м. Вінниця
20 січня 2016 р. Справа № 802/4192/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом: Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до: закритого акціонерного товариства по агропромисловому будівництву "Погребище райагробуд"
про: стягнення заборгованості
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом до закритого акціонерного товариства по агропромисловому будівництву "Погребище райагробуд" про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушенно законодавство на ринку цінних паперів та рахується штраф в розмірі 102 000 грн., що слугувало підставою для звернення до суду з позовом.
Суд, розглянувши матеріали позовної заяви та встановивши, що відповідно до положень ст.183-2 КАС України у даній адміністративній справі застосовується скорочене провадження, ухвалою від 31.12.2015 року відкрив скорочене провадження та запропонував відповідачу в 10-денний термін надати письмові заперечення проти позову.
У строк, передбачений частиною 3 статті 183-2 КАС України, відповідач заперечень на адресу суду не направив, хоча копія ухвали про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі від 31 грудня 2015 року отримана ним 06 січня 2016 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Дослідивши адміністративну справу, керуючись вимогами статті 183-2 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
08 липня 2015 року Уповноваженою особою комісії з цінних паперів та фондового ринку було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні до закритого акціонерного товариства по агропромисловому будівництву "Погребище райагробуд". 21.07.2015 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та складено відповідний акт №743-ЦД-1-Е від 21 липня 2015 року. Виявлено ознаки порушення вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: невиконання розпорядження №91/ЦД-1-Е від 18.03.2015 року про усунення порушень законодавства про цінні папери.
На підставі цього акта Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №1200-ЦД-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 05 серпня 2015 року у розмірі 102000 (сто дві тисячі) гривень.
Встановлено, що відповідачем порушено п.5 розділу ХVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а саме, не приведено статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства". Протягом року ця дія вчинена відповідачем повторно з дати винесення Уповноваженою особою комісії постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №1522-ЦД-1-Е від 08.10.2014, №318-ЦД-Е від 18.03.2015 року за вчинення тих самих дій.
Як свідчать матеріали справи, відповідачу направлялись усі постанови та акти рекомендованими листами з повідомленнями, однак, станом на день розгляду даної справи, доказів їх виконання в добровільному порядку суду не надано.
Відповідно до вимог пункту 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" (далі - Закон) статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Закон України "Про акціонерні товариства" набрав чинності у квітні 2009 року, тобто до квітня 2011 року всі акціонерні товариства, які зареєстровані на території України, повинні були привести свою діяльність у відповідність до вимог цього Закону.
Пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовується санкція в розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Протягом року ця дія вчинена ЗАТ по агропромисловому будівництву "Погребище райагробуд" повторно з дати винесення Уповноваженою особою комісії постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №1522-ЦД-1-Е від 08.10.2014 року, №318-ЦД-1-Е від 18.03.2015 року за вчинення тих самих дій (невиконання обов'язкових для виконання розпоряджень Уповноважених осіб Комісії про усунення порушень законодавства про цінні папери).
Відповідно до п.14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, включно до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції.
Відповідно до п. 2 розділу ХV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку особою, щодо якої її винесено, протягом 10 днів з дати винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути продовжено уповноваженою особою, якою винесено постанову (уповноваженими особами, якими винесено постанову), за клопотанням особи, щодо якої винесено постанову про накладення санкції.
Право на оскарження у суді рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу передбачене також ч. 2 ст. 11 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Згідно з ч. 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Судом встановлено, що застосовані до відповідача штрафні санкції на час розгляду справи не сплачені, а постанова про їх застосування не оскаржувалася, що вказує на правомірність звернення до суду з позовом про примусове стягнення коштів з метою її виконання.
В силу вимог ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене та беручи до уваги доведеність заявлених позовних вимог, суд доходить висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства по агропромисловому будівництву "Погребище райагробуд" (22200, Вінницька область, Погребищенський район, м.Погребище, вул. Коцюбинського, 9 ЄДРПОУ 03582764) в дохід Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у розмірі 102 000 (сто дві тисячі) грн.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.
Суддя./підпис/. Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: