу всіма платниками в електронній формі з дотримання умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Порядок подання податкової декларації до контролюючих органів визначається статтею 49 Податкового кодексу України, зокрема визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Вищезазначеними статтями Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація платника податку складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання, повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. В свою чергу, контролюючий орган зобов'язаний прийняти належним чином оформлену податкову декорацію.

Разом з тим, пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.

Пунктом 49.15 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.

Як свідчить зміст повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації, помилок не встановлено у поданій Товариством з обмеженою відповідальністю “Форент-Інвест” податковій декларації, натомість, контролюючим органом відмовлено у прийнятті у зв'язку з її поданням на паперовому носії. Наведене на думку контролюючого органу є порушенням пункту 49.4 статті 49 Податкового кодексу України та перешкодою у прийнятті податкової звітності позивача.

Водночас, суд не погоджується із такими доводами та зазначає, що обмеження щодо подання податкових декларацій до контролюючого органу в електронній формі, встановлені пунктом 49.4 статті 49 Податкового кодексу України, розповсюджуються лише на платників податків, що належать до великих та середніх підприємств.

Разом з тим, під час розгляду справи відповідачем не надано доказів віднесення позивача, якплатника податків, до великих та середніх підприємств.

Суд наголошує, що статтею 49 Податкового кодексу України платникам податків надано право подання податкової звітності як в електронному так і в паперовому вигляді, обмеження прав платників податків на звітування не допускається.

Таким чином, враховуючи подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року, за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу, яка містить обов'язкові реквізити і відповідає нормам та змісту відповідного податку, відсутність доказів віднесення Товариства з обмеженою відповідальністю “Форент-Інвест”, як платника податків, до великих та середніх підприємств, відмова Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві у прийнятті податкової звітності є необґрунтованою.

Як наслідок, таке рішення від 29.05.2015 року №227002/10/26-59-11-02-17 підлягає скасуванню.

Крім цього, вирішуючи адміністративну справу по суті, судом враховано Інформаційний лист Вищого адміністративного суду України від 24 жовтня 2013 року № 1486/12/13-13, за змістом якого резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, з урахуванням вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України повинна містити висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також зазначення того, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не заперечується факт того, що податкова звітність за квітень 2015 року було подано саме 18.05.2015 року.

Отже, для повного захисту порушених справ позивача суду вважає за необхідним задовольнити позовну вимогу про зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві вчинити дії щодо прийняття податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року, подану 18.05.2015 року та з урахуванням інформаційного листа Вищого адміністративного суду України вважати прийнятою та зареєстрованою податкову звітність днем фактичного подання, а саме 18.05.2015 року.

Відповідно до ч. 1 статті 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 69, 70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 69-71, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Форент-Інвест» задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві від 29.05.2015 року №22702/10/26-59-11-02-17 про відмову у прийнятті податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року.

Зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві вчинити дії щодо прийняття податкової декларації ТОВ «Форент-Інвест» з податку на додану вартість за квітень 2015 року та реєстрування днем її фактичного подання, а саме 18.05.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов