Ухвала від 20.01.2016 по справі 514/1004/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2016 р.м.ОдесаСправа № 514/1004/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Козирєв М.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Кравченка К.В.,

Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області на постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 30 жовтня 2015р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2015р. ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області в якому просила визнати протиправними відмови відповідача про перерахунок пенсії, зобов'язати перерахувати пенсію з урахуванням інших виплат на суму 14679,73грн. та з урахуванням 35% надбавки за вислугу років у сумі 476,35грн., перерахувати суми виплаченої пенсії за три роки, що передують відмові у проведенні розрахунку, виплатити різницю між пенсією, яка виплачувалась і пенсією, яка мала бути призначена та виплачена з урахуванням інших виплат на суму 14679,73грн. та з урахуванням 35% надбавки за вислугу років у сумі 476,35грн., звернути постанову суду до негайного виконання.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що вона 3 березня 2015р. звернулась до управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням виплат, визначених у графі «інші виплати» (матеріальна допомога) довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданої Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 18 лютого 2015р. № 1388/10/15-07-05-01-02, на загальну суму 14679,73грн.

Листом від 12 березня 2015р. за №8/г-01 Управління повідомило позивачку про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу».

Також, на думку позивачки, Управлінням безпідставно враховано в розрахунок пенсії 20% надбавку за вислугу років, хоча у довідці, яку вона надавала для призначення пенсії, зазначена надбавка за вислугу років в розмірі 35%.

Таким чином позивач вважає, що не включення зазначених виплат, у тому числі надбавки за вислугу років у розмірі 35% від посадового окладу, до розрахунку її пенсії є протиправними і просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат, згідно наданої довідки, за період трьох років, що передують відмові у перерахунку пенсії.

Позивачка посилаючись на неправомірність дій про не включення суми виплат, як складової заробітної плати, до розрахунку її пенсії, просила позов задовольнити.

Постановою Тарутинського районного суду Одеської області від 30 жовтня 2015р. адміністративний позов - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області щодо відмови 12 березня 2015р., 21 травня 2015р. у перерахунку пенсії за віком, призначеної ОСОБА_2, з урахуванням виплат матеріальної допомоги за період листопада 2006р. - жовтня 2008р.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області провести з 1 березня 2015р. перерахунок пенсії за віком ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги за період листопада 2006р. - жовтня 2008р. на суму 11386,08грн. і коефіцієнтів підвищення, передбачених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11 серпня 2003р. №226/509 та з урахуванням 35% надбавки (винагороди) за вислугу років в розмірі 476,35грн.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області виплатити різницю між пенсією, яка була виплачена ОСОБА_2 з 1 березня 2015р. та пенсію, що мала бути нарахована ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги за період листопада 2006р. - жовтня 2008р. на суму 11386,08грн. і коефіцієнтів підвищення, передбачених наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України від 11 серпня 2003р. № 226/509 та з урахуванням 35% надбавки (винагороди) за вислугу років в розмірі 476,35грн.

В іншій частині вимог - відмовлено.

Звернуто постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати, ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.197КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.200КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області та з 27.11.2008р. їй призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».

27 листопада 2008р. позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області з заявою про призначення пенсії державному службовцю (а.с.33).

Відповідно до довідки №10304/10/05 від 15 грудня 2008р. позивачці на день звільнення виплачувалась надбавка за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання, на суму 476,35грн. (а.с.36).

Як вбачається з Акту перевірки з питання достовірності наданих довідок від 15 грудня 2008р. надбавка за вислугу років ОСОБА_2 складала на день звільнення 35% від посадового окладу в розмірі 476,35грн. (а.с.46).

Проте, відповідачем в розрахунок була взята надбавка за вислугу років в розмірі 20% від посадового окладу, на суму 272,2грн. (а.с.36,30).

3 березня 2015р. та 12 травня 2015р. ОСОБА_2 зверталась до Управління із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням виплат, визначених у графі «інші виплати (матеріальна допомога)» довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, виданої Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 18 лютого 2015р. №1388/10/15-07-05-01-02 (а.с.13,15).

У зазначеній довідці в графі «інші виплати (матеріальна допомога)» вказана загальна сума виплат за період листопада 2006 року - жовтня 2008 року із застосуванням коефіцієнтів підвищення в розмірі 14679,73грн., фактично нараховано інших виплат без урахування коефіцієнтів підвищення 11386,08грн.

Листами від 12 березня 2015р. №8/г-01 та від 21 травня 2015р. № 16/г-01 Управління повідомило позивачку про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».

Перевіряючи правомірність дій УПФ, які виразилися у відмові у перерахунку пенсії, суд першої інстанції виходить з того, що відповідно до ст.2 ЗУ «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У статті 33 Закону зазначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У Постанові Кабінету Міністрів України №865від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

У відповідності до частини 2 ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а1 визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011р., проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій державних службовців, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та індексація заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії позивачки, а тому відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є протиправною.

Разом з тим, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахунок призначеної пенсії повинен проводиться з 1.03.2015р., а не за три роки, що передують відмові у проведенні розрахунку (відповідно до позовних вимог), оскільки відповідно до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано пенсіонером після 15 числа.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області - залишити без задоволення.

Постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 30 жовтня 2015р. - залишити без змін.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області до Державного бюджету України (УК у м.Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача 31212206781008; код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 2009,70грн.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: К.В. Кравченко

О.В. Лук'янчук