10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Палазюк В.М.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
іменем України
"21" січня 2016 р. Справа № 272/958/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю позивача та представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "19" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку ,
У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначає, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 1987 році, про що має відповідне посвідчення та має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на вісім років відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи". Однак відповідач відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують період його роботи в зоні відчуження. Вважає дану відмову неправомірною та просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на вісім років згідно ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від чорнобильської катастрофи" з дня його звернення з заявою до Управління з 29.10.2013 року та провести відповідні виплати.
Ухвалою суду від 19.11.2015 року адміністративний позов за період з 29.10.2013 року по 18 лютого 2015 року залишено без розгляду.
Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 19 листопада 2015 року позов задоволено частково.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на вісім років, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 18 лютого 2015 року.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , яке перереєстровано (а.с 12). 28 жовтня 2013 року позивачу виповнилося 52 роки, що підтверджується копією паспорта (а.с 10).
Як вбачається з матеріалів справи, 29.10.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви позивачем додані: копія посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та інші документи (а.с. 12-14, 23-29,49, 53-56).
Листом від 19.03.2014 року управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі відмовило в призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку через відсутність первинних документів, що підтверджують період перебування в зоні відчуження (а.с. 21).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що наданими позивачем документами підтверджується його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на роботах в зоні відчуження , отже і право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні вказаної пенсії є неправомірним.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Згідно зі ст.15 вказаного Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.
П.2 ст.14, ч.1 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів.
Згідно з вимогами ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років.
Перелік необхідних документів для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. №22-1.Відповідно до якого до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Судами встановлено, що позивачем при зверненні за призначенням пенсії одночасно з заявою про призначення пенсії було надано копію посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджує його статус. Відповідач вказаного не заперечує та не ставить під сумнів дане посвідчення.
Слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивачем також були надано документи: архівну довідку № 59280 від 06. 10.2011 року, видану Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України, з якої вбачається, що згідно архівних документів військової частини № НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 09.05.1987 року (наказ №128) по 07.07.1987 рік (наказ №16); архівну довідку за формою 1/ЧАЕС № 24/19648 від 02.12.1993 року, видану управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, згідно якої ОСОБА_1 в складі військової частини № НОМЕР_2 , в населеному пункті Димарка виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 12. 05. 1987 року по 24.07.1987 року, в тому числі 21 день з виїздом в промзону (а.с. 27). Із копії військового квитка ОСОБА_1 вбачається, що він виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії ЧорнобильськоїАЕС в зоні відчуження з 12.05.1987 року по 24.07.1987 року, в тому числі 21 день з виїздом в промзону.
Суд першої інстанції обґрунтовано виходив з інформації та надав перевагу довідці № 24/19648 від 02.12.1993 року, оскільки термін перебування в зоні відчуження та дати виїздів в промзону, які зазначені в ній, повністю співпадають із записами в військовому квитку (а.с.13,14).
Суд першої інстанції вірно зазначив, що із обох довідок видно, що ОСОБА_1 у 1987 році перебував у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, що підтверджує його статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС з урахуванням перереєстрації даного посвідчення компетентними органами.
Крім того, факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС крім вищевказаних довідок підтверджується також випискою з наказу №242 по Андрушівському цукровому комбінату, згідно якого ОСОБА_1 вибув на військові учбові збори із збереженням 100 % середнього заробітку за основним місцем роботи з 07.05.1987 року по 02.11.1987 року строком на 180 днів.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача на недотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, оскільки наявні у позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження у 1987 році впродовж більше ніж 14 календарних днів, що є достатнім для призначення пільгової пенсії передбаченої ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "19" листопада 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "21" січня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області вул. Вобяна, 15,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401
- ,