Постанова від 20.01.2016 по справі 819/3370/15

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3370/15

20 січня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Білоус І.О.

при секретарі судового засідання Габрилецький С. Є.

за участю представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Тернопільводоканал" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування ППР, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" звернулося до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - Тернопільська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0016321501 та № 0016331501 від 27.08.2015р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 року КП "Тернопільводоканал" з державного бюджету як субвенції повинні відшкодовуватись кошти в різниці в тарифах по пільговій оплаті надання послуг громадянам по водопостачанню і водовідведенню. Однак дані кошти з державного бюджету вчасно не надходили, а тому і сплата податку на додану вартість проводилась з порушенням строку. Відповідно до даної постанови податковою інспекцією не повинні нараховуватись штрафні фінансові санкції за порушення строків по сплаті податку на додану вартість через невчасну компенсацію з державного бюджету різниці в пільгових оплатах тарифів.

Представник позивача позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.

Представник відповідача з позовом не згідний та пояснив, що відповідно до вимог Податкового кодексу України за порушення строків сплати податків зокрема податку на додану вартість платнику такого податку нараховується штрафні фінансові санкції за кожний день прострочки. Ні податковим кодексом ні іншими нормативними актами не передбачено звільнення позивача КП "Тернопільводоканал" від штрафних фінансових санкцій за порушення строків сплати податку на додану вартість через невчасне поступлення позивачу з державного бюджету коштів в якості субвенцій. Вважає, що податкові повідомлення рішення винесенні правомірно і просить в позові відмовити.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, якими врегульовано спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

Тернопільською ОДПІ проведено камеральну перевірку КП "Тернопільводоканал" з питань порушення терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 30.01.2015р. по 31.07.2015р. результати якої оформлено актом від 12.08.2015 р. № 5005/1501/03353845, (далі - акт перевірки).

На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення - рішення від 27.08.2015р. № 0016321501 на суму 6,56 грн., та № 0016331501 на суму 411558,21 грн., про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Згідно з даними інтегрованої картки КП „Тернопільводоканал" порушено терміни сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а саме:

По податковій декларації з податку на додану вартість №9078849213 від 20.01.2015, №9074003277 від 20.04.2015, №9101795007 від 20.05.2015, №9129786132 від 22.06.2015, уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ №9022464886 від 24.02.2015, платіжні доручення №728 від17.06.2015 в сумі 53,54 грн., №727 від 17.06.2015 в сумі 1198,14 грн. №292 від 19.06.2015р. в сумі 15,84 грн., №9 від 31.07.2015 (кошти, що надійшли відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 №375 в розмірі 2056523,48 грн.).

По податковій декларації з ПДВ №9078849213 від 20.01.2015 по терміну сплати - 30.01.2015, зараховано на підставі Уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ №9022464886 від 24.02.2015 (р.25.1= -4179 грн.), дата сплати - 24.02.2015, сума погашеної заборгованості - 65,6 грн., відповідно штрафна санкція - 6,56 грн. (10%).

По податковій декларації з ПДВ №9074003277 від 20.04.2015 по терміну сплати - 30.04.2015 зараховано 17.06.2015 на підставі платіжного доручення №728 в сумі 53,54 грн., відповідно штрафна санкція - 10,71 грн. (20%).

По податковій декларації з ПДВ №9074003277 від 20.04.2015 по терміну сплати - 30.04.2015, зараховано 17.06.2015 на підставі платіжного доручення №727 в сумі 1198,14 грн., відповідно штрафна санкція - 239,63 грн. (20%).

По податковій декларації з ПДВ №9074003277 від 20.04.2015 по терміну сплати -30.04.2015 зараховано 19.06.2015 на підставі платіжного доручення №292 в сумі 15,84 грн., відповідно штрафна санкція - 3,17 грн. (20%).

По податковій декларації з ПДВ №9074003277 від 20.04.2015 по терміну сплати - 30.04.2015, зараховано 31.07.2015 на підставі платіжного доручення №9 (кошти, що надійшли відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 №375 в розмірі 2056523,48 грн.) в сумі 618131,48 грн., відповідно штрафна санкція - 123626,3 грн. (20%).

По податковій декларації з ПДВ №9101795007 від 20.05.2015 по терміну сплати - 30.04.2015 зараховано 31.07.2015 на підставі платіжного доручення №9 в сумі 574718 грн., відповідно штрафна санкція - 114943,6 грн. (20%).

По податковій декларації з ПДВ №9129786132 від 22.06.2015 по терміну сплати - 30.04.2015, зараховано 31.07.2015 на підставі платіжного доручення №9 в сумі 863674 грн., відповідно штрафна санкція - 172734,8 грн. (20%).

Зарахування коштів на підставі платіжних доручень відбувалось згідно з черговістю виникнення податкового боргу.

Ззазначена вище інформація щодо черговості та своєчасності розрахунків з ПДВ та нарахування штрафних санкцій за порушення строків сплати податку знайшла своє підтвердження в судовому засіданні при дослідженні змісту інтегрованих карток КП "Тернопільводоканал".

Дані обставини не заперечуються сторонами, відтак, з огляду на приписи ч. 3 ст. 72 КАС України - не підлягають доказуванню.

На підставі акту перевірки від 12.08.2015 №5005/15-01/03353845 Тернопільською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ від 27.08.2015 р. № 0016321501 та № 0016331501 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6,56 грн. (10%) та 411558,21 грн. (20%).

Не погодившись із такими податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх до суду.

Відповідно до п. 203.2 ст.203 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Пунктом 87.1 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у томучислі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Пунктом 87.9 статті 87 ПК України визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Відповідно до п. 7 р. ІІ Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 № 765, операції в інтегрованій картці платника здійснюються в хронологічному порядку.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно з п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Враховуючи вищенаведені приписи діючого законодавства та співстапвляючи їх із дослідженими судом належними та допустимими доказами, що свідчать про наявність порушення позивачем строків сплати узгоджених грошових зобов"язань по сплаті ПДВ, а саме, інформацією, що міститься у інтегрованих картках КП "Тернопільводоканал", суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування штрафних санкцій податковим органом до позивача за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов"язань по сплаті ПДВ, а відтак, і про підставність та обгрунтованість прийнятих податковим органом податкових повідомлень-рішень.

Посилання представника позивача на те, що у зв'язку із невчасною компенсацією з державного бюджету оплати за пільгове водопостачання і водовідведення не повинні нараховуватись штрафні фінансові санкції суд вважає законодавчо не обгрунтованим, та таким що неузгоджується із нормами ПК України, а вітак - безпідставним.

Також суд звертає увагу, що ПК України не передбачено спеціальної підстави звільнення від сплати штрафних санкцій платників податків, які отримують компенсаційні кошти в якості субвенції з державного бюджету за надання послуг пільговій категорії користувачів на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 4.06.2015 року "Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню", у разі їх несвоєчасного перерахування.

Відтак, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позивачем позову.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 25.01.2016 р.

Головуючий суддя Білоус І.О.

копія вірна

Суддя Білоус І.О.