Постанова від 14.01.2016 по справі 822/6103/15

Копія

Справа № 822/6103/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівСалюка П.І. Лабань Г.В. Данилюк У.Т.

при секретарі за участі:Сапач О.С. представників позивача і відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Магніт-ресурс" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання відмови протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Магніт-ресурс" звернулось до суду із позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, у якому просить суд визнати протиправною відмову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області у реєстрації декларації про готовність об'єкта - під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західна залізниця" до експлуатації, будівництво якого здійснено Приватним підприємством "Магніт-ресурс".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ПП "Магніт-ресурс" було проведено реконструкцію під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західної залізниці" та подано до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації. Проте, Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області було відмовлено у прийнятті об'єкта завершеного будівництва до експлуатації.

Вважає відмову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області необґрунтованою, тому просить визнати її протиправною.

Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення по справі, позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити у повному обсязі, виходячи із підстав, вказаних у позовній заяві. 01.12.2015 року подав до суду клопотання в якому просив замінити неналежного відповідача Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на належного Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

Представник відповідача заперечував проти пред'явлених позовних вимог, у задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.12.2015 року клопотання позивача задоволено, допущено заміну неналежного відповідача Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на належного Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ПП "Магніт-ресурс" наказом №7 від 23.09.2014 року затверджено робочий проект на реконструкцію під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західна залізниця". На підставі Договору №9/3-14 від 15.09.2014 року та технічних умов №НГ-НЗ-1-5/805 від 11 вересня 2014 року виданих ДТГО "Південно - західна залізниця" виготовлено проектну документацію колективним підприємством "Геодезичне бюро".

27.10.2014 року Інспекцією ДАБК у Хмельницькій області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт по реконструкції під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західна залізниця", згідно якої вказаному об'єкту встановлено III категорію складності.

05.04.2015 року реконструкцію під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західна залізниця" завершено та подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації на розгляд та затвердження до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області.

Однак листом №153151550301 від 04.06.2015 року Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області повідомлено ПП "Магніт-ресурс" про те, що в п. 11-1 поданої декларації не вказано номер договору оренди земельної ділянки під забудову, у зв'язку з чим декларацію було повернуто на доопрацювання. Після усунення зазначених недоліків позивачем повторно подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Проте, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області листом №153151820128 від 30.06.2015 року (який є предметом оскарження) знову відмовило в затвердженні декларації про готовність об'єкта до експлуатації поданої ПП "Магніт-ресурс", вказавши, що відповідно пп. 1 п.6 Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності затвердженого постановою КМУ №557 від 27.04.2011 року "Про затвердження порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності" до об'єктів V категорії складності відносяться об'єкти які згідно із Законом України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" є об'єктами підвищеної небезпеки. Відповідно до п. 13 постанови КМУ №808 від 28.08.2013 року "Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку" нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт залізничних доріг і споруд відноситься до об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Тому для прийняття даного об'єкта до експлуатації ПП "Магніт-ресурс" потрібно подати документи на видачу сертифікату.

Оцінюючи спірні правовідносини суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України затвердженого Указом Президента України №439/2011 від 08.04.2011 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи

Державна архітектурно-будівельна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та у визначених законодавством випадках відмовляє в реєстрації таких декларацій.

Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон) встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно чч. 1, 2 ст. 41 Закону Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначає Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджений постановою КМУ №461 від 13.04.2011 року, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин . Прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I-III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.

Відповідно до чч. 1, 2, 4 ст. 36 Закону право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про початок виконання будівельних робіт замовникові для усунення виявлених недоліків, якщо у декларації не відображено інформації щодо замовника, назви чи адреси об'єкта будівництва, документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків, визначених частиною четвертою статті 34 цього Закону), містобудівних умов та обмежень (крім об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються), проектувальника, головного архітектора та/або головного інженера проекту, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків декларація розглядається органом державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, передбаченому для її реєстрації.

Так, згідно частин 1, 4, 6, ст. 39 Закону зазначено, що Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Прийняття рішення про реєстрацію (повернення) декларації про готовність об'єкта до експлуатації, видачу (відмову у видачі) сертифіката здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати подання відповідних документів. Орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.

Нормами частин 17-21 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначено, що декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі. У разі подання декларації до дозвільного центру він передає її Інспекції не пізніше наступного робочого дня. Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. У разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник (уповноважена ним особа) може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для реєстрації декларації.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає визначальною ту обставину, що Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області затверджено та зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт по реконструкції під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західна залізниця", згідно якої вказаному об'єкту встановлено III категорію складності. З огляду на те, що декларацію було зареєстровано у встановленому законом порядку, вона вважається такою, що відповідає вимогам чинного законодавства України.

З огляду на те, що будівельні роботи проведено за наявності дозволу на їх виконання, а інших підстав для повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації, крім зміни категорії складності відповідачем у своїй відмові не вказано, що свідчить про протиправність відмови Інспекції у реєстрації декларації.

Також слід зазначити, що за весь час проведення реконструкції під'їзної залізничної колії на станції Ізяслав ДТГО "Південно - західна залізниця", а також після подання декларації про готовність об'єкта до експлуатації, Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області не проведено жодної перевірки об'єкту ПП "Магніт-ресурс", та не встановлено жодних фактів, які могли б призвести до зміни категорії складності об'єкту реконструкції.

Крім цього, судом не виявлено розбіжностей між декларацією про початок виконання будівельних робіт та декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, що свідчить про те, що до проектної документації ПП "Магніт-ресурс", під час проведення реконструкції, і до її завершення жодних змін не вносилось.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, представником відповідача не надано жодних доказів в підтвердження позиції Інспекції, а пояснення ґрунтуються лише на припущеннях, тому, суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість відмови у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що при відмові у реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, відповідачем не було дотримано ч. 2 ст. 19 Конституції України, а відтак, оскаржувана відмова не відповідає дійсним обставинам справи та суперечить чинному законодавству, а тому, позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими, та відповідно, підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 160-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною відмову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції Хмельницької області у реєстрації декларації про готовність об'єкта - під'їзної залізничної колії на станції Ізяслів ДТГО "Південно-західної залізниці" до експлуатації від 30.06.2015 ХМ 153151820128, будівництво якого здійснено Приватним підприємством "Магніт-Ресурс".

Стягнути на користь Приватного підприємства "Магніт-ресурс" 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 19 січня 2016 року

Головуючий суддя судді /підпис/П.І. Салюк Г.В. Лабань У.Т. Данилюк

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк