Постанова від 20.01.2016 по справі 806/3098/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" січня 2016 р. Справа № 806/3098/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю представника Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення невиплачених коштів при звільненні та середнього заробітку за час затримки розрахунку ,

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2015 року ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом, в якому просила визнати протиправними дії Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та стягнути на її користь 20531,03 грн., з яких 15570,74 грн. - не донараховані і не виплачені при звільненні посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, винагорода за вислугу років та 4821,44 грн. - середній заробіток за час затримки розрахунку за період з 18.06.2015 року по 10.08.2015 року. Вимоги мотивувала тим, що при обчисленні посадового окладу, надбавки за спеціальне звання та винагороди за вислугу років бухгалтерією податкової інспекції були допущені арифметичні помилки. Крім того, вона вважає, що посадові особи податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби і має нараховуватися надбавка за вислугу років ще і по ЗУ "Про державну службу".

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 при звільненні посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди за вислугу років та надбавки за вислугу років. Стягнуто з Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на користь ОСОБА_3 не нараховані та не виплачені при звільненні посадовий оклад в сумі 34,70 грн., надбавку за спеціальне звання в сумі 1,89 грн., винагороду за вислугу років в сумі 10,99 грн., надбавку за вислугу років в сумі 15557,22 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку за період з 18 червня 2015 року до 12 жовтня 2015 року у розмірі 10150,40 грн. Стягнуто з Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на користь представника позивача ОСОБА_4 397,60 грн. судових витрат.

Апелянт в апеляційний скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 у період з 1 грудня 1995 року до 24 січня 2012 року працювала на різних посадах в Овруцькій МДПІ, що підтверджено копією трудової книжки (а.с.8-16).

1 грудня 1995 року прийнята на посаду державного податкового інспектора сектору реєстрації та контролю застосування ЕККА за конкурсом ДПІ по Овруцькому району (а.с.9).

6 грудня 1995 року присвоєно спеціальне звання - "Інспектор податкової служби ІІІ рангу" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1992 року №559 "Питання державної податкової служби в Україні" (а.с.9).

30 жовтня 1998 року присвоєно спеціальне звання - "Інспектор податкової служби ІІ рангу" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1992 року №559 "Питання державної податкової служби в Україні" (а.с.12).

1 листопада 2002 року присвоєно чергове спеціальне звання - "Інспектор податкової служби І рангу" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1992 року №559 "Питання державної податкової служби в Україні" (а.с.13).

24 січня 2012 року відповідно до наказу №3-в від 19 січня 2012 року ОСОБА_3 була звільнена із посади головного державного податкового інспектора з питань організаційно-розпорядчої роботи Овруцької ОДПІ за власним бажанням у зв'язку із досягненням пенсійного віку за ст.38 Кодексу законів про працю України.

Оскільки вважає, що внаслідок арифметичних помилок їй не доплачено при звільненні кошти, то оскаржила дії податкового органу до суду і просила стягнути ці кошти на її користь.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на виплати одночасно двох надбавок за вислугу років, передбачених Законом України «Про державну службу» і постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013. Також суд першої інстанції вважав доведеним, що при здійсненні розрахунку відповідачем внаслідок арифметичних помилок позивачу не донараховано та не виплачено посадового окладу та надбавки за спеціальне звання за спірний період згідно ЗУ «Про державну службу».

Однак, колегія суддів вважає такий висновок помилковим.

Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про державну службу" державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Відповідно до частин 2-7 статті 33 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" державним службовцям виплачується щомісячно надбавка за вислугу років у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Відповідно до частини другої статті 9 зазначеного Закону, регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Із наведеної норми вбачається, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон "Про державну службу" застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.

Правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, Законом "Про державну податкову службу в Україні", а в частині, що не врегульована ним - Законом "Про державну службу". Відтак, спеціальним законом, що визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, є Закон України від 4 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин (далі - Закон N 509-XII).

Статтею 15 Закону "Про державну податкову службу в Україні", в редакції на день виникнення спору, визначено, що посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання. В розумінні вимог ст.24 Закону "Про державну службу" прийняття на державну службу, просування по ній службовців, стимулювання їх праці, вирішення інших питань, пов'язаних із службою, проводиться відповідно до категорій посад службовців, а також згідно з рангами, які їм присвоюються.

Щодо державних службовців то класифікація їх посад та категорії визначені правовими нормами ст.25 Закону "Про державну службу". Частина четверта вказаної статті прямо зазначає, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України.

Зазначене свідчить про чітке законодавче розмежування на працівників державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання в силу вимог ст.15 Закону "Про державну податкову службу в Україні", та працівників, посади яких віднесені до відповідної категорії державних службовців із присвоєнням відповідного рангу державного службовця.

Посади усіх інших працівників, які не мають спеціальних звань, віднесені до відповідних категорій посад державних службовців. Таким державним службовцям присвоюються ранги державних службовців відповідно до статті 26 Закону "Про державну службу".

Згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 12.09.97 N 503-р (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року N 1336) посади працівників державних податкових інспекцій, які не мають спеціальних звань, віднесені від четвертої до сьомої категорій посад державних службовців.

Також, вказане розмежування в статусі працівників податкової служби відображено в постанові КМ України від 9 березня 2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". В додатку № 29 до вказаної постанови наведена схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів державних податкових інспекцій, які мають ранг державного службовця, а в додатку № 30 - схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів державних податкових інспекцій, які мають спеціальні звання. Посадові оклади, які визначені цими додатками, є різними.

Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, на момент спірних правовідносин був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 (далі - Порядок №1013).

Відповідно до пункту 1 Порядку №1013 до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи в органах державної податкової служби. За пунктом 2 - винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: від 1 до 2 років - 5%, від 2 до 5 років - 10%, від 5 до 10 років - 20%, від 10 до 15 років - 25%, від 15 до 20 років - 30%, від 20 до 25 років - 35%, від 25 і більше років - 40%.

Частинами 1-3 пункту 3 Порядку №1013 передбачено, що розмір винагороди визначається залежно від стажу роботи і обчислюється виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці

Судом встановлено, що позивач під час перебування на посаді мала спеціальне звання з 06.12.1995 р. - "Інспектор податкової служби ІІІ рангу», з 30.10.1998р. - "Інспектор податкової служби ІІ рангу», а починаючи з 01.11.2002 р. - «Інспектор податкової служби І рангу " .

Слід зазначити, що посада, на якій перебувала позивач в період з 01.12.1995 р. по 24.01.2012 р., ні положеннями статті 25 Закону України "Про державну службу", ні положеннями розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.09.97 N 503-р. до жодної категорії державних службовців не відносилася, а тому їй правомірно жодний ранг державного службовця на час перебування на вказаній посаді не присвоювався. Відповідно, відсутні підстави для додаткової виплати надбавки за вислугу років державної служби.

На спростування вказаного ні позивачем ні її представником доказів не представлено. Також з матеріалів справи та пояснень представників сторін вбачається, що у період з 01.08.2001 р. по 24.01.2012 р. позивач отримував надбавку за вислугу років, передбачену для осіб, що мають спеціальні звання, встановлену постановою КМУ від 12.09.1997 року №1013. Розмір надбавки за вислугу років яку отримувала позивач як посадова особа органів державної податкової служби, що має спеціальне звання, передбаченої постановою №1013, є значно вищим від розміру надбавки, передбаченої ст.33 Закону України «Про державну службу».

Відтак, безпідставними є висновки суду першої інстанції, проте що позивач за вказаний період перебування мав право на отримання одночасно двох видів надбавок за вислугу років. А різне визначення складових заробітної плати та різні механізми їх нарахування не дають права позивачу як працівнику (посадовій особі) податкового органу на одночасне отримання і посадових окладів, і доплат за звання (ранг), і доплат за вислугу років.

Колегія суддів вважає безпідставним і посилання позивача на рішення Верховного Суду України щодо порядку визначення стажу державної служби, оскільки правова позиція Верховного суду щодо врахування стажу роботи в органах податкової служби до стажу держаної служби не свідчить про право позивача на одночасне отримання двох різновидностей доплат за вислугу років.

З огляду на викладене, позивач не має права на одночасне отримання двох різновидів доплат до заробітної плати у вигляді надбавки за вислугу років за період роботи на різних посадах в Овруцькій МДПІ.

Щодо допущених, на думку позивача, арифметичних помилок, то колегія суддів при розгляді справи з'ясувала, що у довідці, виданій податковим органом (а.сп.22) помилково зазначено робочі дні у березні, травні 2009 року, квітні 2010 року у зв'язку із перенесенням робочих днів згідно постанов КМУ.

В ході апеляційного розгляду справи, не погодившись із розрахунками позивача, представник податкового органу представив належний порівняльний розрахунок, з якого вбачається дійсно допущені помилки. Але вони призвели лише до невеликої переплати коштів позивачу при звільненні.

ОСОБА_3 за період з 01.08.2001 р. по 24.01.2012 р. отримала в повному обсязі доплату за вислугу років як особа, що має спеціальне звання, а тому її право на отримання заробітної плати в повному обсязі не порушено і судовому захисту не підлягає. Проведення з нею розрахунку при звільненні в повному обсязі свідчить також про безпідставність позовних вимог щодо стягнення певних коштів за несвоєчасний розрахунок при звільненні.

Приймаючи рішення по справі судом першої інстанції не враховано, що прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства і норму тривалості робочого часу у місяцях, в яких запроваджено перенесення робочих днів. Проте, зазначене рішення не спричиняє зменшення тривалості робочого часу впродовж року фонду оплати праці, обсягів виробництва, надходжень бюджетних коштів тощо.

Крім того, судом при розгляді справи не враховано та не взято до уваги табелі обліку робочого часу з програми «ДПС-ПРО Централізованая», в якому належно відображено фактичну кількість робочих днів (а.сп.49-68). Норми тривалості робочого часу на кожен рік встановлюються Міністерством праці та соціальної політики України.

Розмір посадового окладу та надбавка за спеціальне звання встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» в твердій грошовій сумі.

Колегія суддів належним чином встановила обставини справи, дослідила представлені докази та, оцінивши їх, дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки допущено порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів приймає нову постанову про відмову у задоволені позову у відповідності до приписів ст.202 КАС україни.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" жовтня 2015 р. скасувати та прийняти нову.

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання дій протиправними, стягнення невиплачених коштів при звільненні та середнього заробітку за час затримки розрахунку.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "21" січня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11100

3- відповідачу/відповідачам: Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул. Сабурова,1/20,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102

4-третій особі: - ,