20 січня 2016 року м.Житомир справа № 806/5150/15
категорія 3.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Барібан А.І., Степанов П.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Іщук С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області у зв"язку з відмовою у внесенні змін щодо імені в акті цивільного стану про шлюб №18 від 23.10.1955 р., зареєстрованого Терехівською сільською радою Бердичівського району Житомирської області;
- зобов"язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області внести виправлення в актовий запис про шлюб №18 від 23.10.1955 р., зареєстрованого Терехівською сільською радою Бердичівського району Житомирської області, змінивши ім"я "ОСОБА_4" на "ОСОБА_3".
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що виконавчим комітетом Терехівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області при реєстрації шлюбу між нею та ОСОБА_4, в актовому записі про шлюб №18 від 23.10.1955 р. її ім"я було записано невірно, як "ОСОБА_4". Звернувшись в листопаді 2014 року до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м.Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області із письмовою заявою про внесення змін до актового запису про шлюб, позивач отримала відмову з тих підстав, що у її свідоцтві про народження НОМЕР_1 за 1937 р. ім"я дитини вказане "ОСОБА_3". Вважає таку відмову неправомірною та просить зобов"язати відповідача внести відповідні виправлення в актовий запис про шлюб №18 від 23.10.1955 р.
Представник позивача в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав, та просив їх задовольнити з підстав вкладених в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, та просив в їх задоволенні відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що 23.10.1955 р. у Терехівській сільській раді Бердичівського району Житомирської області між ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3) та ОСОБА_4 було зареєстровано шлюб актовим записом за № 18.
В листопаді 2014 року позивач звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №18 від 23.10.1955 р., зареєстрованого Терехівською сільською радою Бердичівського району Житомирської області, змінивши ім"я "ОСОБА_4" на "ОСОБА_3".
За результатами розгляду заяви, відповідачем 18.11.2014 р. складено висновок, яким відмовлено у внесенні змін до актового запису про шлюб на тій підставі, що у свідоцтві про народження її ім"я вказане "ОСОБА_3" (а.с 5).
Не погоджуючись із вказаним висновком, позивач звернулась до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд відзначає наступне.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року № 2398-VI встановлено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Стаття 8 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлює, що діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.
Згідно положень статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Частиною 4 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього. Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.
Внесення змін до актового запису цивільного стану регулюється статтею 22 цього Закону, відповідно до якої внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до записів актів цивільного стану регулюється також Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 р. № 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793 (далі - Правила).
Так, пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктами 2.6, 2.7 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі
Пунктом 2.11 Правил передбачено, що факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно пункту 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що зміни в запис акту цивільного стану проводяться з дотриманням визначеної процедури та такі зміни можуть бути внесені виключно на підставі даних, достовірність яких перевірена та підтверджена відповідним органом - відділом державної реєстрації актів цивільного стану.
Оскаржуваний висновок Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву від 18.11.2014року про неможливість внесення виправлень в актовому записі про шлюб №18 від 23.10.1955року мотивований тим, що дані до актового запису №18 від 23.10.1955 року про шлюб, складеному виконавчим комітетом Терехівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області на ОСОБА_4 та ОСОБА_6 на підставі ксерокопії актового запису про народження позивача №3 від 22.01.1937 року, складеного виконкомом Терехівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області та витребуваного з Державного архіву Житомирської області (ксерокопія первинно виданого свідоцтва про народження НОМЕР_1 за 1937 рік по с.Кикишівка Бердичівського району Житомирської (раніше-Вінницької) області), де ім"я дитини вказане "ОСОБА_3" та враховуючи, що відповідно до правил правопису найпоширеніших імен, їх походження та варіантів за словником-довідником "ОСОБА_1 імена людей" імена "ОСОБА_4" та "ОСОБА_3" не є ідентичними іменами.
Зокрема, як вбачається із запису акта про народження №3 від 22.01.1937р. ім"я "ОСОБА_3" юридично зафіксоване батьками позивача, тому під даним ім"ям відповідно до ст.28, 294 Цивільного кодексу України повинна була здійснювати свої соціальні права та виконувати цивільні обов"язки.
Актовий запис про шлюб №18 від 23.10.1955р. складений на підставі поданих позивачем документів, що посвідчували її особу. В даному актовому записі про шлюб наявний особистий підпис гр.ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище), який свідчить про особисту присутність, ознайомленням зі складеним актовим записом та засвідченням вірності поданих заявницею відомостей, у тому числі про ім"я дружини .
Із досліджених в судому засіданні Витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян вбачається, що при здійсненні державної реєстрації першої дитини - ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1, у актовому записі про народження №16, складеному 09.06.1956 року виконкомом Терехівської сільської ради Бердичівського району ім"я матері дитини вказане "ОСОБА_4" (а.с.32-33). При державній реєстрації народження другої дитини - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, складеному 03.09.1960 р. міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бердичівського МУЮ Житомирської області ім"я матері дитини записане "ОСОБА_3" (а.с.34-35). За період з 09.06.1956 р. по 03.09.1960 р. гр. ОСОБА_5 до органів ЗАГС Бердичівського району та міста Бердичева із заявою про зміну імені не зверталась (а.с.36). Вказане свідчить, що позивачем було самостійно змінено власне ім"я.
Разом з тим, судом не приймаються до уваги посилання позивача на дані паспорта громадянина України, трудової книжки, пенсійного посвідчення, де ім"я зазначено як "ОСОБА_3", оскільки дані документи хронологічно були оформлені та видані пізніше, ніж свідоцтво про народження та свідоцтво про шлюб від 23.10.1955 року, в яке позивач просить внести зміни.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідач, відмовляючи у внесенні змін до актового запису про шлюб №18 від 23.10.1955р., діяв у межах та у спосіб встановлений діючим законодавством, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
В позові ОСОБА_3 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Бердичеву реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання внести виправлення в актовий запис відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 25 січня 2016 р.