10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
іменем України
"20" січня 2016 р. Справа № 806/4844/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Малахової Н.М.
Моніча Б.С.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" листопада 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" до Малинської районної ради Житомирської області про визнання незаконними та скасування пунктів 1,2 рішення від 29.07.2015 №644 ,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2015 року відмовлено у задоволені позову.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 03.07.2015 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" (далі-Товариство) подало до Малинської районної ради Житомирської області заяву про затвердження технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок площею 0,5800 га та площею 8,100 га, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту). До заяви додано висновки державної експертизи землевпорядної документації, згідно яких технічна документація відповідає вимогам чинного законодавства (а.с.9). Але 24.07.2015 р. уповноваженим представником Товариства до Малинської районної ради Житомирської області подано заяву №1343 з проханням повернути без розгляду заяву від 03.07.2015 р. щодо затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (а.с.10). Такі ж заяви було подано 29.07.2015 та 11.08.2015 (а.с.12, 13).
Малинською районною радою повідомлено Товариство листом від 17.08.2015 р. про те, що його заяви від 03.07.2015, 24.07.2015 були розглянуті на засіданні постійної комісії ради від 28.07.2015 року. Згідно рекомендації постійних комісій районної ради питання затвердження технічних документацій було винесено на розгляд сесії районної ради, про що прийнято відповідне рішення (а.с.15).
Товариство не погодилося з прийнятим рішенням. Вважає, що при прийнятті спірного рішення Малинською районною радою не було враховано, що ТОВ "Малинський бекон" не підтримувало свою заяву про затвердження грошової оцінки, а заяви, подані уповноваженим представником, щодо залишення без розгляду заяви про затвердження грошової оцінки, не приймалися до уваги ні на засіданні постійної комісії з питань агропромислового комплексу, ні на сесії районної ради.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що діючим законодавством чітко визначена обов'язковість нормативної грошової оцінки земель, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України в постанові від 01.07.2015 №3-297гс15. А Товариством в обґрунтування заяви про залишення без розгляду заяви про затвердження технічної документації не зазначено підстав, наявність яких унеможливила б затвердження технічної документацією районною радою. Суд дійшов висновку, що оспорюване рішення відповідає вимогам Конституції України та Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оцінку земель".
Колегія суддів погоджується з таким висновком.
Суд першої інстанції встановив, що на сорок першій сесії шостого скликання Малинською районною радою прийнято рішення № 644 від 29.07.2015 "Про затвердження технічних документацій по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон", пунктами 1, 2 якого:
- затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,5800 га, що передається в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту);
- затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 8,100 га, що передається в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту).
Приписами статті 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 2, 4 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно пункту 21 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частин 1, 2 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Приписами частини 4 указаної статті Закону передбачено, що постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
В ході розгляду справи з'ясовано, що на засідання постійних комісій виносилися клопотання про затвердження технічної документації про нормативно грошові оцінки земельних ділянок площею 0,5800 га та площею 8,100 га, що передаються в оренду ТОВ "Малинський Бекон" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області (за межами населеного пункту), а також листи щодо повернення вищевказаного клопотання без розгляду (а.с.18-19). Вказане підтверджено витягом з протоколу проведення спільного засідання постійних комісій районної ради з питань бюджету, планування і комунальної власності, з питань законності, правопорядку, прав людини, регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів, з питань агропромислового комплексу, переробної промисловості, земельних ресурсів та соціального розвитку села від 28.07.2015 року.
За результатами розгляду заяв, постійні комісії дійшли висновку про відсутність підстав для не затвердження поданих технічних документацій та прийняли рекомендації про винесення на розгляд сесії Малинської районної ради питання затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площами - 0,5800 га та 8,100 га, що передаються в оренду Товариству (а.с.17).
Суд вірно зазначив, що вказане спростовує доводи представника позивача про те, що і комісією, і радою залишено поза увагою його заяви про залишення без розгляду зави про затвердження технічної документації. Крім того, про розгляд заяв від 03.07.2015 та 24.07.2015 відповідач повідомляв Товариство.
Щодо наявності підстав у відповідача для повернення Товариству без розгляду технічної документації, то суд правильно вказав, що правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначено Законом України "Про оцінку земель".
Крім того, в ході апеляційного розгляду справи представник позивача підтвердив, що Товариство не відмовлялося від намірів отримати в оренду земельну ділянку, а лише не бажало, щоб відповідач затверджував нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
За статтею 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За приписами статті 4 Закону України "Про оцінку земель", оцінка земель проводиться на основі принципів:
законності, додержання законів України, інших нормативно-правових актів у сфері оцінки земель;
єдності методологічного та інформаційного простору у сфері оцінки земель;
безперервності процесу оцінки земель;
доступності використання даних з оцінки земель;
рівності перед законом суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель, за змістом статті 6 Закону України "Про оцінку земель", є:
органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок;
юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;
фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензію на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку;
юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено обов'язкові випадки проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зокрема: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За приписами ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Протягом всього часу судового розгляду справи позивачем не надано доказів які його права порушено прийняттям рішення про затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок і які права підлягають захисту чи відновленню, при тому, що він не відмовився від намірів отримати в оренду земельні ділянки.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Малинською районною радою, відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, доведено належними та допустимими доказами правомірність своїх дій при прийнятті оспорюваного рішення. А докази, представлені позивачем, не підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог та були спростовані доводами відповідача.
Судом належним чином досліджено обставини справи, надано, їм відповідну правову оцінку та зроблено обґрунтований висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" листопада 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Н.М. Малахова
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "21" січня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Малинський Бекон" Комплекс будівель і споруд №4,с.Малинівка,Малинський район, Житомирська область,11642
пред. позивача:
ОСОБА_4-АДРЕСА_1
Юрисконсульт ОСОБА_5 ТОВ "Юк "Юріс-Консалт"-вул.Грушевського,42, м.Малин,
Житомирська область, 11600
3- відповідачу/ Малинська районна рада Житомирської області площа Соборна, 6-А,м.Малин,Житомирська область,11600
- ,